Historia firmy sięga roku 1901, kiedy to pochodząca z Kopenhagi Northern Feather skupiała się na tworzeniu produktów wykonanych z puchu i pierza, głównie kołder oraz poduszek. Od prostego handlu do rozwoju własnych produktów Northern Feather stał się jednym z wiodących na świecie producentów w branży puchowej.

W roku 1967 założono Nordisk Freizei, spółkę zależną od Northern Feather. Miało to wpłynąć na większą koncentrację względem rynku outdoorowego. Firma Nordisk rozwinęła swoje komórki w Niemczech, Dani, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii pod nazwą Caravan. W kolejnych latach marki Nordisk i Caravan stały się ważnymi graczami w branży. Do rozpoznawalności Brandów przyczyniły się innowacyjne i bardzo modne w tym czasie produkty.

W 1991 roku ujednolicono markę pozostając ostatecznie przy nazwie Nordisk. Była to decyzja podjęta w zgodzie z historią i dziedzictwem marki. Nordisk wciąż jest brandem europejskim, choć w ostatnich latach produkty znajdują się w odległych krajach, takich jak Japonia i Korea.

Przedstawiamy zatem nieco więcej szczegółów związanych z rozwojem marki i szczególnie ważnymi dla niej rocznikami.

Marka Nordisk – ponad 100 lat historii

1901: Powstanie Nordisk

W dniu 20 marca 1901 roku Nordisk Fjerfabrik A S (Northern Feather) została założony w Kopenhadze przez H.O. Lange. Był to 23-letni syn właściciela duńskiego sklepu spożywczego. Opierając się na idei kupowania i sprzedawania surowców i półproduktów, głównie związanych z pierzem i puchami, Nordisk Fjer szybko rozwinęła się w światową firmę.

1908: Światowa ekspansja

Już w 1908 r. Nordisk Fjer założył lokalną jednostkę w Chinach. 9 lat później Northern Feather Works Ltd. została założona również w Nowym Jorku. Produkcja została poszerzona o bieliznę pościelową i produkty pokrewne. W roku 1969 Nordisk Fjer stał się marką opracowującą, produkującą i sprzedającą produkty związane z piórami i puchami.

Marka Nordisk – ponad 100 lat historii

1941: Pierwsze śpiwory

We wczesnych latach 40-tych Nordisk Fjer zaczął opracowywać i produkować pierwsze śpiwory. Od samego początku asortyment śpiworów obejmował również worki z wypełnieniem syntetycznym, a konstrukcja była wstępnie oparta na wiedzy zaczerpniętej z produkcji poduszek i koców. To jednak szybko zmieniło się w odrębny obszar rozwoju, a oferta outdoorowa została wkrótce rozszerzona.

1967: Koncentracja na outdoorze

Zdając sobie sprawę z wagi rosnącego w siłę rynku outdoorowego, w Malmö w Szwecji powstaje spółka zależna Nordisk Fritid, której celem jest wytwarzanie produktów o dużym nacisku na innowacyjność, jakość i funkcjonalność. W efekcie powstaje Caravan - jedna z pierwszych wyspecjalizowanych marek outdoorowych na świecie.

Marka Nordisk – ponad 100 lat historii

1974: Powstanie Caravan

Pierwszy katalog produktów pod marką Caravan składał się głównie ze śpiworów, rubryk wzbogaconych o artykuły informacyjne na temat produktów oraz ekscytujących historii podróży. W 1977 roku pojawiły się pierwsze namioty oraz jak odzież. W 1979 roku pojawiły się pierwsze plecaki, a katalog zmienił nazwę na "Caravan Backpacking".

1980: Pierwsza marka mody outdoorowej

W latach 80-tych dodano do oferty również naczynia kuchenne, obuwie, kompasy, noże i torby rowerowe, a Caravan stał się marką outdoorową w pełnym tego słowa znaczeniu. Ponadto Caravan położył duży nacisk na design, a tym samym stał się jedną z pierwszych marek mody outdoorowej na świecie.

1991: Nordisk Freizeit bez Nordisk Fjer

Po bankructwie Nordisk Fjer w 1991 r. Nordisk Freizeit kontynuował działalność w ramach poprzedniego zarządu, koncentrując się głównie na rynku północnoniemieckim. Marka Caravan wypadła z obiegu, a produkty zostały po raz pierwszy wypuszczone na rynek po szyldem Nordisk.

Marka Nordisk – ponad 100 lat historii

2005: Nowa era

W 2005 roku, duńczyk Erik Moller wraz ze wspólnikami kupił firmę, jednocześnie reorganizując jej struktury. Marka od tej pory skoncentrowała się na rozwoju produktu, logistyce, zamówieniach i nie mniej intensywnym skupieniu się na samej marce. To stworzyło silne podstawy do podboju świata outdooru i campingu – już na stałe pod szyldem Nordisk.

2010: Na podbój świata

Od 2010 roku marka koncentruje się na wielu silnych rynkach, głównie w Europie i Azji. Wraz z utworzeniem chińskiego biura, Nordisk może kontrolować i optymalizować cały łańcuch działań od produkcji do ostatecznego miejsca przeznaczenia w sklepie. Rozpoczęto intensywny program rozwoju produktu oraz odnowiono całą tożsamość wizualną marki.

Marka Nordisk – ponad 100 lat historii

2018: Marka Nordisk na Polskim rynku

Marka Nordisk doczekała na polskim rynku dystrybutora z prawdziwego zdarzenia. Produkty Nordisk są już dostępne w Sklepie Górskim, a oferta z całą pewnością będzie systematycznie poszerzana. To świetna wiadomość dla miłośników biwaku i campingu, ale także wcześniej wspomnianego glampingu, który z roku na rok staje się w naszym kraju popularniejszy.

www.podg.pl
www.sklepgorski.pl

źr. nordisk.eu

Red.

Sklep Górski