Łatwiej legalnie biwakować w lasach. Warto więc mieć ze sobą… dach nad głową!

Kategoria: Strefa Outdoor / Porady

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich miłośników biwaków na łonie dzikiej przyrody. Lasy Państwowe wdrażają pilotażowy projekt, który umożliwia nocowanie w wybranych częściach lasów jedynie po mailowym zgłoszeniu takiego zamiaru. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ekwipunku. Eksperci ze Sklepu Górskiego radzą, jaki sprzęt będzie odpowiedni na tego rodzaju wyprawę.

Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tysięcy hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu (czyli form aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie) będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Pilotażowy program ruszy w kilkunastu regionach Polski już 21 listopada.

— Efekty ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu — mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Wyznaczyliśmy łącznie 43 takie obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujące ponad 65 tysięcy hektarów lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 hektarów, największy 5371 hektarów. Na całej powierzchni tych obszarów bushcrafterzy będą mogli uprawiać najważniejsze dla nich aktywności zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny.

Co najważniejsze w tym programie, to to, że w granicach tych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa - wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną. Biwakujący będą musieli rzecz jasna potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.

Lasy więc stanęły otworem. Warto zatem przed wyruszeniem w teren zadbać o dach nad głową i coś, na czym można by spokojnie ułożyć się do snu na łonie natury. Co wybrać, radzą eksperci ze Sklepu Górskiego  .

Sklep Górski

 

Podczas leśnego noclegu przyda się zapewne wielofunkcyjny tarp Nordisk Voss Tech SI  . To techniczny, lekki tarp wielofunkcyjny: mini namiot, nosze ratunkowe, ponczo, hamak lub zwykły tarp w różnych konfiguracjach.

3011biwak2

- Lekki, trwały i wykonany z mocnego wodoodpornego nylonu rip-stop. Oferuje wiele możliwości konfiguracji. Tarp ma wiele funkcji; mini namiot, nosze ratunkowe, ponczo, hamak lub zwykły tarp w różnych konfiguracjach. W razie wypadku może posłużyć jako nosze ratunkowe z sześcioma uchwytami do noszenia - opisują miłośnicy przygód ze Sklepu Górskiego. - Można go odpowiednio złożyć i zawiesić między drzewami, aby szybko stworzyć hamako-tarp wystarczająco duży by się w nim schronić przed żywiołami.

Voss Tech można też rozłożyć jako namiot z zamykanym na zamek wejściem.

- Wiele możliwości konfiguracji, niska waga (830 g), minimalne rozmiary po spakowaniu, czynią z niego niezwykle innowacyjny i uniwersalny produkt który spełni oczekiwania każdego entuzjasty outdooru czy survivalu- podkreślają w Sklepie Górskim.

Do tarpa dołączona jest lina odciągowa: 2,5 mm PP, naturalny kolor z odblaskowym splotem, oraz napinacze w kolorze orzechowym Nordic Alu. Dodatkowo można dokupić: słupy i kołki do postawienia wolnostojącego tarpa.

Z kolei namiot ekspedycyjny Nordisk Lofoten 1 ULW  to prawdopodobnie najlżejszy i najmniejszy namiot po spakowaniu dostępny na światowym rynku, stworzony z myślą o wymagających turystach.

3011biwak3

- Lofoten ma masę jedyne 490g i jest prawdopodobnie najlżejszym namiotem dwuwarstwowych na świecie - ale po zapakowaniu jest zdecydowanie najmniejszy. Sekret tkwi w unikatowych na skalę światową, aluminiowe pałąki o ultra krótkich odcinkach, umożliwiające minimalny rozmiar po złożeniu 11 x 22 cm. A nowy system trójwarstwowej tkaniny Nortech T-NY 7D o gramaturze zaledwie 26 g / m2 i liczbie wątków 580, zapewniając doskonałą ochronę przed wodą i wiatrem. Innowacyjny system zawieszenia Flex-rope, zapewnia wysoką elastyczność i wytrzymałość - zapewniają eksperci od wędrówek.

 Przed wyruszeniem na leśny, nocny biwak, warto też zaopatrzyć się w dobrą matę. Duży wybór oferuje firma Nordisk , której produkty są dostępne w Sklepie Górskim.

Na przykład mata samopompująca Nordisk Vanna 2.5  wyróżnia się kształtem mumii, niską wagą oraz niewielkim rozmiarem po spakowaniu. Konstrukcja piany hybrydowej rozprowadza powietrze zarówno przez poziome, jak i pionowe kanaliki, zapewniają maksymalną izolację w obszarach, w których znajdują się punkty wysokiego ciśnienia. Zewnętrzne warstwy zostały wykonane z wytrzymałego materiału rip-stop 20D. Waga była kluczem przy projektowaniu tej maty, ale bez uszczerbku dla komfortu i funkcjonalności. Mata jest wyposażona w zawór pchający / ciągnący, zaprojektowany tak, aby zarówno wlot, jak i wylot powietrza były tak łatwy i szybki jak to tylko możliwe.

3011biwak4

Innym przykładem jest mata samopompująca Nordisk Gandalf 10.0  . Zapewnia wysoki komfort oraz stabilność w czasie snu.

3011biwak5

- To luksusowa mata o grubości 10 cm. Wypełniona została bardzo wysokiej jakości pianką, dzięki której zapewnia spokojny oraz komfortowy sen. Górna część owinięta jest w naturalną i wysokiej jakości 100% bawełnianą tkaninę z miękkim, szczotkowanym wykończeniem o doskonałych właściwościach odprowadzających wilgoć. Z tyłu została pokryta wyjątkowo wytrzymałym poliestrem z silikonowym nadrukiem, który jest gwarancją pewnego, antypoślizgowego chwytu. Gandalf ma system połączeniowy z boku, który pozwala połączyć więcej mat - razem ze zintegrowaną poduszką dla lepszego snu - wyjaśniają pracownicy Sklepu Górskiego.

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10041
  • Odsłon artykułów: 27752461
  
  ';