Wanda Rutkiewicz w Google Doodle - 16.10.1978 roku Polka zdobyła Mount Everest

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju oraz Annapurnę. Wyznaczała szlaki w najwyższych górach świata. Uznawana za jedną z najwybitniejszych himalaistek w historii, Wanda Rutkiewicz pokazała, że panujący w latach 70-tych i 80-tych XX wieku stereotyp, iż kobiety nie umieją i nie powinny się wspinać, nie ma nic wspólnego z prawdą.

1610rutkiewicz

Jako pierwszy Polak, pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata ‒ Mount Everest (8848 m n.p.m.). Zdarzyło się to dokładnie 41 lat temu ‒ 16 października 1978 roku podczas międzynarodowej wyprawy dr. Karla Herrligkoffera. Właśnie to wyjątkowe wydarzenie przypomina dzisiejszy doodle, który przedstawia nieustraszoną Wandę Rutkiewicz w czasie wspinaczki w ukochanych przez nią górach. Postać i osiągnięcia polskiej himalaistki dzięki doodle będą mogli poznać także mieszkańcy innych krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, Grecji, Chorwacji, Szwajcarii, a nawet Singapuru.

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach na Litwie, jednak później mieszkała z rodziną we Wrocławiu, gdzie uczyła się i studiowała. Podczas studiów wraz z grupą znajomych zaczęła wyjeżdżać w Góry Sokole, aby trenować wspinaczkę. Późniejsze wstąpienie do Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego to lata zdobywania Karkonoszy, a następnie Tatr. Dzięki swojemu ogromnemu talentowi, pracy i determinacji Wanda Rutkiewicz wspinała się w Alpach, Andach, Hindukuszu, zdobywając kolejne góry świata i bijąc rekordy. W 1975 roku była kierowniczką kobiecej wyprawy na Gaszerbrum. Po zdobyciu Mount Everest, w 1986 roku była pierwszą kobietą, która weszła na K2, jedną z najniebezpieczniejszych gór świata. Zaginęła w 1992 podczas wyprawy na swój dziewiąty ośmiotysięcznik ‒ Kanczendzongę. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz w dziedzinie himalaizmu stawiają ją wśród najwybitniejszych polskich i światowych wspinaczy.

Źródło:
mat.pras. Piotr Zalewski, Google Polska

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9960
  • Odsłon artykułów: 27280181
  
  ';