Szukasz plecaka idealnego? Ciężka sprawa. Trzeba sobie zadać pytanie, czy takowy w ogóle istnieje. Śmiem sądzić, że nie. A to dlatego, że ilu użytkowników, tyle wymagań i preferencji. Gdy jedni lubią pstrokate, gadżeciarskie produkty z niezliczoną ilością kieszeni, zamków i troczków, inni zdecydują się na prosty, pojemny i praktyczny plecak z łatwym dostępem do głównej komory. I nie ma w tym nic złego. Taka różnorodność jest zdecydowanie adekwatna do realnego zapotrzebowania.

Gdy pan Kowalski będzie szukał plecaka idealnego na niedzielną wędrówkę grzbietem Klimczoka, pan Nowak poszuka czegoś, z czym będzie mógł pojechać na wymagający trekking w Himalaje.

Za jedną z wiodących marek na światowym rynku plecaków outdoorowych bez cienia wątpliwości uchodzi niemiecki Deuter. Firma może pochwalić się swoją blisko 120-letnią egzystencją na rynku. Marka deuter powstała w 1898 roku w Augsburg-Oberhausen z inicjatywy Hansa Deutera. Początkowo Deuter zaopatrywał listonoszy w torby. Firma bardzo szybko się rozwijała i pozyskiwała co raz to większe zaufanie w oczach klientów. Źródła podają, że pierwszy poważny test górski marka Deuter przeszła w odległych zakątkach Pamiru. Stało się to za sprawą wyprawy Willi’ego Rickmera, który skorzystał z asortymentu marki. Sukces sprawił, że później Deuter zaopatrywał znaczną większość niemieckich wypraw w góry całego świata. Marka nieco osłabła na skutek drugiej wojny światowej, ale w latach powojennych szybko wróciła na wysoki poziom.

W 1968 roku firma wykonała poważny krok w przyszłość wprowadzając do swojej oferty linię plecaków nylonowych. W roku 1984 zadebiutował znany nam po dzień dzisiejszy system nośny o nazwie Aircomfort. Była to prawdziwa rewolucja w produkcji systemów nośnych i tylko umocniła markę w branży.
Do dnia dzisiejszego firmie towarzyszy ciągły rozwój, a marka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w świecie rynku outdoorowego. Deuter w czasach współczesnych kojarzy się z wysokiej jakości materiałami, wykonaniem na najwyższym poziomie oraz nowoczesnymi technologiami wprowadzanymi do kolejnych modeli.

Plecak Deuter Aircontact Pro

Plecak Deuter Aircontact Pro

Można by rzec, że plecak to rzecz uniwersalna bez względu na to, jakiej płci jest jego użytkownik. Ale Deuter przyzwyczaił już użytkowników do tego, że również w tej kwestii jest wybór. By nieco zobrazować ten wątek pochylę się tu nad serią placków Deuter Aircontact. Ten uniwersalny model plecaka turystycznego jest jednym z najpopularniejszych wśród użytkowników ceniących sobie wygodę, ergonomię… no i wygląd, ponieważ plecaki Deutera, a konkretnie ich gama kolorystyczna daje szerokie spektrum możliwości. Użytkownicy wysoce cenią sobie patenty technologiczne jak już wyżej wspomniany system nośny Aircontact. Nazwa systemu pochodzi od specjalnej pianki wypełniającej system. Pianka posiada otwarte komory, co powoduje, że przy każdym ruchu następuje wymiana powietrza: nacisk ciała na piankę sprawia, że wilgoć i gorące powietrze zostają "wypompowane" na zewnątrz systemu. Aircontact sprawia, że plecy użytkownika są w maksymalny możliwy sposób odizolowane od plecaka, co daje lepszy przepływ powietrza, efektywniejsze odprowadzanie wilgoci, a przed wszystkim wygodę użytkowania, nawet w przypadku dużego obciążenia.

Plecak damski Deuter Aircontact

Plecak damski Deuter Aircontact

Podobnie sprawdza się wahadłowy pas biodrowy VARI-FLEX. Tu wykorzystana jest miękka pianka pokryta oddychającą tkaniną 3D Air - Mesh. Kolejna cecha pasa biodrowego, czyli jego wahadłowa konstrukcja poprawia balans ciężaru na plecach. Dzięki temu systemowi ciężar spoczywa nieruchomo podczas gdy pas biodrowy, podtrzymując plecak, pracuje elastycznie z każdym krokiem. Wewnątrz plecaka znajdują się aluminiowe szyny w układzie „X”. Daje to poczucie stabilizacji i lepsze dopasowanie systemu nośnego do pleców. Ponad to plecaki Deutera posiadają praktycznie wszystkie argumenty, ku temu, by powalczyć o miano plecaka idealnego. Nie wspomniałem tutaj celowo o takich kwestiach, jak najwyższej jakości suwaki, troki, troki kompresyjne, kieszenie umożliwiające transport mokrej odzieży, czy pokrowiec przeciwdeszczowy z jednego kawałka materiału. Jeśli plecak ma być ideałem, to nie ma prawa, by zabrakło mu którego z wymienionych wyżej atrybutów. Plecki przeznaczone dla pań nie różnią się w kwestii parametrów technicznych względem plecaków męskich, czy jak kto woli unisex. Tutaj w rozpoznaniu modelu pomoże nam zastosowanie intuicyjnej kolorystyki oraz wykorzystanie w formie ozdoby charakterystycznego kwiatuszka, kojarzącego się z popularnymi samochodami VW Beatle, które miały podobne kwiatki usytuowane na deskach rozdzielczych. Co ciekawe nikt nigdy nie powiedział oficjalnie, że to damski samochód…

Plecak dziecięcy Deuter Kikki
Plecak dziecięcy Deuter Kikki

Deuter pomyślał także o najmłodszych adeptach turystyki wprowadzając na rynek modele Kikki i Waldfuchs przeznaczone dla szkrabów wędrowców. Ten pierwszy model wyglądem przypomina przyjazne ptaszysko i skonstruowany jest tak, by młody turysta bez problemów skorzystał z jego możliwości. Może i w Kikki nie znajdziemy całej gamy technologii jak w przypadku plecaków typu Aircontact, ale zdecydowanie o jakość wykonania i wygodę użytkowania martwić się nie musimy. Model Waldfuchs to model przypominający swoim wyglądem już zdecydowanie bardziej tego Deutera, którego noszą mama i tata. Tu również zastosowano ciekawe i atrakcyjne wzornictwo i podobnie jak w przypadku modelu Kikki nie musimy martwić się o jakość plecaka. Deuter jest po prostu gwarancją solidnego wykonania przy użyciu najlepszych technologii i materiałów. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą marki jeśli przymierzamy się do zakupów tego asortymentu.

Plecak dziecięcy Deuter Waldfuchs
Plecak dziecięcy Deuter Waldfuchs

Tester Portalu Górskiego

 

sklep górski