Moja Korona Europy

Kategoria: Nowości / Turystyka górska

Spojrzyj na niebo, gdzie ujrzysz swe marzenia,lecz nie siedź zbyt długo w domu, bo marzenia te nie spełnią się same. Sięgnij gwiazd jak ptaki na niebie. Wiedz, że każdy ma szansę sięgnąć wielu z tych gwiazd.

Nie jest to wprawdzie Korona Gór Europy, bo przecież w wielu państwach Europy po prostu nie ma gór. Jednakże sympatycy gór chętnie sięgają po to wyzwanie, bo jest to przygoda poszerzająca horyzonty. Pomysł zdobywania najwyższych punktów państw Europy nie jest nowy, ale mnóstwo osób ma go w sferze marzeń, gdyż jest to przedsięwzięcie bardzo trudne. Owszem, to prawda, jednak ile racji jest w słowach pisarza Renarda Jule: „Marzysz o rzeczach wielkich, to ci przynajmniej pozwoli zrobić kilka małych”.

1302korona

Korona Europy łączy w sobie ogromną różnorodność, gdyż wiele szczytów zdobywamy podczas zwiedzania, niektóre podczas zwyczajnego górskiego trekkingu, a część w ramach wymagającej alpejskiej wspinaczki. Od spaceru po Wzgórzu Watykańskim po alpejską wspinaczkę górską na Mont Blanc – tak można w dużym przekroju powiedzieć o Koronie Europy. Każdy zdobyty punkt szczytowy obdarza innym doświadczeniem, ekscytuje czymś odmiennym, bo nie ma dwóch takich samych szczytów, bo nie ma dwóch takich samych krajów. Nasza propozycja systematyzuje wędrówki na najwyższe europejskie szczyty państw, ale nie jest to wykładania obligatoryjnego zestawu szczytów do zdobycia, gdyż każdy może tu mieć swoją Koronę Europy, zgodną z własnym uznaniem i opinią, i oczywiście możliwościami. Po za tym można ją zdobywać i przeżywać, ale wcale nie trzeba mieć do tego książeczki i odznak. Jeśli ktoś chce być w panteonie zdobywców, będzie bez tego, jeśli tylko sam wyrazi na to akces. Wystarczy, że napisze do nas i prześle zgłoszenie. Książeczkę zaś z barwnymi stronami, wypełnionymi mapkami oraz własnymi wpisami, wklejkami fotografii, czy stempelkami oferujemy osobom, u których będzie przywoływać ona wspaniałe chwile na szlakach. Odznaka zaś może być ukoronowaniem poniesionych wysiłków, ale tylko symbolicznym, bo prawdziwym uznaniem dla zdobywcy jest oczywiście sam fakt zdobycia szczytów. Taka jest właśnie „Moja Korona Europy”, którą proponujemy wszystkim i bynajmniej nie ma nic przesadnego w tym stwierdzeniu. Otóż w tym przypadku każdy sam decyduje, bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych, co zdobywa i ile zdobywa, czy będą to trzy najwyższe szczyty alpejskie, czy kilkanaście niewysokich szczytów dostępnych spacerem, czy lekkim trekkingiem. Tyle właśnie wystarcza, że wpisać się do brązowego panteonu zdobywców Korony Europy.

Najważniejsze jednak w tym jest to, aby przy okazji dobrze bawić się, poznawać i przeżywać, robiąc to co tak bardzo lubimy robić. Sami nie wiemy, czy uda się nam wszystko zdobyć, ale chcemy wraz z grupą przyjaciół, sympatyków tej korony cieszyć się każdą pojedynczą zdobyczą. Wszyscy przecież wiemy i czujemy, jak czas upływa, a tyle świata zostało jeszcze do zobaczenia. Lata biegną, a marzeń jest wiele – bardzo chcielibyśmy, aby się spełniły. Deszcz, wiatr, czy słońce – one kreują pejzaż dla każdej naszej wędrówki. Wiążemy z nimi wspomnienia, do których z przyjemnością wracamy. Wspomnienia mają ogromną siłę. W nich zapisana jest historia naszego życia oraz jego wartość, która przekłada się na nasz teraźniejszy stan duchowy, samopoczucie kreujące zapał do działania. W tych wspomnieniach są radości, ale też bywają smutki. Zdecydowanie przeważają jednak uczucia spełnienia i zadowolenia oraz wiele, wiele innych. Przede wszystkim jednak w tych wspomnieniach jest w nich mnóstwo pozytywnie zakręconych ludzi – przyjaciół, z którymi dzielimy przeżycia i emocje przemierzając wspólnie szlaki. Dzięki nim jest to wspaniały czas. Projekt „Moja Korona Europy” właśnie dedykujemy takim ludziom, dla których pasja przekłada się w przygodę wiodącą na najwyższe wierzchołki państw Europy. Każdy komu podoba się taka idea może do tego projektu dołączyć, nawet jeśliby miał jedynie kibicować tym co zdobywają szczyty. Nawet, jeśli lata mu na to nie pozwalają, ale ma marzenia, albo te marzenia zrealizował już kiedyś w swojej przeszłości. Serdecznie zapraszamy. Bawmy się i cieszmy Koroną Europy.

Więcej informacji o „Mojej Koronie Europy”, w tym regulamin odznaki oraz podgląd wszystkich stron książeczki można znaleźć na stronie „Zanim znów wyruszysz w góry”. Zamieściliśmy tam najważniejsze informacje dotyczące tego przedsięwzięcia oraz uruchomiliśmy czterostopniowy panteon zdobywców.

Strona projektu: https://gorskiewedrowki.blogspot.com/p/moja-korona-europy.html
Wsparcie FB: https://www.facebook.com/groups/KoronaEuropy
e-mail projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


źródło: mat.pras/Dorota i Marek Szala

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9961
  • Odsłon artykułów: 27293539
  
  ';