Czapka kontra opaska - recenzja produktów marki Bergans of Norway

Kategoria: Strefa Outdoor / Testy sprzętu

Norweska marka Bergans of Norway znana jest z produkcji sprzętu outdoorowego oraz odzieży technicznej. W ofercie znajdziemy odzież ekspedycyjną, narciarską, wysokogórską a nawet myśliwską. W tym artykule chciałam skupić się na ocenie opaski i czapki marki, które miałam okazję testować.

Czapka kontra opaska

Na stałe zawitała wiosna, która wcale nie oznacza, że powinniśmy podczas górskich wędrówek czy spacerów po lesie pożegnać się z czapką bądź opaską. Poranki i wieczory są jeszcze bardzo chłodne. Bardzo szybko możemy się przeziębić poprzez nieodpowiedni dobór ubioru. Potocznie mówi się, że dużo ciepła tracimy przez głowę i jest w tym wiele prawdy. Bardzo ważnym aspektem podczas doboru stroju na górską wycieczkę jest dopasowanie odpowiedniej czapki lub opaski. Bardzo źle jest się przegrzać, ale równie niedobrze jest się wyziębić. Jak zatem zadbać o termoregulację głowy?

Wełna merynosów

Testowana czapka oraz opaska składają się w 100 % z wełny merynosa. Merynosy są gatunkiem górskich owiec, które pochodzą z terenów Nowej Zelandii. Zamieszkują także USA, Azję, Argentynę, RPA, Urugwaj oraz Europę. Wełna owiec ma niesamowite właściwości – latem chłodzi, zimą- grzeje. Podczas gdy owca zostaje ogolona – włókna jej włosia prostują się podczas podwyższania się temperatury, przy spadku – zwijają się (dzięki temu ciepło zostaje zatrzymane). Dzięki temu wełna zachowuje naturalne właściwości termoaktywne.

Opaska

Jest rozciągliwa i dopasowuje się do kształtu głowy. Jej szerokość jest odpowiednia, dzięki czemu podczas marszu nie czuje się przewiewu, a uszy są odpowiednio chronione przed wiatrem. Opaska jest klasyczna i posiada wszyte delikatne logo po boku, co nadaje jej retro-charakteru. Pasuje zarówno do górskiego ubrania jak i miejskiego stylu. Można ją nosić nie tylko podczas górskich wycieczek, gdyż sprawdzi się wszędzie. Bez względu na okoliczności noszenia zawsze spełni swoje zadanie – ochroni nas przed wiatrem i utratą ciepła. Produkt wchłania pot i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu, co bardzo poprawia komfort noszenia. Gdy zawieje wiatr nie musisz mieć obaw, że będzie ci zimno.

Czapka kontra opaska

Czapka kontra opaska

Lekka czapka z wełny merynosa

To idealny model na wiosenne górskie wyprawy. Czapka Bloom jest bardzo cienka. Dzięki temu nie zajmuje wiele miejsca w bagażu. Podczas noszenia nie uciska. Dopasowuje się do kształtu głowy. Odpowadza wilgoć i neutralizuje nieprzyjemny zapach. Wydawało mi się, że tak cienki materiał nie spełni moich oczekiwań. Właściwie, to miałam wrażenie, że będzie mi w tej czapce za zimno. Okazało się, że wełna merynosa spełnia w 100 % swoje zadanie. W momencie, gdy było chłodniej natychmiast odczuwałam komfortowe ciepło, zaś podczas korzystania z czapki w ciągu słonecznego dnia, chroniła mnie przed przegrzaniem. Mam bardzo gęste włosy i dość dużą głowę. Obawiałam się, że będę źle wyglądała i się przegrzeję. Czapka ze względu na swój krój prezentuje się jednak bardzo dobrze. Czułam termiczny komfort podczas jej użytkowania. Co ważne, czapka ta może być przydatna także jesienią a nawet wczesną zimą. W modelu, który testowałam przypadł mi bardzo do gustu kolor oraz napis, który nadaje czapce charakteru.

Czapka kontra opaska

Czapka kontra opaska

Pielęgnacja odzieży z wełny merynosa

Produkty zawierające wełnę merynosa należy prać najlepiej w środkach zawierających lanolinę. Nie należy stosować klasycznych proszków do prania odzieży, a także silnych detergentów, które mogą uszkodzić włókna, które następnie stracą swoje właściwości. Najlepszym sposobem jest wykonanie ręcznego prania w środkach przeznaczonych typowo dla wełny.

Jakość a cena

Produkty firmy Bergans of Norway są wysokiej jakości. Czapka i opaska z wełny merynosa to produkty, które są niezbędne podczas wszystkich pór roku – mogą się przydać nawet latem! Cena nie należy do najniższych, ale uważam, że warto zainwestować zarówno w opaskę jak i czapkę. Odkąd zaczęłam je nosić nie wyobrażam sobie spacerów czy górskich wędrówek bez nich. Zmienił się mój sposób postrzegania doboru nakrycia głowy. Kiedyś myślałam, że wystarczy mieć czapkę czy opaskę. Teraz widzę, że najważniejsza jest jakość tego co noszę i mój komfort. Z całego serca polecam wam te produkty, są warte uwagi!

Opisana czapka i opaska dostępne są w Sklepie Górskim: http://sklep.portalgorski.pl/

recenzja i zdjęcia: Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com


Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10145
  • Odsłon artykułów: 28517776
  
  ';