Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Kategoria: Strefa Outdoor / Testy sprzętu

Otrzymałem do testów plecak norweskiej firmy Bergans of Norway – Rondane 46l w kolorze czarnym. Norweski producent stworzył przestronny plecak turystyczny, który z pewnością będzie dobrym kompanem podczas wycieczek górskich, nizinnych czy też innych form turystyki aktywnej. Produkt jest lekkim plecakiem z wieloma funkcjami. Posiada on otwarcie od dołu z własną przestrzenią na rzeczy; dużą komorę główną, mnóstwo punktów mocujących na zewnątrz i liczne paski kompresyjne.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Główny test plecaka odbył się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która jest świetnym miejsce treningowym i przygotowawczym przed długimi trekkingami; podczas marszu Szlakiem Orlich Gniazd, jak również podczas jednodniowych jak i dwudniowych wypadów w Beskidy.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Konstrukcja plecaka

Rondane 46l to plecak turystyczny o pojemności 46 litrów co jest wystarczające, by spakować się na długi wyjazd, nie tylko w góry, lecz także na kilkudniowe wędrówki. Śmiało zabrałbym go również w miesięczną podróż latem, gdyż jego pojemność oraz waga działają tutaj na jego korzyść. Jak na swój litraż jest on na tyle mały by spakować się na 3 – 4 dniową wycieczkę bez poczucia, że zamiast plecaka niesiemy pusty worek.

System nośny Bergans QuickAdjust™ daje możliwość regulacji wszystkich pasków plecaka. Dopasowanie plecaka do naszej sylwetki odbywa się bardzo szybko, dzięki systemowi opartemu na rzepie – można dowolnie regulować sobie plecak w zależności od swojej budowy, jest to na tyle proste i łatwo dostępne, że nikt nie będzie miał z tym większych problemów. Zarówno materiał na plecak oraz pas biodrowy czy szelki wykonane są z pianki i mają zapewniać dobra wentylację. Plecak posiada wyciągany stelaż w formie płyty z twardego tworzywa, które można wyciągnąć, odejmując trochę wagi plecakowi.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Plecak posiada jedną główną komorę, do której mamy dostęp tradycyjnie od góry, jak również od dołu z możliwością oddzielenia. Producent zadbał również o możliwość otwarcia plecaka od przodu poprzez, umieszczenia zamków błyskawicznych w formie litery U. Model ten posiada również kieszeń znajdującą się w klapie, dwie kieszenie po bokach z elastycznego materiału oraz dodatkową kieszeń z przodu na drobiazgi takie jak mapa etc. Bez zawartości waży on ok. 1350g

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Pas biodrowy został stworzony z pianki 3D i dobrze trzyma plecak na odpowiednim miejscu. Jeśli dobrze wyregulujemy plecak nie będzie on krępował ruchów. Niestety jak dla mnie paski ściągające są zbyt chude i nie były tak bardzo komfortowe. Jestem przyzwyczajony do pasów biodrowych Deuter’a więc stąd moje niezadowolenie. Pas piersiowy regulowany, do niego nie mam zastrzeżeń.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Mocowanie oraz kieszenie

