Ocun Ozone QC to buty, które najbardziej przypadły do gustu uczestnikom Ocun Testing Tour 2019. Organizatorzy największego w Polsce testu butów wspinaczkowych odwiedzili tym razem aż 18 ścianek, położonych od Gdańska po Bielsko-Białą oraz od Poznania po Lublin, proponując wypróbowanie kilkunastu modeli z bogatej ofert marki.

Możliwość przymierzenia i przetestowania obuwia ze znaczkiem Ocun oraz podzielenia się z producentem wrażeniami, była magnesem, który jak co roku, przyciągnął na event liczne grono fanów wspinaczki. Imprezy z cyklu OTT są już tradycją. Przychodzą na nie stali bywalcy, ale pojawiają się też nowi, często bardzo młodzi łojanci. Według danych pochodzących z ankiet, najmłodszy uczestnik OTT 2019 miał… 4 lata, najstarszy 50 - można więc powiedzieć, że jest to impreza integrująca aż trzy pokolenia!

ocun0504
fot. Piotr Deska

Czym zakończona właśnie edycja różniła się od poprzednich? Przede wszystkim na mapie imprezy zadebiutowały nowe obiekty, takie jak: Chwyciarnia w Gliwicach (jedna z największych ścianek w Polsce), CW Fjord w Łodzi, Kotłownia w Lublinie i K2 Arena w Opolu. Wizyty na panelu to coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu, nie może więc dziwić fakt, iż wciąż przybywają nowe ośrodki. Specjaliści z marki Ocun dostrzegają ten trend i każdego roku starają się dotrzeć do miejsc, które wcześniej były pomijane.

Czeski producent szpeju zwykle próbuje uczestników OTT czymś zaskoczyć. Podczas tegorocznego eventu można było poznać i przetestować absolutną nowość - buty z rodziny Ocun Jett. - Największym zainteresowaniem uczestników trasy testowej cieszyły się właśnie te nowe modele. Wspinacze średniozaawansowani chętnie sięgali po tegoroczną nowość czyli Ocun Jett w wersji zapinanej na rzepy. Chyba nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że biorą udział w... prapremierze. Pierwsze egzemplarze tych butów trafiały do sprzedaży w trakcie trwania OTT - zauważa Magda, jedna z osób zaangażowanych w organizację cyklu. Wspomniana wersja to Ocun Jett QC - wygodne buty o lekkiej asymetrii, z podeszwą wykonaną z gumy CAT Rubber μ 1.5, pasujące zarówno na normalne, jak i nieco szersze stopy i polecane do wspinaczki sportowej oraz na drogi wielowyciągowe.

Nowości nowościami, ale łojantów skutecznie kusiły też modele o ugruntowanej renomie: - Popularnością cieszyły się także buty Ocun Ozone w odświeżonej wersji. Chętnie decydowali się na nie ci bardziej zaawansowani wspinacze - dodaje Magda.

Ocun Testing Tour daje możliwość wypróbowania obuwia na panelu, ale też stwarza okazję, by porozmawiać z ekspertami od sprzętu. Pytań zawsze jest wiele. - Po radę przychodziły do nas zarówno osoby początkujące, które nigdy nie miały butów wspinaczkowych, jak i wspinacze, którzy chcieli zamienić posiadane już buty na model “bardziej ambitny", dający więcej możliwości - tłumaczy Michał z ekipy Ocun.

OTT to impreza wielowymiarowa. Ważną jej częścią jest ranking tworzony na podstawie ocen, jakie butom wystawili sami wspinacze. Jak wygląda tegoroczna klasyfikacja? Po raz kolejny uczestnikom eventu najbardziej spodobał się model Ocun Ozone QC (łączna nota: 4,41). Na drugim miejscu znalazły się buty Ocun Ozone Lady (łączna nota: 4,33) które o włos pokonała model Ocun Diamond (4,32).

Buty, które zwyciężyły w edycji 2019, najlepsze był także przed rokiem. Co ciekawe, model ten został niedawno nieco odświeżony, a wyniki dowodzą, że zmiany przypadły testującym do gustu. Ocun Ozone QC to wersja o dużej asymetrii z, cholewką ze skóry syntetycznej oraz podeszwą Vibram XS Grip 4 mm. Dla skuteczniejszej walki z grawitacją w obuwiu tym zastosowana została opatentowana technologia 3-Force® System, w której za stabilizację przedniej części buta odpowiada specjalnie uformowany płat gumy. Zwycięski model najwyższą notę (4,88) uzyskał za zachowanie na krawądkach. Wysoko ocenione zostały też za: jakość wykonania (4,67) oraz tarcie (4,43) a także design (4,41).

ocun0504 3

Ozone Lady to buty z uznanej rodziny, dedykowane zaawansowanym miłośniczkom wspinaczki i doskonale dopasowane do kształtu kobiecych stóp. Ten model, spośród wszystkich testowanych, otrzymały najwyższe noty w kategoriach: jakość wykonania (4,7) oraz design (4,48). Ankietowani docenili też zachowanie butów podczas podhaczania (4,28) i na krawądkach (4,27).

ocun0504 2

Ostatnie miejsce na podium zajął model Ocun Diamond - buty mocno asymetryczne dla zaprawionych w boju łojantów, z podeszwą Vibram XS Grip 4 mm, systemem 3D Fit oraz cholewką, w której połączono syntetyczną skórę ze skórą naturalną. Wersja przygotowana z myślą o najtrudniejszych drogach w pionie, zyskała największe uznanie ankietowanych, w takich kategoriach, jak: krawądki (4,78), czucie stopni (4,66) oraz dziurki (4,61).

ocun0504 1

Ja widać wszystkie medalowe miejsca zajęły buty skonstruowane z myślą o doświadczonych wspinaczach. - To prawda, że Ocun posiada bardzo dobre buty dla zaawansowanych, ale wyróżnikiem marki jest niezwykle szeroka oferta butów dla początkujących i śreniozaawasnowanych. Teraz, gdy propozycja powiększyła się o modele z rodziny Jett, wspinacze mają jeszcze więcej opcji. Po prostu łatwiej jest dopasować do siebie but – podsumowuje Radek, ze sztabu OTT 2019.

Kolejna edycja Ocun Testing Tour już za niecały rok. Nie wiemy, czym wówczas zaskoczą nas organizatorzy, ale o frekwencję i pozytywne wrażenia uczestników możemy być spokojni!

Źródło:
materiały organizatora

 

Sklep Górski