W kolejnym artykule dotyczącym pasma Beskidu Wyspowego chcielibyśmy zachęcić Was do zdobycia kolejnego szczytu w tej części Beskidów czyli Lubogoszczy wys. 968m n.p.m.. Na krótsze dni proponujemy Wam szlak czerwony startujący już z większej wysokości, a mianowicie z Polany Mogiła. Trasa jest niezwykle widokowa, stosunkowo krótka, ale stroma :) Zapraszamy do lektury :)

Jadąc od strony Kasiny Wielkiej w stronę Mszany Dolnej zatrzymujemy się w najwyższym punkcie drogi (po prawej stronie krzyż i skręt drogi gruntowej). Parkujemy na poboczu i wchodzimy we wspomnianą wyżej drogę przecinającą Polanę Mogiła. Poniżej na polanie stoi pomnik wykonany z wieży czołgu typu Vickers.

2311Lubogoszcz 1Widok na Ćwilin 1072m n.p.m. z początku szlaku na Polanie Mogiła (fot. archiwum autora)

 Powoli wchodzimy do lasu mijając jeszcze z prawej niewielkie polany. Nieopodal zanikający staw Morskie Oko. Dalsza droga prowadzi szeroką drogą stokową przez piękne jedliny. Rosną tu jodły w najróżniejszych fazach wzrostu co jeszcze dodatkowo dodaje uroku temu fragmentowi lasu. Dochodzimy do rozwidlenia dróg na wypłaszczeniu terenu i odtąd już rozpoczynamy strome podejście wchodząc w lewo w węższą i kamienistą drogę.

2311Lubogoszcz 2Z pomiędzy drzew za naszymi plecami otwierają się widoki. Tutaj Śnieżnica 1007m n.p.m. :) (fot. archiwum autora)

 Wzosimy się mozolnie, ale naszą wędrówkę umilają wspaniałe widoki otwierające się tu i ówdzie w coraz rzadszym lesie bukowym, przez który wiedzie szlak. Za plecami mamy widok na ciekawe Pieniński Skrzydlańskie z lewej strony potężnego masywu Śnieżnicy (widoczny stok narciarski Kasina Ski). Dalej po prawej równie imponujący masyw Ćwilina (w osobnym artykule polecamy rewelacyjną panoramę z jego wierzchołka :)). Wreszcie pomiędzy tymi szczytami wyłania się Łopień, a na prawo od wierzchołka Ćwilina najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego Mogielica 1170m n.p.m.

2311Lubogoszcz 4Łopień, Ćwilin i Mogielica. (fot. archiwum autora)

 Im bliżej szczytu tym las bukowy staje się rzadszy a otwierające się widoki zapierają dech w piersiach. Widać już Gorc 1228m n.p.m.. Tuż pod szczytem szlak "staje dęba" utrudniając nam zdobycie wierzchołka. Po ostatnich kamiennych "schodach" wkraczamy na podszczytowe wypłaszczenie. Tutaj gęstszy jodłowy las.

2311Lubogoszcz 3Mapa masywu Lubogoszczy z dobrze widzianym odcinkiem szlaku z Polany Mogiła dostępna na tablicy na wierzchołku. (fot. archiwum autora)

Na szczycie tabliczki z nazwą szczytu, kotą, kodem UR. Mapa. Tablica pamiątkowa poświęcona postaci Andrzeja Cyrwusa. Miejsce na ognisko. Wygodne do odpoczynku dla zmęczonego turysty ławy i stoły :) Krzyż.

2311Lubogoszcz 5Widok na oświetloną promieniami zachodzącego słońca Śnieżnicę i Pieninki Skrzydlańskie (fot. archiwum autora).


Całość wycieczki z powrotem na Polanę Mogiła zajmie nam około 2h, więc bardzo polecamy Wam zdobycie Lubogoszczy na krótkie listopadowe czy grudniowe dni. Warto mieć ze sobą raczki i kije trekingowe.


Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski