Mamy przyjemność poinformować was o nowym rejonie na mapie Jury Północnej. Skała nazywa się Macierz i oferuje 11 dróg o zróżnicowanym stopniu trudności. Ściany Macierzy nadają się na letni upał. Na dzień dzisiejszy jest tam poprowadzonych 9 dróg od V do VI.3+. Do rozwiązania na skale pozostały dwa problemy jeden projekt otwarty i jeden zamknięty.

2907macierz 

Miejsce:


MACIERZ TOPO

Jura Północna, Morsko
Czas:
Lipiec 2020
Prace Ekiperskie:
Jakub Knothe, Leszek Iwan
Opis:

Skała Macierz znajduje się na południowy wschód od ośrodka w Morsku, tuż przy pomarańczowym szlaku turystycznym wiodącym do Piaseczna. Główna ściana Macierzy ma wystawę wschodnią natomiast mniejszy fragment skały skierowany jest na południe. Pomimo słonecznej wystawy na miejscu nie jest upalnie, a to za sprawą rosnącego wokół ładnego lasu. Skała osiąga wysokość 10 metrów i jest bardzo lita. Dominującą formacją jest pion i połóg, drogi wymagają umiejętności wspinaczkowych, a w trudnościach także przygotowania fizycznego. Pomimo, iż drogi nie są długie, to jednak wspinać trzeba się od samego startu aż do łańcucha zjazdowego.

2907macierz 1


Dojazd:
Kierując się drogą dojazdową do Ośrodka w Morsku auto można zaparkować w następujących miejscach:
• Parking przy Ośrodku w Morsku
• Na rozgałęzieniu niebieskiego i pomarańczowego szlaku – Należy skręcić z głównej drogi prowadzącej do Ośrodka w prawo w drogę po betonowych płytach. Na końcu są miejsca parkingowe.
• Na odejściu czerwonego szlaku od głównej drogi prowadzącej do ośrodka w
Morsku.
Podejście (5-10min):
Podejście pod Macierz nie powinno stanowić problemu. Najłatwiej jest podążać szlakiem z Ośrodka w Morsku lub od miejsca gdzie od drogi odbija czerwony szlak. Istnieje także możliwość przejścia nieoznakowanymi ścieżkami leśnymi.
TOPO:
Ściana Południowa 8m

2907macierz 2

1. 3cia Liczba 1wsza V 4r + St
Jakub Knothe
2. Stopień Schrodinger’a VI.2+ 4r + St
Leszek Iwan – Droga Parametryczna

Ściana Wschodnia 5m - 10m

2907macierz 3

3. Projekt Zamknięty 5r + St

4. Projekt Otwarty 5r + St
5. Jakobian Przejścia VI.3+ 5r + St Leszek Iwan – Po drugiej wpince przechodzimy w lewo na płytę, by już nigdy nie powrócić do rysy
6. Wyznacznik Macierzy VI.1+ 4r + St
Leszek Iwan
7. Ruchy Monte-Carlo VI.2 4r + St
Leszek Iwan

2907macierz 4

8. Minor Macierzy VI 3r + St
Leszek Iwan

9. Dylatacja Ruchu VI+ 2r + St
Jakub Knothe – Bez rysy i sąsiedniej ściany

2907macierz 5

10A. Splątanie Kwantowe V 2r + St
Jakub Knothe

10B. Splątanie Kwantowe VI.1 2r + St Leszek Iwan – Wariant zabawowy, startujemy środkiem płyty i nie używamy chwytów na kancie

Wszelkie uwagi i pytanie można kierować mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Bądź osobiście w skałach


Udanego Wspinania!

Źródło:
Jakub Knothe, Leszek Iwan