Pod koniec lutego tego roku Marek Raganowicz i Marcin Tomaszewski wyruszyli na Ziemię Baffina. W planach mieli wytyczenie pierwszej drogi w okresie kalendarzowej zimy. Ekstremalne warunki – siarczysty mróz i nieustający porywisty wiatr uniemożliwiały wspinaczom wejście w ścianę. U Marcina odnowiły się stare odmrożenia w efekcie czego przerwał wyprawę, zaś Regan postanowił przeczekać okres złej pogody. I to była dobra decyzja!

źr. FB Marek

Zmierzył się nie tylko z ciężkimi warunkami atmosferycznymi, ale także i z siedmiotygodniową samotnością.

źr. FB Marek

źr. FB Marek

Zapisał się na kartach historii wspinania dwiema solowymi liniami wytyczonymi na wschodniej i południowej ścianie Ship's Prow na Scott Island - niewielkiej wyspie, kształtem przypominającej okręt.

Tak opisał przejścia na swoim fanpage na Facebooku:

1. MantraMandala, wsch. ściana Ship's Prow, Scott Island, A3+, 17 dni, bez poręczowania, 6 x bathooks, wszystkie stanowiska naturalne, bez wiercenia rivetów i boltów, 23.03 - 08.04.2017.
2. Secret of Silence, płn. ściana Ship's Prow, Scott Island, A4, 13 dni (razem z poręczowaniem), poręczowanie 4 wyciągów, wszystkie stanowiska naturalne i zero wiercenia na całej drodze!!!, 16,18, 20, 22.04 - 01.05.2017.

źr. FB Marek MatraMandala

źr. FB Marek MatraMandala

źr. FB Marek MantraMandala, A3+

źr. FB Marek The Secret of Silence

Warto przypomnieć, że pięć lat wcześniej Regan i Yeti odnieśli sukces na Ziemi Baffina, wytyczając drogę Superbalance na północnej ścianie Polar Sun Spire.

źr. FB Marek

źr. FB Marek

źr. FB Marek

Gratulujemy wyczynu!

Anna Makowska

Źródła:
- Marek "Regan" Raganowicz, soloist
- Marcin Tomaszewski
- wikipedia

Źródło zdjęć:
- Marek "Regan" Raganowicz, soloist