Czy w młodości czułeś, że zima była dłuższa? A może to tylko nostalgia? W rzeczywistości twoje uczucia są prawidłowe.

Zima staje się coraz krótsza i mamy coraz mniej śniegu, a lato staje się dłuższe, z większym ulewnym deszczem, suszą i pożarami. Dlatego m.in. firma Bergans of Norway chce walczyć o wpisanie pór roku na liste UNESCO.

Pory roku kontrolują naturalne procesy, od krycia, pyłku i snu, po deszcz, powodzie, susze i pogodę. Jeśli pszczoły budzą się zbyt późno, by zakwitnąć, jest to katastrofalne zarówno dla nich, jak i dla roślin, które mają zapylić. To tylko jeden znak, że pory roku są zagrożone i musimy je chronić!

- Bergans of Norway został założony w 1908 roku. Od 112 lat nasze środki utrzymania są miłością i zainteresowaniem ludzi życiem na świeżym powietrzu i przyrodą. Na naszych szerokościach geograficznych pory roku i pogoda mają największy wpływ na nasze życie na świeżym powietrzu. Pory roku i pogoda wpływają na nasz wybór działań i sposób ich realizacji. Tak było zawsze i będziemy walczyć o to, aby tak było nadal - zapewniają przedstawiciele Bergansa.
 
Jak wyjaśniają, ich celem jest umieszczenie pór roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
- Jeśli nam się uda, politycy będą zobowiązani do zaostrzenia wysiłków na rzecz klimatu, aby zatrzymać globalne ocieplenie, a tym samym zachować pory roku. W ramach projektu poprosimy norweskiego ministra klimatu i środowiska o umieszczenie pór roku wyżej na liście priorytetów. Save The Seasons! - zachęcają do udziału w akcji.
 
Petycję w tej sprawie można podpisac na savetheseasons.com. https://savetheseasons.com/

{youtube}vAcCfo1zpH0{/youtube}

Bergans jest częścią przemysłu tekstylnego, który obecnie przyczynia się do globalnego ocieplenia.
- Nasz największy wpływ na klimat wywieramy na etapie produkcji. Dlatego właśnie Bergans aktywnie działa na rzecz ograniczenia emisji, zużycia wody, energii i chemikaliów, a jednocześnie oferuje usługi przedłużające żywotność naszych produktów - zapewniają przedstawiciele firmy. - Aby ograniczyć emisje, jesteśmy członkami STICA (szwedzkiej inicjatywy tekstylnej w sprawie działań na rzecz klimatu), w której współpracujemy z innymi podmiotami w celu ustalenia celów naukowych i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych zgodnie z porozumieniem paryskim. Szukamy również możliwości kompensacji klimatu, w których nie jesteśmy w stanie zmniejszyć emisji.