Przerwana wyprawa na Lhotse

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Dnia 22 września kierownik wyprawy PHZ #Lhotse2019 Marcin Kaczkan podjął decyzję o zakończeniu wyprawy. Powód - warunki na Icefallu są skrajnie niebezpieczne.

"Warunki na Icefallu są skrajnie niebezpieczne, nad drogą prowadzącą do Obozu I wisi częściowo naderwany serak, który grozi zawaleniem na lodospad i operujących tam ludzi. Dodatkowo na obecnym etapie nie udało się wyjść powyżej Obozu I, a poprowadzenie dalszej drogi wymagałoby częstej obecności wspinaczy na zagrożonych odcinkach Icefallu" - czytamy we wpisie Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera.

 

 

***info od teamu #Lhotse2019*** Dnia 22 września kierownik wyprawy PHZ #Lhotse2019 Marcin Kaczkan podjął decyzję o

Opublikowany przez Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera Poniedziałek, 23 września 2019

Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników i brak szans na osiągnięcie szczytu, jedyną racjonalną i słuszną decyzja jest ta o zakończeniu wyprawy.

Przypomnijmy, 21 września udało się założyć Obóz I. W akcji uczestniczyło 4 wspinaczy - Wadim Jabłoński, Maciej Kimel, Mariusz Lange i Bartosz Ziemski, którzy wynieśli na wysokość 6000m ok. 800m lin, 20 szabel śnieżnych i drabiny służące do wytyczenia drogi do Obozu II.

2309lhotse

Jak podaje PHZ, wyprawa na Lhotse jest pierwszą wyprawą unifikacyjną, której celem jest przygotowanie przyszłorocznej zimowej wyprawy na K2. Kierownikiem ekspedycji został Marcin Kaczkan, doświadczony himalaista, do którego – obok Denisa Urubki i Piotra Morawskiego - należy rekord wysokości zimą na K2.

Zastępcą kierownika wyprawy jest Rafał Fronia, który będzie próbował zdobyć też Mount Everest.

Do Nepalu łącznie wyjechało 11 zawodników, wśród nich duet Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski, którzy w tym roku jako pierwsi Polacy zdobyli zimą Chan Tegri (7010 m n.p.m.).

W wyprawie uczestniczyć też będą między innymi członkowie klubu SAKWA, którzy niedawno wrócili z rosyjskiej doliny Bezengi, gdzie udało im się przejść kilka poważnych i trudnych technicznie dróg.

W składzie znalazł się też Piotr Hercog, utytułowany biegacz górski, instruktor wspinaczki skalnej i ratownik GOPR.

źródło: FB/Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10211
  • Odsłon artykułów: 28956161
  
  ';