Metallica i Saduś dla zespołu Darek Kałuża - Przemek Wójcik

Kategoria: Wspinanie / Tatry

Warun w Tatrach nienajgorszy, ruch w ścianach naprawdę duży. W ciągu ostatniego tygodnia zespół w składzie Darek Kałuża (KW Zakopane) i Przemek Wójcik (Freerajdy, KW Zakopane) dokonali dwóch ciekawych powtórzeń na wschodniej ścianie Mnicha!

Tydzień temu, w sobotę 24 sierpnia padła Metallica IX/IX+. Według zakopiańskiego Teamu droga jest niezwykle urodziwa i urozmaicona. Pierwszy wyciąg (IX) Darek poprowadził RP, gdyż już kiedyś się w niego wstawiał. Przemek wziął na swoje barki trudności drugiego (VIII+) i trzeciego wyciągu (IX/IX+), które puściły w drugich próbach (tego dnia zrobił je od pierwszej przystawki). Kolejne trzy długości liny (VIII+, VII+, VIII) prowadził Darek, z czego dwie pierwsze padły w stylu OS, ostatnia w stylu flash.

metallica-sadus-mnich-2

Przemek na kluczowym, trzecim wyciągu fot.Facebook

Wczoraj z kolej ten sam zespół obrał sobie za cel Sadusia IX, który słynie z swojej niezwykłej parametryczności, którą oferuje najtrudniejszy wyciąg tej drogi. Dwa pierwsze wyciagi (VII-, VIII-) padły w stylu OS (Przemek - pierwszy, Darek - drugi). Pierwsze trudniejsze miejsce na drodze, które znajduje się na trzecim wyciągu drogi (lekko wywieszająca się obława rysa za VIII+/IX-) Darek pokonał w drugiej wstawce.

metallica-sadus-mnich-1

Krzysiek Rychlik (www.kurswspinaczkowy.pl) na trzecim wyciągu Sadusia fot.Wojtek Karnaś

Następna długość liny przesądza o trudnościach tej linii... Trudne, bardzo zasięgowe sięgnięcie do podchwytu na samym starcie wyciągu (do pewnego czasu uważano, że jeżeli zawodnik ma poniżej 180cm to nie ma szans w tym miejscu;), po czym wejście w pionową, lekko kładącą się płytę, która oferuje niezwykle techniczne i wymagające wspinanie po małych krawądkach. Jednak wyciąg ten pada bardzo szybko pod szponem Przemka bo zaledwie w drugiej próbie... Ostatnia "trudniejsza" długość liny to przewinięcie się przez okapy w górnej części wschodniej ściany. Wyciąg ten ma trudności VIII+, ale charakteryzuje się niezwykłej jakości lufą i dość wymagającą asekuracją. Tutaj do boju przystąpił Darek, który potrzebował 3 wstawek, aby szczęśliwie znaleźć się przy stanowisko nad okapami... Ostatnie dwa wyciągi poprowadził Przemek.

W opinii zespołu Saduś jest zdecydowanie bardziej wymagającą drogą aniżeli Metallica.

Gratulujemy!

metallica-sadus-mnich-4

Darek Kałuża (KW Zakopane) na Pochlcu Fot. Adam Kokot (adamkokot.blogspot.com)

metallica-sadus-mnich-3

Przemek Wójcik w Mamusi (Freerajdy, KW Zakopane) fot. Wojtek Karnaś

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10297
  • Odsłon artykułów: 29368624
  
  ';