Jakie rękawiczki wziąć w góry?

Co prawda póki co jeszcze zimy nie ma i temperatury powietrza nie są takie straszne, ale nim się obejrzymy w górach spadnie śnieg, zrobi się zimno, mokro, a warunki do uprawiania turystyki przyjemne już nie będą. No i te paskudne, śmiercionośne lawiny...

Ale co tu dużo się zastanawiać!
Mamy październik i przecież już teraz mogą występować przymrozki, a nawet opady śniegu.
To już czas, aby zaopatrzyć się w ciepłą kurtkę, grubszy polar i spodnie, pomyśleć o czymś na głowę, a w plecaku nosić rękawiczki (tak na wszelki wypadek).
Określenie „rękawiczki w góry/górskie” jest mało precyzyjne.
Kryje się bowiem pod tym hasłem wiele typów takich rękawic właśnie i ich odpowiedni dobór zależy od aktualnych warunków pogodowych, terenu i aktywności co do której mają nam służyć. Wyróżniamy więc:
rękawiczki typu liner – z reguły stanowią warstwę wewnętrzną i są noszone pod innymi rękawicami.
rękawice softshellowe – chronią przed wiatrem jak i cieszą się fajną oddychalnością,
rękawice docieplające – wykonywane z polaru lub wełny,
rękawice na via ferraty i do prac wysokościowych – używane głównie dla ochrony dłoni,
rękawice pięciopalczaste ocieplane – klasyczne,
łapawice – używane w miejscach wyjątkowo mroźnych,
Z tego wszystkiego wynika, że rękawiczki (różne oczywiście) możemy używać cały rok.
Nazywamy je jedną, zbiorczą nazwą:
RĘKAWICZKI TREKKINGOWE
Pamiętajmy, że podczas długich, górskich eskapad, podczas szusowania na nartach itp. ochrona dłoni ma kluczowe znaczenie i pod żadnym pozorem nie można tego bagatelizować. Chodzi o stworzenie skutecznej bariery między dłonią (jej wychłodzeniem, zamoczeniem, zapewnienie jej ochrony przed wiatrem i zagwarantowanie jej oddychalności, a także komfortu i w miarę swobodnego ruchu). Ważne jest też, szczególnie dziś (w dobie galopującego postępu technicznego), zdolność dłoni w takiej rękawicy do wykonywania ruchów precyzyjnych np. pisania na smartphonie.
W waszym Sklepie Górskim znaleźć można przeróżne rękawiczki – w wielu rozmiarach. Np.:

Rękawice Matrix od ESKA
Ochronią przed wiatrem oraz chłodem. Sprawdzą się podczas górskich wypraw jak i zabaw na stoku. Zaletą jest tu niewątpliwie wysoka jakość zastosowanych materiałów, które gwarantują nam niezawodność w każdych warunkach. W tym momencie po promocyjnej cenie 349 zł. 

BERGANS OF NORWAY KIDS INSULATED MITTEN
To wodoodporne rękawiczki dziecięce. Posiadają specjalny rzep na nadgarstek, a szeroki mankiet ułatwia ściąganie kurtki czy kombinezonu. Rękawiczki te zostały też wyposażone w specjalne taśmy do zamocowania na szlufkach kombinezonu, ocieplanej kurtki oraz kurtki puchowej. Do nabycia za 159 zł w Sklepie Górskim.

Rękawiczki LACD PRO
Końcówki palców zostały tu celowo pominięte, dzięki czemu rękawiczki te zapewniają świetną czułość podczas wspinaczki po skałach. Podczas chwytania lin stalowych chronią dłonie i palce, które bezpiecznie przytrzymują linę ze wszystkich stron. Tył dłoni wykonany jest z wytrzymałej i przepuszczającej powietrze siatki. Natomiast wewnętrzna powierzchnia wykonana jest z odpornej na uszkodzenia mechaniczne, trwałej skóry syntetycznej. Dzięki zapięciu na rzepy rękawiczki te można wygodnie przymocować do nadgarstka, a pętla umieszczona w jego okolicy pozwoli przypiąć rękawiczki do uprzęży. Ciekawym rozwiązaniem jest również materiał frotowy umieszczony na kciukach, którym można otrzeć się z potu. Posiadają one rzep na nadgarstku, a szeroki mankiet ułatwia ściąganie kurtki czy kombinezonu. Posiadają one (rękawiczki) specjalne taśmy do zamocowania na szlufkach kombinezonu, ocieplanej kurtki oraz kurtki puchowej. W bardzo atrakcyjnej cenie za jedyne 79 zl. 


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://sklepgorski.pl/,
Tygodnik Podhalański.