Wczoraj Alex Honnold dokonał przełomowego solowego przejścia na ścianie El capitana. Długa na 33 wyciągi droga Freerider to ponad 900 metrów wspinania o trudnościach VI.5 (5.13a) w trudnym, technicznym stylu. Wytyczona przez braci Huberów w 1998 roku ma zaledwie kilkadziesiąt przejść klasycznych. O wyjątkowości tej linii decyduje jej różnorodność - płyty, przerysy i kominy sprawiają, że trzeba być skupionym od podstawy do samego szczytu.

Pole bitwy

Freerider to najłatwiejsza z dróg pozwalających na klasyczne zdobycie El Capitana. Nie oznacza to jednak absolutnie rekreacyjnego, niedzielnego wspinania. Dotychczas tylko kilkadziesiąt zespołów może się pochwalić tego typu przejściem. Każde było wyczynem, o którym rozpisywały się portale wspinaczkowe. Freerider to droga o skomplikowanym przebiegu - wiedzie ona pajęczyną rys, pęknięć i kominów. Wspinając się Honnold musiał również uwzględnić zagrożenia związane z pogodą. Mocny wiatr, nagłe burze czy zbyt mocne słońce mogły zaważyć na jego przejściu.

Około 915 metrów granitu podzielonego na 33 wyciągi to test dla wszelkich technik wspinaczkowych, od klinowania ciała w przerysach, przez trawersy bez stopni, na dynamicznych ruchach do małych chwytów kończąc. Kluczowym dla przejścia całej drogi wyciągiem jest ”The boulder problem”, z niezwykle trudnym ruchem do niewielkiego chwytu - znajduje się on kilkaset metrów nad dnem doliny.

Przygotowania

El Capitan nigdy wcześniej nie został w całości pokonany w stylu free solo. Środowisko wspinaczkowe od lat spekulowało na temat możliwości przejścia tej niezwykłej ściany. O klasie tego wyczynu mogą świadczyć słowa Tommy Caldwella, porównujące je do lądowania na księżycu.

Alex Honnold pracował nad przejściem tej trudnej drogi od zeszłej jesieni. Niezliczone ilości prób z asekuracją pozwoliły zapoznać się Amerykaninowi z wszelkimi trudnymi momentami, w które Freerider obfituje. W listopadzie 2016 Alex zmuszony był do wycofania się po godzinie wspinaczki, ze względu na niesprzyjające warunki.

Na kilka dni przed planowanym atakiem, wraz z Tommym pokonali Freeridera w rekordowym czasie 5,5h - co samo w sobie jest olbrzymim wyczynem. Amerykanin wykorzystał to przejście, by oznaczyć kluczowe chwyty i stopnie, i przygotować się ostatecznie do ataku. W przeddzień swojego wyczynu zjechał wzdłuż drogi upewniając się ponownie czy wszystkie oznaczenia są na miejscu.

O staraniach i planach wiedziała jedynie garstka osób. Dzięki dochowaniu tajemnicy wspinaczka mogła przebiegać w spokojnej atmosferze i bez zbędnych gapiów, które mogłyby stwarzać niepotrzebne zagrożenie.

Walka

Alex stanął na szczycie po 3 godzinach i 56 minutach od startu. Wspinał się bez uprzęży czy liny jako zabezpieczenia. Rozpoczął tę historyczną przygodę w blasku wschodzącego słońca około 5.30.

Honnold jest wyjątkowym wspinaczem, a to wszystko dzięki niezwykłej umiejętności zachowania spokojnego analitycznego umysłu, pomimo olbrzymiego stresu jakiego doświadcza solując. Jego tolerancja na strach jest obiektem badań zespołu neurologów, poszukujących różnic w budowie mózgu, będących wytłumaczeniem tej niezwykłej odporności. Wielokrotnie pytany o mentalny aspekt swoich dokonań, odpowiada, że jest świadom zagrożeń związanych ze wspinaniem free solo, jednak odkłada je na bok, ponieważ przeszkadzają mu w działaniu.

Przejście Freeridera było filmowane przez mały zespół kierowany przez Jimmy’ego China. Tysiące przechwytów wykonywanych w skupieniu i ciszy uwiecznione zostało przez kilka kamer i zostanie opublikowane jako film dokumentalny.

Alex Honnold - fot. Jimmy Chin, źr. www.nationalgeographic.comAlex Honnold - fot. Jimmy Chin, źr. www.nationalgeographic.com

Sylwetka

Honnold urodził się w Sacramento w Kaliforni. Mieszka w swoim vanie, zmienionym w dom na kółkach. Wspinaczka stała się dla niego sposobem na życie. Poświęcił się jej bez reszty. Zasłynął głównie za sprawą swoich wyczynów bez liny. Wśród wielu dokonań tego trzydziestojednoletniego wspinacza znajdują się:

● Regular Northwest Face (VI 5.12a, 23 wyciągi), Half Dome, 2008;
● Moonlight Buttress (V 5.12+, 9 wyciągów, ok. 360 m), Angels Landing, 2008;
● Regular North Face Route (5.11c, 8 wyciągów), Rostrum, 2007;
● Astroman (5.11c/6c+, 10 wyciągów), Washington Column, 2007;
● Romantic Warrior (5.12b, 300m), The Needles, 2014;
● El Sendero Luminoso 7c, Potrero Chico, 2014;
● Le Rouge Berbere 7b (w stylu OS 560 m), Maroko, 2014;
● The Phoenix 5.13a w Yosemite National Park, 2011.

Artur Postolski