Z Przełęczy Gruszowiec na Ćwilin

Kategoria: Nowości / Turystyka górska

Dzisiaj chcielibyśmy Wam zaproponować wycieczkę na drugi co do wielkości szczyt Beskidu Wyspowego czyli Ćwilin 1072m n.p.m.. Jest to propozycja wycieczki stosunkowo krótkiej (jeżeli macie dobrą kondycję ;)), a zakończonej podziwianiem jednej z najwspanialszych panoram w tym paśmie górskim. Startujemy już ze sporej wysokości, bo z 660m n.p.m. chociaż do pokonania mamy jeszcze ponad 400m różnicy wzniesień i to na małym odcinku.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy na Przełęczy Gruszowiec (660m n.p.m.) pod znanym od dawna barem "Pod Cyckiem". Warto wspomnieć, że dojeżdżając do przełęczy mamy przed sobą wspaniałe widoki nad górujące nad nią potężne masywy Śnieżnicy i Ćwilina. Za znakami niebieskimi podążamy wzdłuż szosy nieco poniżej przełęczy w kierunku Limanowej by po około 50m skręcić w prawo w polną drogę dochodzącą do samotnego domu. Z tego odcinka świetnie widać południowe zbocza Śnieżnicy 1006m n.p.m. Za domem zaczyna się już określane w przewodnikach jako "ściana płaczu" bardzo strome i mozolne podejście północnym zboczem Ćwilina.

Ćwilin0911 1Panorama Tatr ze szczytu Ćwilina 1072m n.p.m. (fot. archiwum autora)

Na początku idziemy poprzez strome łąki. Wąska i miejscami kamienista ścieżka wiedzie dalej gęstym jodłowym lasem. Chwilę wytchnienia dają nam drogi stokowe przecinające te niezwykle strome zbocza. Pod koniec stromego odcinka znowu odsłania się widok na Śnieżnicę. Już blisko szczytu kiedy w lesie pojawiają się "dywany" borowin nachylenie ścieżki wreszcie maleje, a my skosem w kierunku wschodnim zmierzamy do celu. Wkraczamy na wspaniałą rozległą polanę by po 5min dotrzeć na szczyt Ćwilina 1072m n.p.m. (tablica informacyjna, mapa, ławki, stół). Odpoczywając po mozolnym podejściu zachwycamy się wspaniałą panoramą na okoliczne szczyty.

Ćwilin0911 2Fragment panoramy ze szczytu Ćwilina. Po prawej stronie wybitne masywy Lubonia Wielkiego 1022m n.p.m. oraz Babiej Góry 1725m n.p.m. za nim (fot. archiwum autora)

Patrząc od lewej (od północnego-zachodu) z najwybitniejszych szczytów widzimy: Mogielicę 1170m n.p.m. (najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego), Radziejową 1266m n.p.m. (najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego), Lubań 1225m n.p.m. w Paśmie Gorców, z tatrzańskich "kolosów" w Wysokich Tatrach: Kieżmarski Szczyt, Łomnicę, Durny Szczyt, Lodowy Szczyt, najwyższy Gerlach (2655m n.p.m.) , Ganek, Wysoką, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Krywań, najwyższy szczyt Gorców Turbacz (1310m np.m.), z Tatr Zachodnich: Czerwone Wierchy, najwyższy szczyt w tej części Tatr Bystrą (2248m n.p.m.), Starorobociański, Baraniec, Wołowiec, Banówkę, Salatyn aż po Pasmo Siwego Wierchu.

Ćwilin0911 3Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego - Mogielica (1170m n.p.m.) widziany z drugiego co do wysokości w tym paśmie Ćwilina 1072m n.p.m.

Na zachodzie w jednej linii Luboń Wielki 1022m n.p.m. a dokładnie za nim najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego Babią Górę (1725m n.p.m.). Tą naprawdę rozległą panoramę kończy Szczebel (976m n.p.m.). Na tym wspaniałym szczycie warto spędzić więcej czasu i nasycić się górską przestrzenią do czego Was serdecznie namawiamy :)

 

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski

 

 

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10300
  • Odsłon artykułów: 29374757
  
  ';