Każdy turysta wybierający się jesienią czy zimą na szlak powinien być w niego zapatrzony. Podczas wyboru termosu może nam się nasunąć wiele pytań. Od kwestii jakości tworzywa, pojemności po kształt, kolor, wzór czy model. Dzisiaj na rynku mamy ogromny wybór. Możemy kupić termosy małe, duże. Nawet takie, które będą trzymały wysoką temperaturę do 24 h. Do tego każda grupa wiekowa może dostosować model do swoich wymagań. Inny termosik będzie chciało mieć dziecko, a inny wy. Ważne jest by zwrócić podczas zakupów uwagę na kilka ważnych kwestii.

Przerwa na herbatę w drodze na Skrzyczne zimą. Fot. Katarzyna Irzeńska
Przerwa na herbatę w drodze na Skrzyczne zimą. Fot. Katarzyna Irzeńska

Czasami warto odłożyć trochę więcej gotówki i kupić raz a dobrze. Produkt będzie nam wtedy służył na lata. Pamiętajcie, że dobry termos to podstawa. Sprawdzi się zarówno w warunkach jesiennych jak i zimowych na szlaku.

Czym charakteryzuje się dobry termos?

- nie przecieka,
- jest lekki i poręczny,
- powinien być szczelny i wytrzymały,
- nie powinien nasiąkać zapachami.

Najlepiej by był wykonany ze stali nierdzewnej (szklane wnętrza bywają kruche i łamliwe, co sprawia, że są łatwo podatne na uszkodzenia).

Na co zwracać uwagę podczas kupowania termosu?

- z czego wykonany jest wkład, a także cześć zewnętrzna,
- jaki jest rodzaj zamknięcia (a dokładniej jaki mamy rodzaj korka),
- warto sprawdzić grubość uszczelek oraz ich ilość przy korku,
- bardzo ważna jest nakrętka, która zazwyczaj stanowi także kubek – warto ją dokładnie sprawdzić i przeanalizować czy spełnia nasze wymagania,
- istotnym elementem będzie pojemność termosu – to kwestia bardzo indywidualna. Ta cecha jest jednak jedną z ważniejszych podczas dokonywania wyboru termosu,
- czas utrzymywania temperatury,
- waga.

Nie ma gwarancji, że im droży termos tym lepszy. Na rynku jest tyle ofert, że najlepiej skupić się na opiniach innych użytkowników a także starać się wybrać model ze średniej półki cenowej. To da nam gwarancję, że wyższa cena pozwoli na zachowanie także wyższej jakości. Warto nieco dołożyć gotówki, ale zobaczycie, że będzie to dobry wybór. Przy porównaniach, czy lepiej kupić termos za 100 zł czy 130 zł najlepiej skupić się na każdym z produktów i je ze sobą zestawić. Ciężko stwierdzić, który będzie lepszy – jak pisałam nie zawsze to zależy od ceny.

Przykładowe rodzaje termosów dostępnych na rynku:

- plastikowy, ze szklanym wkładem,
- metalowy, ze stali nierdzewnej,
- turystyczny.

Co jest jeszcze ważne podczas wyboru termosu?

Na pewno warto zwrócić uwagę na masę termosu. Im cięższy tym gorzej dla nas, bo będziemy go przecież nieść w plecaku a dodatkowym obciążeniem będzie jego zawartość. Dla wielu osób ważny jest także rodzaj zamknięcia i gramatura a także kolor.

Za innym modelem będzie się na pewno rozglądał wspinacz a za innym turysta. Warto jednak bez względu na rodzaj aktywności wybrać dla siebie taki model by służył nam na lata.

Czyszczenie termosu

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić jak powinno się czyścić dany termos. Czy można go myć w zmywarce lub czy myje się go tylko ręcznie.

Dobrym środkiem do czyszczenia termosów jest soda. Warto także pamiętać, by używając do czyszczenia środków chemicznych, uważać by nie pozostawiły niebezpiecznego osadu. Po każdym użyciu termos należy dokładnie umyć i wysuszyć. Myjemy nie tylko butlę ale także korek i nakrętkę. Po dokładnym osuszeniu termos można poskręcać i schować do szafki by się nie kurzył.

Termos to taki „must have” podczas jesiennych i zimowych wyjść w góry. Ciepła herbata czy kawa na pewno nas zregeneruje i doda sił na szlaku.

Jeżeli szukasz fajnego termosu, o wysokiej jakości a przy okazji takiego, który ładnie wygląda i jest poręczny to zajrzyj do Sklepu Górskiego TUTAJ i wybierz model dla siebie.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium Podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Sklep Górski