Dzięki uprzejmości firmy Thule otrzymałem możliwość przetestowania specjalnie dla czytelników Portalu Górskiego, plecaka trekkingowego z nowej serii Capstone. Wędrowałem z modelem 50 L. Zapraszam do przeczytania mojej opinii na temat tego produktu.

Na początek chciałem przybliżyć Wam ofertę firmy Thule. Plecaki przeznaczone do trekkingu obejmują dwa modele o różnych pojemnościach i wersjach kolorystycznych.

Z modelu Stir, do wyboru mamy pojemności: 15 L, 20 L oraz 35 L. Przy czym w wersja 35 L jest damska lub męska.

Natomiast drugi model to Capstone. Tutaj wybierać możemy z litrażu: 22 L, 32 L, 40 L lub 50 L. W każdej z wymienionych opcji mamy wersję damską lub męską.

Z pełną ofertą plecaków do trekkingu możemy zapoznać się na stronie producenta:
https://www.thule.com/pl-pl/pl/backpacks/hiking-backpacks

Thule Capstone

Na początek kilka najważniejszych danych od producenta:

Wymiary – 73,91 cm x 33,02 cm x 27,94 cm
Waga – 1,39 Kg
Materiał – Nylon Robic 210D, Nylon 420D
Pojemność – 50 L
Wersja – Męska

Zanim plecak do mnie dotarł, zastanawiałem się czy 50 L to wystarczająco na moje potrzeby. Może okazać się, że nie jestem w stanie wykorzystać w pełni tego litrażu lub na odwrót, plecak może okazać się zbyt mały. Przeważnie wybieram się na wycieczki z żoną i córką. Zawsze musimy spakować całą trójkę. Do tej pory wyglądało to różnie. Plecaki zazwyczaj były nabite do granic możliwości, a nie zawsze to wystarczało. Z Capstonem – tak go nazwijmy - wszystko odmieniło się diametralnie.

Pakowność

Do naszej dyspozycji jest duża komora główna, spora kieszeń z przodu plecaka, kieszeń zasuwana w klapie, dwie siatki boczne oraz mała zasuwana kieszonka w pasie biodrowym.

Do jednego plecaka udało mi się zmieścić buty na zmianę, spodnie, bluzy, kurtki, wodę i jedzenie dla trzech osób w głównej przegrodzie. Oprócz tego, lustrzanka w klapie oraz dokumenty i kluczyki od samochodu w mniejszych kieszonkach. Według mnie załadowany byłem dopiero na 70%.

Pakowna główna komora

Idealne dopasowanie

W dopasowaniu plecaka do swojego wzrostu czy budowy ciała pomoże nam ogrom możliwości regulacyjnych. W większości regulacja odbywa się standardowo przy użyciu pasków ściągających. Paskami bocznymi wyregulować możemy szerokość plecaka czy wysokość położenia klapy. Na uwagę zasługuje MicroAdjust Sysytem, dzięki któremu mamy możliwość dopasowania plecaka do długości tułowia. Odbywa się to poprzez naciśnięcie specjalnego zabezpieczenia, które znajduje się pod siatką za naszymi plecami. Po wykonaniu tej prostej czynności, pasy naramienne możemy wysunąć w górę lub w dół w zakresie 10 cm. Plecak będzie zawieszony na naszych plecach na odpowiedniej wysokości, a pas biodrowy będzie znajdował się tam gdzie powinien bez względu na wzrost użytkownika.

MicroAdjust System

Komfort użytkowania

Capstone okazał się również bardzo wygodny. Przy podnoszeniu plecak ważył naprawdę sporo, czego nie odczuwało się podczas wędrówki. Przy dobrym dopasowaniu ciężar rozłożył się bardzo dobrze i można było swobodnie spacerować. Nawet po kilku godzinach ramiona nie bolały, a dzięki zastosowaniu siatki plecy były odpowiednio wentylowane. Jak już jesteśmy przy odpowiedniej wentylacji, pierwszy raz idąc z plecakiem przez dłuższy czas i w dodatku w letniej porze, miałem suche plecy. Każdy z nas zna to uczucie kiedy trzeba założyć mokry plecak na spocone plecy - okropność. Z plecakiem Capstone nie doświadczycie tego uczucia. Zawdzięczamy to siatce, która przylega do naszych pleców. Między nią a całą resztą plecaka jest wolna przestrzeń, co umożliwia bardzo dobry przepływ powietrza.

Chciałbym też wspomnieć o jednej drobnostce, mianowicie wszystkie paski do regulacji posiadają szlufki. Niby to nic ważnego ale od razu zauważyłem, że paski nie wiszą i nie plątają mi się z każdej strony.

Thule Capstone

Na chwilę powróćmy w tym miejscu do komory głównej plecaka. Muszę dodać, że mamy alternatywę w dostępie do niej. Capstone posiada zamek błyskawiczny wszyty od dołu przez cały jeden bok. Jeżeli chcemy dostać się do czegoś co jest schowane głębiej, nie ma problemu. Rozsuwamy dół, bok lub połowę długości plecaka bez konieczności wyciągania wszystkiego od góry. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, którego nie sposób nie docenić.

Dostęp od dołu do komory głównej

Akcesoria

Razem z plecakiem otrzymujemy uchwyt na kije trekingowe w systemie VersaClick. Znajduje się on po lewej stronie pasa biodrowego. Jeśli nie mamy potrzeby korzystania z nich w danym momencie, po prostu przypinamy je elastycznymi paskami.

VersaClick to system wymiennych akcesoriów dedykowanych do plecaków firmy Thule. Jeśli nie korzystamy z pomocy kijów trekkingowych, możemy w łatwy sposób wypiąć uchwyt i wymienić go na jedno z dostępnych akcesoriów:

- dodatkową zapinaną kieszeń
- kieszeń zaciąganą sznurkiem
- specjalną kieszeń odporną na warunki atmosferyczne
- pokrowiec na aparat kompaktowy
- pokrowiec na lustrzankę
- izolowany termicznie uchwyt na wodę (ok. 1L)

Capstone jest kompatybilny również z bukłakami. W górnej części jest specjalnie oznaczone miejsce, przez które możemy przeciągnąć rurkę do picia.

W dolnej części znajduje się mała kieszonka w której sprytnie schowany jest wodoodporny pokrowiec. W razie opadów deszczu wyciągamy i zakładamy go w kilka sekund.

Wodoodporny pokrowiec

Podsumowanie

Nieważne czy wybieramy się całą rodziną na jednodniowy wypad za miasto, wędrówkę w góry, czy na jednoosobową wyprawę nawet na kilka dni. Plecak serii Capstone 50 L od firmy Thule spisze się doskonale w każdych warunkach terenowych i pogodowych. Dzięki zastosowaniu wielu dobrze przemyślanych rozwiązań i systemów jesteśmy w stanie wręcz idealnie dostosować go do swoich potrzeb, zarówno pod względem dopasowania do swojego ciała jak i doboru odpowiednich akcesoriów. Plecak uważam za bardzo dobry i godny polecenia.

Piotr Lis

Wędrówka z plecakiem Thule Capstone