Rozwiązania ułatwiające chodzenie po śniegu znane były ludziom od tysiącleci.

Obuwie przystosowane do wędrowania po śniegu stosowali mieszkańcy Europy już w epoce neolitu.
Coś takiego miał na sobie właśnie Otzi – słynny człowiek lodu w czasie swojej wędrówki po Alpach. W starożytnym Rzymie, podczas chodzenia po śniegu, zakładano często bambusowe nakładki.
Natomiast pewne rozwiązania w kwestii raków używane przez Lapończyków stosowane są tam do dzisiaj, a charakterystyczne buty z kolcami ułatwiające wędrowanie po górach zimą, alpejscy pasterze nosili do XIX w. - i już od XVI w. Nazywano ja grapetito.
Pierwsze mianowicie raki z prawdziwego zdarzenia powstały w 1876 r. W Austrii, w 1884 r., stworzono 10-zębowe raki z przegubem między przednią częścią, a obcasem.
Mimo to niektórzy (szczególnie Brytyjczycy) uważali, że posiłkowanie się rakami jest niesportowe, nieprofesjonalne, a wręcz niebezpieczne.
Dzisiejsze raki są też wyposażone w zęby pionowe (do wspinaczki lodowej). Wprowadzono także raki automatyczne (eliminujące zapinanie ręczne, a tym samym ograniczające ryzyko ewentualnych odmrożeń rąk).
W Sklep Górski znajduje się szeroka oferta raków przeznaczonych na różne okazje. Są dla tych prawdziwych górskich „wyjadaczy” i wspinaczy oraz te dla mniej wymagających – mniej skomplikowane i oczywiście w niższej cenie!
Przed nami pełnia zimowego sezonu, śnieg, lód, a poza tym Gwiazdka i Mikołaj. Więc może coś by tak...? :)

 


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://sklepgorski.pl/,
„ZDOBYWCY. LUDZIE, SZCZYTY, WYPRAWY”.