Pojemność plecak – 46l to doskonała pojemność na krótkie jak i na długie wycieczki. Śmiało zabiorę tę plecak na kilkudniowe wypady w góry jak i na miesięczny trekking. Ten średni litraż będzie wygodny by zabrać to co mi się marzy na krótkie wypady oraz nie pozwoli mi zabrać niepotrzebnego sprzętu na dłużą wyprawę.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Komora główna do której mamy dostęp aż z trzech stron stanowi ogromny plus tego modelu. Dotrzemy do niej od góry odpinając dwie klamry oraz rozpinając dwa ścigacze, które dobrze pomagają zabezpieczyć górę komory, przed wypadaniem jej zawartości. Od dołu możemy również dotrzeć do środka komory lub tez odseparować to miejsce od niej za pomocą materiału zamykanego na zamek, tworząc tym samym oddzielną kieszeń. Trzeci sposób to dojście do komory głównej od przodu, rozpinając plecak wzdłuż w kształcie litery U. Jest to najwygodniejsza forma, gdyż nie trzeba wyciągać wszystkiego by dotrzeć do konkretnej rzeczy w naszym bagażu.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Plecak posiada również całkiem pojemną kieszeń w swojej klapie. W środku znajduję się haczyk, do którego możemy przyczepić np. klucze. Dostęp jest na tyle wygodny, że nie musimy ściągać plecaka by się do niej dostać. Na pasie biodrowym po jego lewej stronie znajduje się mała kieszeń zapinana na zamek, w której zmieszczą się jakieś drobiazgi oraz aparat kompaktowy.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Trzy kieszenie elastyczne z zabezpieczeniem od góry bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Pierwsza z nich z przodu plecaka zapinana na klamrę, zapewnia szybki i prosty dostęp do swojej zawartości, np. kurtki, map, kasku, czy innych rzeczy. Dwie boczne kieszenie są bardzo elastyczne i pomieszczą całkiem sporo. Wszystkie trzy są „zawijane” tzn. nic z nich nie wypadnie, ponieważ ściągacz jest zawinięty do wewnątrz. Duży plus dla Bergansa za to!

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Plecak posiada również mocowanie do kijów trekkingowych lub czekana. Bardzo ciekawe rozwiązanie, zaciągane przy górny zaczepie. Podoba mi się!

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Paski kompresyjne znajdują się z boku plecaka (2 z każdej strony) co pozwala w prosty sposób kompresować plecak w zależności od potrzeby, śmiało też można na nich zamocować namiot czy statyw do aparatu. Od dołu plecaka producent zamieścił 4 „pętelki”, co daje możliwość przyczepienia od spodu do plecaka np. namiotu czy karimaty. Dziękuję za to Bergansowi, gdyż to dobre miejsce by tam właśnie coś podpiąć. Duży plus za to!

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Niestety jak dla mnie w plecaku o takiej wartości brakuje zasadniczej rzeczy – pokrowca przeciwdeszczowego chowanego w plecaku. Jest to plecak outdoorowy więc producent mógł dołożyć go już w zestawie. Za to nie lubię tego plecaka.

Nawadnianie

Zaraz przy plecach znajduję się kieszeń oraz zaczep na camelbaga. To element plecaka bez którego sobie nie wyobrażam pieszych wycieczek. Umieszczanie ciężkiej wody na samej górze powoduje, ze środek ciężkości jest ponad plecami, a nie daleko od nich; sprawia to, że ciężar jest lepiej rozłożony. Producent zadbał o wyposażenie plecaka w wyjście systemu H2O na zewnątrz oraz niewielkie mocowania na szelkach, gdzie swobodnie można wyprowadzić rurkę bukłaka z plecaka, sprawiając że woda staję się bardziej dostępna.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

Podsumowanie

Plecak ten poleciłbym ze względu na niewielką wagę, pamiętając, ze można go jeszcze odchudzić (wyciągany stelaż z tworzywa). Przemyślany układ komory oraz kieszeń. To idealny model na kilkudniowe lub kilkutygodniowe wędrówki. Sprawdzi się zarówno w górach jak
i na nizinnych wycieczkach. Pojemność i waga plecaka oraz możliwości kompresyjne sprawiają, że nadaje się zarówno to turystyki aktywnej jak i kwalifikowanej.

Plusy
+ kieszeń i zaczep na camelbag
+ waga
+ pojemność
+ kompresyjność
+ elastyczne kieszenie, zwłaszcza ta na przedzie
+ regulowany system nośny oparty na rzepie
+ dolne „pętelki” do mocowania sprzętu pod plecakiem

Minusy
- brak pokrowca przeciwdeszczowego
- cienkie paski w pasie biodrowym

Dziękuję Portalowi Górskiemu za przekazanie plecaka Bergans of Norway Rondane 46l na test.

Bergans of Norway Rodane 46l – test plecaka

No to w drogę! Ku przygodzie!

Mieczysław Okorski

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10033
  • Odsłon artykułów: 27702209
  
  ';