Test plecaka turystycznego Forclaz 40 AIR + QUECHUA

Kategoria: Strefa Outdoor / Testy sprzętu

Firma Decathlon Polska zaprosiła mnie do przetestowania jednego z flagowych plecaków Quechua - Forclaz 40 AIR +. Zgodziłam się z przyjemnością. Tegoroczne lato oraz moje własne obowiązki nie sprzyjały wędrówkom z plecakiem, a mi zależało na sprawdzeniu go w różnym terenie i warunkach, stąd dałam sobie okres trzech miesięcy na użytkowanie, nim napisałam poniższą recenzję. A dla jej pełnej wiarygodności, do testu zaprosiłam męża. Oczywiście by być w 100% pewną tego o czym piszę, ja też go użytkowałam.

Plecak turystyczny Forclaz 40 AIR + męski QUECHUA
Plecak turystyczny Forclaz 40 AIR + męski QUECHUA

Gama plecaków Forclaz Air+ została zaprojektowana z myślą o pozbyciu się uczucia gorąca i wilgoci związanego z wzmożonym wysiłkiem w czasie użytkowania i poceniem się. Wygodniejszy, lepiej wentylowany i bardziej praktyczny: zalety tego plecaka Quechua długo można by wymieniać! Jest lekki i nadaje się na całodniowe wędrówki. Wyposażony został w konstrukcję z napiętej siatki (system Air Cooling), która umożliwia obieg powietrza między plecami i tyłem plecaka, a także w perforowane szelki i pas zapewniające maksymalną wentylację. System regulacji zwiększa komfort, a liczne kieszenie czynią go bardzo praktycznym.

Przeznaczenie: na jednodniowe wędrówki Plecak turystyczny 40 l zapewniający maksymalną wentylację pleców. Lekki, na sportowe wędrówki całodniowe. Pokrowiec przeciwdeszczowy!

Tyle tytułem wstępu. Pora skonfrontować opis z rzeczywistością.

Co widać na pierwszy rzut oka? Plecak jest wykonany bardzo estetycznie, wszystko jest do siebie dobrze dopasowane i zaprojektowane w sposób przemyślany. Ponadto, jak w tym konkretnym akurat przypadku - połączenie szarości z pomarańczą to ładna kombinacja. Zatem pierwsze wrażenie (a to podobno jest bardzo ważne) jest pozytywne. Warto też wspomnieć, że plecak jest lekki (1,325 kg). To co zwraca uwagę, to ciekawe rozwiązanie, które ułatwia pakowanie i dostęp do zawartości - niemal na całej długości komory plecaka wszyty jest zamek (otwierany i od góry i od dołu), dzięki któremu wszystkie wpakowane rzeczy są pod ręką, bez konieczności ich wyjmowania, by dostać się na sam spód. Uważam to za duży plus. To czyni też plecak alternatywą dla niedużej torby podróżnej.

Plecak turystyczny Forclaz 40 AIR + męski QUECHUA
Plecak turystyczny Forclaz 40 AIR + męski QUECHUA

Kolejną ważną kwestią są kieszenie. Wewnątrz plecaka jest kieszeń o szerokości i niemal długości pleców wewnętrznej komory, a także mniejsza, zamykana na zamek kieszonka na dokumenty czy portfel. Tą ostatnią uważam za absolutnie niezbędną w wyposażeniu plecaka. Z zewnętrznej strony są aż cztery schowki – zamykana na zamek kieszeń umiejscowiona na samym środku, o długości niemal całej komory plecaka. Nad nią jest kolejny, zamykany na klamerkę, siateczkowy, elastyczny schowek umożliwiający szybki dostęp do zawartości, oraz dwie boczne siateczkowe kieszenie, dość pojemne i zamykane zamkiem. Kolejną kieszeń znajdziemy w klapie zamykającej. Także na pasie znajdują się dwie siateczkowe kieszenie, umożliwiające schowanie podręcznych drobiazgów jak telefon czy aparat. Kropką nad i jest nieduży schowek zlokalizowany od spodu plecaka, w który znajduje się pokrowiec przeciwdeszczowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba się obawiać, że się go zapomni lub zgubi. Wszystko to czyni plecak naprawdę pakownym i wygodnym w użytkowaniu. Do dolnej części można przytroczyć dodatkowy bagaż. Ponadto, dwa nieduże otwory umiejscowione po obu stronach górnej części umożliwiają wypuszczenie rurki od bukłaka, a jak wiadomo, odpowiednie nawadnianie organizmu jest niezwykle istotne podczas wędrówek.

Plecak turystyczny Forclaz 40 AIR + męski QUECHUA
Plecak turystyczny Forclaz 40 AIR + męski QUECHUA

Plecak jest wytrzymały, nie naciągają się szwy, nic się nie deformuje, nie przeciera, nie pęka. Obawiałam się trochę siateczkowych schowków, jak się okazało – zupełnie niepotrzebnie. Po kilku wędrówkach nie widać żadnych śladów użytkowania i całość wygląda jak pierwszego dnia. Nie dziwi mnie już 10-letnia gwarancja oferowana przez producenta, produkt wykonany jest solidnie.

Plusem jest regulacja plecaka i szybki do niej dostęp, za jednym pociągnięciem zmieniamy rozmiar (S, M, L), poręczna jest także regulacja szelek. Po dopasowaniu do sylwetki otrzymujemy naprawdę wygodny plecak, który pozwala czuć stałe rozłożenie ciężaru i daje uczucie komfortowego użytkowania. W plecy nie wbija się zawartość, bo stelaż dobrze odseparowuje komorę od pleców, czyli unikamy uczucia wpijania się np. źle zapakowanego obuwia. Przy dłuższej wędrówce nie doskwierał mi ani ból pleców, ani zmęczenie okolic krzyża.

Plecak turystyczny Forclaz 40 AIR + męski QUECHUA
Plecak turystyczny Forclaz 40 AIR + męski QUECHUA

Myślę, że prawdą jest stwierdzenie, że to znakomity wybór dla osób, które często wędrują w różnych warunkach atmosferycznych i różnych porach roku - latem, kiedy jest upał i zimą, kiedy chodzimy ciepło ubrani. Plecak dobrze trzyma się pleców, przy jednoczesnej wentylacji dzięki systemowi „AIR COOLING”, który zapobiega poceniu się górnej jak i dolnej części pleców. Sztywna, odpowiednio naciągnięta siatka, oddzielająca komorę plecaka od pleców o kila centymetrów, gwarantuje wygodę i obiecywaną funkcjonalność. Przetestowałam plecak podczas jednodniowych wycieczek w różnych warunkach atmosferycznych i w różnych okolicznościach przyrody i jestem bardzo z niego zadowolona. Udana rzecz, polecam.

Podsumowując: solidny, wygodny, ogranicza pocenie pleców, ładny. Obecnie w sklepie Online możemy kupić plecak za 249,99 zł i uważam, że jest to bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Anna Makowska

plecak 5
Autorzy recenzji

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10033
  • Odsłon artykułów: 27703945
  
  ';