Nowe drogi w Beniaminowie i Tatrach. Dzieła Marcina Księżaka

Kategoria: Wspinanie / Skały

Marcin donosi, iż jesień spędził dość pracowicie. Zrealizował swój projekt w Beniaminowie (bunkry koło Zalewu Zegrzyńskiego) i zalicytował dość wysoko – VI.5+. Jest to około 18 przechwytów umiejscowionych w stropie jednej z sal.  „Wspinanie w betonie też daje niezłą satysfakcję”.

Trudność potwierdza szybkim powtórzeniem „Władcy Pierścieni” na Okienniku i „Kaprysu Bogów” na Górze Zborów.

W Tatrach natomiast poprowadził solo nową drogę na Kazalnicy. Przejście odbyło się w dniach 23-24-11.2014 i jest kontynuacją pomysłu z grudnia 2007.

Szóstkowe miejsce na trzecim wyciągu, na szczycie Kazalnicy, fot: uka.pl

Szóstkowe miejsce na trzecim wyciągu, na szczycie Kazalnicy, fot: uka.pl

Dalej klawiaturę przekazuję Marcinowi.

„Nazwałem ją „Między niebem a piekłem” , trudności zimowo-klasyczne 7-.Linia drogi wykorzystuje trzy wyciągi, które zostały w 2007 poprowadzone nowym terenem. Następnie droga na chwilę łączy się z drogą „Prawy Długosz”. W 2007 razem z Jankiem Kuczerą po dokończeniu 4 wyciągu poszliśmy dalej drogami Długosza, Drogą na Hell i skończyliśmy Schodami do nieba do szczytu Kazalnicy. Mój brak przygotowania topograficznego spowodował wtedy taki obrót sprawy. Przypomnę tylko, że wtedy razem z Jankiem poprowadziliśmy kombinację składającą się z: „W samo południe” na Buli, wspomnianych wyżej wariantów na Kazalnicy, oraz z wejścia na Czarnego Mięgusza. Wspinanie zajęło nam wtedy około 18-19 godzin. Fajna alpejska wycieczka.

Teraz chciałem wytyczyć linię bardziej samodzielną. Udało mi się to nie w pełni, ponieważ dołożyłem trzy wyciągi prowadzące nowym terenem a mogłem dołożyć pięć.

Nowy teren na wysokości wyciągu dochodzącego do Turniczki nad schodami odpuściłem z powodu złych warunków panujących w ścianie. Nie związany śnieg i bardzo słabe trawy, suche, urywające się całe kępy. Natomiast w kopule odpuściłem ostatni wyciąg i zszedłem na Drogę na Hell z powodu zmęczenia.

Na drogę wybrałem się ze sprzętem biwakowym, bez zamiaru napierania w nonstopie. Drogę robiłem półtora dnia.”

Schemat drogi, fot: uka.pl

Schemat drogi, fot: uka.pl

Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego w Warszawie

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9951
  • Odsłon artykułów: 27256061
  
  ';