Dostępność namiotów na współczesnym rynku outdoorowym i campingowym może przysporzyć człowieka o solidny zawrót głowy. Jeśli jeździmy pod namiot regularnie, wybór nowego modelu raczej nie powinien nam przysporzyć większego problemu. Korzystając z namiotu dobrze wiemy, na jakiego rodzaju kwestie zwrócimy uwagę przy zakupie kolejnego modelu. Sprawa ma się zupełnie inaczej w sytuacji, gdy jesteśmy na etapie poszukiwania naszego pierwszego namiotu.

Tutaj stajemy przed szerokim, niełatwym wyborem. A na co zwrócić uwagę, pokażemy Wam w prosty sposób na przykładzie skandynawskiej marki Nordisk, której namioty są już dostępne w topowych sklepach outdoorowych na polskim rynku.

Konstrukcja

Jak wybrać właściwy namiot

- zastanów się nad liczbą uczestników wycieczki oraz jakiego rodzaju aktywność was czeka?

- jakie są twoje wymagania względem namiotu?

- czy masz specjalne potrzeby takie jak: miejsce do zabawy dla dzieci, przedsionek do przygotowania posiłków lub dodatkowe miejsce na bagaż o sprzęt czy naczynia i sztućce?
- rozważ liczbę otworów wejściowych, gdyż dla większej ilości osób przydają się dodatkowe wejścia.
- w jakich warunkach (na ile da się przewidzieć) pogodowych będzie biwakował?

Rodzaje konstrukcji:

Jak wybrać właściwy namiot

Tunelowa

Namioty tunelowe są przestronne i wygodne. Oferują więcej przestrzeni wewnątrz niż np. namiot kopułowy z tym samym podłożem, ale wymagają lin i drążków. Najczęściej posiadają jeden obszar do spania na jednym końcu i przedsionek/schowek na drugim. Namioty tunelowe są jednak wrażliwe na bardzo silne wiatry.

Jak wybrać właściwy namiot

Klasyczna/grzbietowa

Namiot grzbietowy jest namiotem w kształcie klasycznym i jest łatwy w montażu, a także dość solidny. Symetryczny lub asymetryczny kształt litery „A” zapewnia dużo miejsca, jednocześnie sprawiając, że namioty grzbietowe są bardziej wrażliwe na bardzo silne wiatry.

Jak wybrać właściwy namiot

Geodezyjna

Tego typu konstrukcja sprawdza się w warunkach ekstremalnych. Namioty geodezyjne to namioty kopułowe z dodatkowymi tyczkami, które krzyżują się, aby utrzymać podstawowy kształt i zminimalizować ilość luźnego materiału. Dzięki temu są one bardziej odpowiednie do stosowania w warunkach śnieżnych i wietrznych. Dlatego rzadko są wyższe niż 120-150 cm. Ich wadą jest nieco bardziej niż w innych przypadkach skomplikowana procedura montażu.

Jak wybrać właściwy namiot

Kopułowa

To konstrukcja łatwa do złożenia, bez dodatkowych kołków. Namioty kopułowe mają bardzo prostą strukturę. Napięcie biegunowe utrzymuje wszystko w formie, a namioty kopułowe nie wymagają lin i kołków - z wyjątkiem tych, przeznaczonych na bardzo silny wiatr. Minusem takiego namiotu może być jego całościowa waga.

Hydrostatyczna powłoka oraz tkanina

Jak wybrać właściwy namiot

Tu należy postawić sobie pytanie: Gdzie i kiedy wybieram się pod namiot?

Na ciepłe letnie wakacje wybierz przestronny namiot z hydrostatyczną powłoką około 2000 mm. Rozważ poliester powlekany poliuretanem dla dodatkowej ochrony przed promieniowaniem UV.

Zaś do wędrówek w zimnym i mokrym otoczeniu potrzebna jest hydrostatyczna powłoka na poziomie około 3000 mm na górnej części oraz 8000-10000 mm w przypadku podłogi.

Powłoka hydrostatyczna

Jak się mierzy?

W celu zmierzenia hydrostatycznej powierzchni tkaniny, kierowana jest na nią kolumna wody. Wysokość wody w kolumnie zwiększa się powoli, aż woda wniknie w tkaninę. Wysokość wody tuż przed penetracją wody to wysokość hydrostatyczna mierzona w mm, np. 3000 mm, czyli faktycznie trzy metry wody!

Pojawia się tutaj pytanie, czy jeśli namiot będzie miał wysoki parametr hydrostatyczny, będzie jednocześnie posiadał akceptowalny parametr oddychalności. Jeśli namiot jest zbyt wodoodporny z bardzo hydrostatyczną powłoką, woda skrapla się od wewnątrz i tworzy wilgotny mikroklimat wewnętrzny.

Rozmiar i waga namiotu wraz z pokrowcem

Jak wybrać właściwy namiot

- zastanów się, w jaki sposób będziesz transportować swój namiot - w bagażniku samochodu, na rowerze lub na plecach?

- w przypadku jazy na rowerze zaleca się, by namiot nie ważył więcej niż 4 kg,

- do spływów kajakowych, górną granicą używanego namiotu powinno być maksymalnie 6 kg,

- w przypadku jazdy motocyklem rozmiar paczki nie powinien przekraczać 50 cm,

- do wędrówek pieszych, zdecydowanie należy szukać rozwiązań najmniejszych i najlżejszych.

Jakość materiałów

Jak wybrać właściwy namiot

- jeśli wybierasz się na kemping raz lub dwa razy w roku, wybierz namiot wykonany z lepszych materiałów, z dużą ilością dodatkowych udogodnień,

- jeśli planujesz intensywnie korzystać z namiotu lub w ekstremalnych warunkach, bądź przed wszystkim świadomy jakości materiału z jakiego wykonany jest produkt. Zwróć uwagę na szwy, zamki i inne elementy.

Kolor, wygląd i użyteczność

Jak wybrać właściwy namiot

- jeśli to tylko możliwe, to wejdź do namiotu już w sklepie,

- poczuj tkaninę i zamki, sprawdź wzór i kolory, oceń jak czujesz się w jego wnętrzu,

- oceń ile miejsca zajmie w przestrzeni namiotu twój plecak i śpiwór,

- nie zapomnij, by przy wyborze kierować się nie tylko rozumem… ale i sercem!

Sklep Górski