Zarówno wiosną, jak i latem niektórzy turyści decydują się na zakup niskiego obuwia trekkingowego. Choć powszechna opinia mówi, że buty nad kostkę lepiej zabezpieczają nas przed urazami, klienci sklepów outdoorowych coraz częściej sięgają po lekkie podejściówki. W górach najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeżeli wybierasz się na proste i umiarkowane trasy, gdzie technicznie nic nie wykazuje większych trudności to śmiało możesz wybrać się w niskich butach trekkingowych.

Fakty i mity na temat niskich butów trekkingowych

PRAWDY I MITY O NISKICH BUTACH TREKKINGOWYCH

1. Niskie buty trekkingowe mają gorszej jakości podeszwy – FAŁSZ

Na pewno bieżnik ten jest nieporównywalny z bieżnikiem dla buta wysokiego na zimowe wędrówki, ale nie można z góry zakładać, że w niskim bucie będzie on niższej jakości. Bardzo ważne jest aby zwracać uwagę na jakość gumy z jakiej wykonany jest bieżnik. Podczas wyboru niskich butów trekkingowych zwracajcie także uwagę, by podeszwa nie była zbyt cienka i elastyczna. Co prawda wiosną i latem jest mniej ślisko, ale nie oznacza to, że mamy zapomnieć o naszym bezpieczeństwie. Porządny niski but trekkingowy nie powinien być za tani. Pamiętajcie, że warto ponieść większy koszt, by obuwie służyło nam na lata.

2. W niskim bucie trekkingowym prawdopodobieństwo skręcenia kostki jest wysokie – FAŁSZ

Wszystko zależy od wykonania i jakości buta. Do skręcenia dochodzi w momencie, gdy mamy źle usztywnioną stopę. Nieprawidłowe zawiązanie buta pozwala kostce na swobodniejsze skręty w prawo lub lewo, gdzie w szybkim tempie może dojść do urazu. Ważne, by niski but trekkingowy posiadał element usztywniający piętę. Taki but będzie chronił naszą kostkę przed skręceniem. Nie ma zatem konieczności by wysokość buta sięgała właśnie nad kostkę, ważne jest wspomniane usztywnienie stopy.

3. But z wysoką cholewką bardziej chroni nas przed urazem mechanicznym – PRAWDA

Na pewno but z wysoką cholewką uchroni nas w jeszcze wiekszym stopniu, jednakże nie powinniśmy żyć w przekonaniu, że niski but zwieksza ryzyko kontuzji kontuzji. W kwestii cholewki trzeba się zgodzić, że noga chroniona jest tym bardziej, im cholewka jest wyższa. Podczas trekkingu jesteśmy narażeni na wiele urazów mechanicznych, w tym otarcie o kamienie czy skałę. Im wyższa cholewka, tym nasza noga jest bardziej chroniona przez urazem mechanicznym.

4. Niskie buty trekkingowe nie są wodoodporne – FAŁSZ

W przypadku wodoszczelności niski but trekkingowy na pewno wypada gorzej z wysokim, ale nie oznacza to, że w ogólnie nie będzie wodoodporny. Należy pamietać, że niskie buty trekkingowe mają zazwyczaj wstawki pozwalające na lepsze „oddychanie” stopy, ze względu na to, że buty te zazwyczaj użytkujemy wiosną czy latem. Bardzo często niskie buty wyposażone są w wodoodporne membrany. Podczas doboru butów należy zatem zwrócić uwagę na jego oddychalność i własnie wodoodporność.

5. Niskie buty trekkingowe są o wiele tańsze niż wysokie – FAŁSZ

Ceny tego rodzaju obuwia są tak samo zróżnicowane jak ceny wysokich butów trekkingowych. Nie ma tu reguły. Wartość buta będzie zależała od materiału z jakiego został wykonany, bieżnika i ogólnej jakości, a także od producenta.

Jeżeli zdecydujesz się na niskie buty trekkingowe pamiętaj by przed zakupem sprawdzić materiał z jakiego są one wykonane, sprawdź czy buty są wygodne i czy jakość jest proporcjonalna do ceny. Niskie buty trekkingowe idealnie sprawdzą się na prostych górskich szlakach.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Sklep Górski