Nie łatwo ubrać się adekwatnie do warunków, które wyznacza nam wysokogórska zima. Czy wybieramy się o tej porze roku w Tatry, Alpy, Kaukaz, czy jeszcze wyższe góry, każdą mniej czy bardziej poważną wyprawę musimy zaplanować z dbałością o najmniejsze szczegóły. Bez cienia wątpliwości jednym z najważniejszych elementów naszego wyposażenia jest obuwie.

Działając zimą w wymagającym terenie nie możemy sobie pozwolić na wędrówkę w miękkich butach trekkingowych. Nawet jeśli zakupiliśmy ciepłe buty z przeznaczeniem dla zimowych wycieczek, to sprawdzą się one raczej w warunkach górskich, ale na łagodnych, co najwyżej beskidzkich szlakach. Jeśli w obuwiu trekkingowym już koniecznie chcemy udać się w góry wysokie, to powinniśmy ograniczyć się do wędrówek w dolinach.

Producenci prześcigają się w produkcji modeli przeznaczonych na różnorodne warunki i okoliczności. Niemal każdy popularny producent obuwia górskiego zaoferuje nam zarówno lekkie buty podejściowe, jak i profesjonalne buty techniczne przeznaczone do wspinaczki w nawet najwyższych górach świata.

Dziś zestawimy ze sobą profesjonalne buty wysokogórskie trzech włoskich marek. Będą to kolejno modele Kayland Super Ice Evo GTX, Scarpa Mont Blanc GTX oraz La Sportiva Nepal.

Dlaczego właśnie te modele? Otóż w swojej klasie charakteryzują się one dużą popularnością i dobrą opinią użytkowników. Każdy z tych modeli znajdziemy w wiodących sklepach górskich na terenie naszego kraju.

Oczywiście nim zdecydujemy się na zakup tak poważnego osprzętu, powinniśmy buta …przymierzyć.

Jednak już na etapie zapoznawania się z charakterystyką poszczególnych modeli, a co także istotne, z ceną każdego z nich, dopada nas efekt pierwszego wrażenia. Nie ulega wątpliwości, że często podstawowym argumentem dla zakupu danego modelu jest jednak po prostu cena.

Kayland Super Ice Evo GTX

Kayland Super Ice Evo GTX

Jak zapewnia nas włoski producent, Super Ice Evo to najwyższej jakości, profesjonalne wysokogórskie buty przystosowane pod automatyczne raki. Buty świetnie sprawdzą się podczas trudnych zimowych podejść, ekspedycji w wyższe góry czy wypraw na lodowce. Kayland Super Ice Evo spełniają wszystkie europejskie standardy dotyczące użytkowania w specyficznych, górskich warunkach. Wytrzymała i solida konstrukcja doskonale poradzi sobie w trudnym terenie. Cholewka wykonana z wytrzymałej skóry Perwanger®, co zapewnia wysoką oddychalność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Gumowy otok wokół buta dodatkowo zwiększa jego żywotność. O izolację zadba sprawdzona membrana z ociepleniem Primaloft®. Gwarantuje ona, że stopy pozostają suche i komfortowo ciepłe nawet w niskich temperaturach. W butach użyto stosowaną w najlepszym obuwiu wysokogórskim podeszwę Vibram® Teton, zapewniającą maksymalną przyczepność w najtrudniejszych warunkach. Specjalnie dobrana pianka PU w śródpodeszwie dodatkowo pochłania powstające podczas wymagającego marszu wstrząsy. Podwójny język rozpinany za pomocą trwałego rzepa, zapewni dodatkową termoizolację oraz lepsze dopasowanie się do stopy w trakcie marszu Sztywność wkładki na poziomie 5 (wyjątkowo sztywna) sprawia, że Super Ice Evo są idealne na bardzo wymagających szlakach w trudnym terenie. Model dodatkowo posiada atest do wykorzystania w pracach wysokościowych i jest butem uziemionym.

