Niezależnie czy na górską wycieczkę wybieramy się zimą czy w sezonie letnim, kije trekkingowe są czymś, co zdecydowanie poprawia komfort naszej górskiej wycieczki. Po pierwsze dodatkowe punkty podparcia oddziałują znacznie na nasze bezpieczeństwo, poprawiają równowagę, stabilizują i nieraz zapobiegają różnym kontuzjom, upadkom czy poślizgnięciom. Po drugie, używanie tego rodzaju sprzętu odciąża kręgosłup i nogi, co w zdecydowany sposób ułatwia nam wędrowanie. Warto pamiętać, że po górach chadzamy przeważnie z plecakiem, co dodatkowo wpływa na nasze ciało i dlatego ograniczajmy ewentualne negatywne skutki jak najbardziej się da.

2207kije
fot. baza zdjęć PG - Mała Łąka, autor - Zuzanna Gąsienica-Roj

Cechy dobrych kijków trekkingowych to przede wszystkim ich ciężar. Myślenie typu, że im kije lżejsze i cieńsze tym gorsze, jest kompletnie nieprawdziwe. Wiele dostępnych na rynku kijów ultralekkich, z powodzeniem spełnia swoje zadanie w stu procentach. Bardzo istotne jest też też to by były one regulowane. Przy podchodzeniu pod górę będziemy potrzebowali krótsze kije, a przy schodzeniu odpowiednio dłuższe. Dobrze jest też, aby kije takie posiadały talerzyki. Górskie warunki bowiem są nieprzewidywalne i nawet latem, podczas miłej, spokojnej wędrówki, możemy napotkać śnieg. I jeszcze jedna, istotna niezwykle sprawa! Chodzi o rączkę do trzymania, która ma być wygodna i przyjemna w dotyku. Dobrym rozwiązaniem jest tzw. przedłużenie rączki. Pomysł jest taki, że przy nagłym przejściu do krótkiego podejścia, kiedy kij powinien być krótszy, nie musimy się zatrzymywać i regulować na nowo długości - wystarczy chwycić kijek nieco niżej. Przy wyborze kijków teleskopowych, warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zbudowany jest grot. Dużo lepiej bowiem sprawdzą się groty wykonane z widii. Są one trwalsze (wolniej się ścierają) i lepiej zachowują się w terenie, ponieważ dzięki niewielkiej ścieralności dłużej zachowują przyczepność.

W ostatnich czasach, sporo tzw. „kijarzy” uprawiających nordic walking spotkać można w mieście. Jednak kije używane w górach mają się nijak do tych do nordic walkingu. Nawet więcej! Używanie tych pierwszych w mieście lub odwrotnie może przede wszystkim zaszkodzić!

Nordic walking został zainicjowany w Finlandii i początkowo chodziło o wypracowanie całorocznej metody treningowej dla narciarzy biegowych. Po raz pierwszy nordic walking sam w sobie jako sposób aktywności outdoorowej dostępnej dla każdego został opisany dopiero w 1997 r.!

W naszym sklepie z łatwością znaleźć można różne rodzaje takich kijów wielu czołowych producentów sprzętu do wszelakiej aktywności outdoorowej, w atrakcyjnych cenach, posiadających ciekawe i innowacyjne rozwiązania.


{youtube}rtaDVn-Ormo{/youtube}

{youtube} vNnDS7JrsQw{/youtube}

{youtube}Tuv9W0EX0CM{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski