Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” i Polski Związek Alpinizmu, wykonali rewitalizację otoczenia Pochylca I. Za zgodą Dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego, w dniach 8-9 listopada 2013 roku, zmieniono oblicze stoku pod Pochylcem:

 

1. Postawiono 6 drewnianych podestów:
- 4 podesty asekuracyjne pod ścianą Pochylca
- 1 podest „socjalny” na polance poniżej,
- 1 podest „sanitarny” (od wiosny zamierzamy utrzymywać tam kabinę sanitarna typu toi-toi).
2. Zainstalowano schodki podejściowe do podestów.
3. Przeprowadzono prace porządkowe, w tym zebrano śmieci (których, co cieszy, było niewiele, i to głównie przy drodze – potwierdza to tezę, że to nie wspinacze zostawiają po sobie nieuprzątnięty teren).

Rewitalizacja otoczenia Pochylca, fot: climb.pl

Rewitalizacja otoczenia Pochylca, fot: climb.pl

Do całościowego zakończenia prac pod Pochylcem pozostaje jeszcze:

1. Zrobienie barierek ochronnych (dopiero postawienie podestów pokazało, jak duże jest nachylenie stoku pod Pochylcem).
2. Zakonserwowanie podestów – ponieważ deski jeszcze niedawno były drzewami i mają w sobie dużo wilgoci, konserwowanie ich teraz nie ma sensu, poczekamy z tym do późnej wiosny.

Koniecznym będzie też systematyczne likwidowanie odrostów niepożądanej roślinności – z uwagi na pobliski ciek wodny i położenie w parku narodowym nie możemy i nie chcemy stosować chemicznych środków hamujących ich rozwój.

Rewitalizacja otoczenia Pochylca, fot: climb.pl

Rewitalizacja otoczenia Pochylca, fot: climb.pl

Dzięki zaangażowaniu Pawła Marchlewicza z firmy NAMASTE z Poznania, wyłącznego dystrybutora marek Camp i Rock Empire w Polsce, a także przedstawiciela firm: Hudy Sport Cassin, Gregory, Kask helmets i innych, otrzymaliśmy pięćdziesiąt kompletnych ekspresów CAMP, które zastąpią te wiszące dotychczas i nie budzące już zaufania. Ponieważ sezon wspinaczkowy praktycznie został zakończony, ekspresy postanowiliśmy wymienić wczesną wiosną 2014 r.

Pracę wykonała trzyosobowa brygada Staszka Piczóry z Dużego Cichego (znana Wam m.in. z realizacji prac ciesielskich na Szałasiskach i Polanie Rogoźniczańskiej), wspomagana przez grupę wolontariuszy (głównie członków Klubu Wysokogórskiego w Katowicach).
W piątek pracowali: Łukasz Dębowski, Wojtek Grzesiok, Paweł Kopta, Andrzej Marcisz, Włodzimierz Porębski, Piotr Xięski, Krzysztof Zarzycki.
W sobotę pracowali: Łukasz Dębowski, Monika Dębowska, Maciek Dudzic, Grzegorz Gołowczyk, Adrian Jurecki, Marta Juszczyk, Robert Pallus, Włodzimierz Porębski, Jakub Wybieralski, Piotr Xięski.

Budowa podestu pod Pochylcem, fot: climb.pl

Budowa podestu pod Pochylcem, fot: climb.pl


Dziękujemy Dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego, szczególnie Panu Dyrektorowi Rudolfowi Suchankowi, za zrozumienie potrzeb środowiska wspinaczkowego i wyrażenie zgody na wykonanie wymienionych prac, a także firmie Namaste – Sponsorowi nowej, bezpiecznej asekuracji na Pochylcu, oraz wszystkim pozostałym osobom które wsparły to przedsięwzięcie.

Mamy nadzieję, że nowa infrastruktura oprze się działaniu wandali. Prosimy wszystkich korzystających z nowego oblicza Pochylca o uszanowanie społecznych i prywatnych pieniędzy oraz niemałego wkładu pracy wolontariuszy.

Ewentualne pytania, sugestie, wątpliwości i uwagi w sprawie prac na Pochylcu prosimy kierować do spiritus movens przedsięwzięcia – Łukasza Dębowskiego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 608 467 425) lub do Włodzimierza Porębskiego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 662 149 400).



Zapraszam do obejrzenia zdjęć z realizacji przedsięwzięcia.
Włodzimierz Porębski
IŚW „Nasze Skały”