Scarpa Mont Blanc GTX

Scarpa Mont Blanc GTX

Tutaj włosi oddają w ręce klienta buty alpejskie stworzone z jednego płata skóry HS 12 i zaopatrzone w membranę GORE-TEX® Comfort, zapewniającą mu całkowitą wodoszczelność. W Mont Blanc GTX również zastosowano ocieplinę Duratherm. W okolicach kostki buty zostały wykończone miękkim materiałem zwiększającym elastyczność buta podczas chodzenia. Dodatkowo miękki opinacz u szczytu i podwójny język ze ściągaczem zapewnia optymalny komfort i zagwarantują dopasowanie buta bez niepotrzebnego, nadmiernego uciskania. Podeszwa to oczywiście Vibram lecz w tym przypadku w wersji Total Traction. Podeszwa posiada wyłożenie pianką amortyzującą okolice palców i pod piętą. Buty oczywiście przystosowane są do użytku z rakami automatycznymi. Wysokie oblanie chroni buta przed uszkodzeniami mechanicznymi w piargach czy skale.

La Sportiva Nepal

La Sportiva Nepal

Tutaj mamy do czynienia z modelem niemalże kultowym. La Sportiva Nepal, to Jedne z najlepszych i najpopularniejszych na świecie butów do wspinaczki alpejskiej. Zostały stworzone z myślą o specjalistach wspinaczki lodowej i mikstowej, alpinizmu oraz wspinania w górach wysokich. Buty zostały wykonane z wytrzymałej na uszkodzenia i wodoszczelnej skóry Idro-Perwanger® 3 mm. Cholewka zaś została wyprofilowana z jednego kawałka skóry. La Sportiva Nepal posiadają wysoki otok gumowy chroniący przed uszkodzeniami, na które są narażone buty podczas wspinania, co jest analogiczne do dwóch wcześniej opisanych modeli. W „Nepalach” zastosowano system sznurowania EZ OUT, w którym sznurówki pracują w specjalnych przelotach doskonale opinając stopę. W okolicy stawu skokowego, w specjalnych zatrzaskach można zablokować sznurówki tak, aby w górnej części cholewki nie dociskać zbyt mocno. Dodatkowo zastosowano system EX FLEX - odczepiany język, dzięki któremu mamy możliwość indywidualnego dopasowania oraz system 3D FLEX (odpowiednia sztywność stosunkowo wysokiej cholewki zapewnia komfort chodzenia i efektywność przy wspinaniu). Membrana to oczywiście GORE-TEX® Insulated Comfort. Podeszwę buta w tym przypadku również mamy od Vibram.

Jak widać różnice związane z parametrami poszczególnych modeli, materiałami użytymi do ich produkcji, czy w końcu cenami, wcale nie są przepastne. W przypadku Sklepu Górskiego  najrozsądniej będzie wybrać Kayland Super Ice Evo GTX. Buty otrzymują doskonałe recenzje od użytkowników, a ich cena jest najniższa z całej trójki. Innym argumentem możemy być ciekawe wzornictwo i kolorystyka, ale to rzecz jasna kwestia gustu.

Kolejnym argumentem przemawiającym za butami od Kayland, to europejska produkcja. Kayland Super Ice Evo schodzą z taśmy produkcyjnej wraz ze Scarpa Mont Blanc GTX w Rumunii. Włosi zdecydowanie cenią sobie produkcje swojego obuwia na terenie Europy.

Oczywiście każdy wybierze to, na co będzie miał ochotę. Nie da się butów tego rodzaju kupić zwarzając jedynie na rozmiar, na tak zwanego „czuja” (no chyba, że są to kolejne buty danej marki). Bowiem nawet jeśli buty będą dopasowane pod kątem rozmiaru, dobrze sprawdzić jak całościowo poszczególne modele leżą na nogach. Do takiej przymiarki zaprasza Was Sklep Górski, w którego asortymencie wszystkie trzy przeanalizowane modele się znajdują.

Sklep Górski