Morcheka, Krym, Ukraina

Kategoria: Topo / Topo - Świat

Sergey Nefedov podczas wspinaniaOstatnimi czasy Ukraina i Krym to bardzo popularne kierunki wspinaczkowe. Prezentujemy rejon, który za sprawą Sergeya Nefedova doczekał się odświeżenia, przeczyszenia a także uklasycznienia kilku najlepszych dróg wielowyciągowych. Jest to chyba najlepszy rejon do wspinaczki tradowej na Ukrainie połozony w samym sercu Krymu.

Morcheka, Krym, UkrainaGóra Morcheka jest gładką skałą wapienną, jednak nie należy utożsamiać gładkiej z wyślizganą. Położona jest w samym sercu popularnego turystycznie i wspinaczkowo Krymu. Większość ludzi patrząc na ścianę z dołu odstrasza gładkość i wypolerowanie przez erozję wodną, jednak ściana ukrywa wiele dziur i zagłębień nie widocznych z dołu. Cała góra poprzecinana jest także rysami, które w odróżnieniu od innych mają zaokrąglone brzegi, co wymaga pewnego przywzwyczajenia.

Mimo, że Morcheka nie jest tak słynna jak inne rejony to ma długą historię wspinaczkową oraz wiele wytyczonych dróg wspinaczkowych asekurowanych tradowo i przy pomocy pojedynczych boltów. Kilka z nich nadal czeka na swoje pierwsze, klasyczne przejścia.

Po uklasycznieniu Machombo (7c+, 335m) w 2012 roku Sergey Nefedov z bratem obili w maju szerego nowych dróg, które nie są może jakimiś ekstremami, ale na pewno gwarantują niepowtażalne piękno.

 

Drogi, które zostały otwarte przez Sergeya Nefedova (z różnymi partnerami):

 • Orel (Eagle): FA 1986 M.Sitnik 340m, 10 wyciągów: 6b +, 6c +, 6c +, 6a, 5, 5, 6b +, 6b, 6a, V - czas przejścia: 6:30h
 • Centrum: FA 1972 V. Zasypkin, Kh. Kornys 320m, 10 wyciągów: 6b +, 7b, 6a, 6a, 7a +, 6c, 7b, 6a, 6a +, 6b (oryginalny, końcowy wyciąg za 8b nie został uklasyczniony).
 • BG: FA 1994 Bardin, Ganich, 5 wyciągów: 6b, 7a, 7a, 6b +, 6b  + 150m V wspinania symultanicznego - Najbardziej przewieszone, tradowe wspinanie na Krymie! - czas przejścia 4:20h
 • Ded 83 FA 1983 Samoded, wariant do Orel, 6c+, 6c+, 6b

INFO


Jak dojechać: Punkt startowy na Ukrainie to Symferopol, potem dalej do Jałty i Parkovoe. Przy dobrej pogodzie można stamtąd zobaczyć już górę Morcheke. Do podstawy ściany prowadzi zarośnięta ściażka, ok 1,5h piechotą. Jest miejsce na rozbicie obozu.
Tania opcja: najdłuższy trolejbus na świecie z Symferopola do Jałty, 96km, 3h, koszt? ... 2$

Kiedy jechać: Najlepszy czas to kwiecień - połowa czerwca i połowa września - koniec października. Czasem zdarzają się wyjątki i na wybrzeżu można się wspinać w zimie w dobrych, ciepłych warunkach.

Obecnie nie ma przewodnika po angielski, jednak cudzoziemcy, którzy chcą się wspinać w tym rejonie mogą kontaktować się bezpośrednio z Nefedovem: sergeynefedov.rapt @ gmail.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10042
  • Odsłon artykułów: 27766670
  
  ';