Ząbek i Szuflandia oraz Pochyły Murek - mniej znane skały Rudaw Janowickich

Kategoria: Wspinanie / Skały

Eksplorując od lat ulubione Rudawy Janowickie największą przyjemność zawsze sprawiało mi odnajdywanie miejsc i skał, do których rzadko ktoś zaglądał. Dobra mapa, kompas i GPS bardzo ułatwiały zlokalizowanie skał ukrytych pośród świerkowych lasów Rudaw. Wielką radość sprawiało odnajdywanie ciekawych, nierzadko bardzo atrakcyjnych dróg wspinaczkowych, połączone często z koniecznością wykombinowania dość skomplikowanych zjazdów z tych rzadko odwiedzanych turni.

2810Zabek 1Turnie Szuflandii (fot. archiwum autora)

 Intensywna eksploracja Rudaw Janowickich rozpoczęła się wraz z wydaniem przez Michała Kajcę doskonałego przewodnika, który doczekał się już drugiego wydania. Rudawy Janowickie mają cały czas duży potencjał eksploracyjny. W dzikich zakątkach Rudaw rozsianych jest mnóstwo granitowych turni. Do najbardziej efektownych i znanych należą: Skalny Most, Malinowa Skała, Krowiarki, Fajka, Piec czy Starościńskie Skały.

2810Zabek 2Rudawskie klimaty :) (fot. archiwum autora)

Warto jednak zaglądnąć w te mniej znane zakątki. Nasycić się ciszą i spokojem pośród pięknych rudawskich lasów. Między innymi warto odwiedzić rejon skał o wdzięcznych nazwach Ząbek i Szuflandia. Skały te znajdują się w Grupie Fajki w Rejonie Janowickiego Grzbietu. Najłatwiej dotrzeć pod nie wychodząc z Przełęczy Karpnickiej szlakiem niebieskim. Opis Grupy Fajki z mapką i współrzędnymi skał znajdziemy oczywiście w wyżej wymienionym przewodniku Michała Kajcy.

2810Zabek 3Zachód słońca w Rudawach... (fot. archiwum autora)

Są to niskie formy skalne o wysokości 6-10m, ale z ciekawą rzeźbą, a co za ty idzie interesującymi drogami wspinaczkowymi. Również ważne jest to, że skała jest dobrej jakości. Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje Szuflandia. M.in. polecam drogę o tej samej nazwie co skała, na której się znajduje. "Szuflandia" IV+ została oznaczona w przewodniku gwiazdką podkreślającą urodę linii. Jest to komin/przerysa wymuszająca techniczne wspinanie ;) Szuflandia jest dobrym celem kiedy nie mamy dużo czasu na wspinanie. Krótkie drogi w zestawieniu z łatwym zejściem z drugiej strony skały czynią ja odpowiednim celem na krótki "wypad po pracy" :)

2810Zabek 4
Start w drogę "Szuflandia" na Szuflandii (fot. archiwum autora)

Tuż obok Szuflandii znajduje się inna ciekawa turniczka z dwiema niewysokimi esplorowanymi wspinaczkowo ścianami północną o wysokości 8m i południową 10 metrową. Skała jest ciekawa z tego względu, że mamy na niej do dyspozycji równocześnie kilka krótszych bulderów oraz kilka dróg wspinaczkowych. Dodatkowym atutem Ząbka jest jego trudna dostępność. Najłatwiejsza prowadząca na jego wierzchołek droga wyceniona została na IV+. W przewodniku Michała K. znajdziemy tutaj również drogę wyróżnioną gwiazdką za szczególną urodę mianowicie "Skośną rysę" V poprowadzoną przez kustosza rejonu M.Freusa w 2006r..


2810Zabek 6"Środkowa Ryska" IV na Pochyłym Murku (fot. archiwum autora)

Przeniesiemy się jeszcze w nieco bardziej dziki rejon Rudaw. W grupę Strużnickich Skał. Dojeżdżamy na parking w malowniczo położonej wsi Strużnica i startujemy z niego żółtym szlakiem turystycznym. Idąc najpierw łagodnie przez pola i łąki na wschód rozpoczynamy stromsze podejście zmieniając kierunek naszego marszu na północny i wchodząc do lasu. Szukamy znajdującej się blisko ścieżki, ale  nieco ukrytej skały, która znajduje się po lewej jej stronie, a zwanej Pochyłym Murkiem.

2810Zabek 7Na Pochyłym Murku (fot. archiwum autora)

Najłatwiej znaleźć ją znajdując najpierw Skałę przy Szlaku, która jak sama nazwa wskazuje jest tuż obok naszej ścieżki, a tuż za nią schowany jest Pochyły Murek. Na Pochyłym Murku wspinamy się na ładnej płytowej wschodniej ścianie, która ma około 8m i oferuje kilka rysek i płytek. Szczególnie polecam ładną i estetyczną "Środkową Ryskę" IV.

Wszystkie z wymienionych w artykule dróg to drogi na własnej asekuracji.

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10211
  • Odsłon artykułów: 28956194
  
  ';