Na najwyższym wierzchołku Gór Świętokrzyskich ma stanąć wieża widokowa. 

12 kwietnia tego roku podpisano umowę związaną z budową na szczycie Łysicy (614 m n.p.m., najwyższy wierzchołek Gór Świętokrzyskich, a tym samym należący do Korony Gór Polski) wieży widokowej.
Dokument ten dotyczy przekazania przez Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn dotacji w wysokości 100 000,00 zł. na budowę wieży widokowej na Łysicy. Drugą stroną umowy był oczywiście Świętokrzyski Park Narodowy.
Całość budowy ma kosztować znacznie więcej, ale przekazana kwota i tak robi wrażenie. Ta inwestycja zresztą zaowocuje zapewne rozwojem ruchu turystycznego w regionie i stworzeniem nowych miejsc pracy (np. hoteli, restauracji czy infrastruktury). Projektowanie wieży ma zakończyć się ostatecznie w 2022 r. Spór jaki pojawił się już teraz związany jest głównie z wyglądem wieży, jej przeznaczeniem, a także jakie i czy przekaźniki mają tam być umiejscowione.
W ogóle, owa wieża to właściwie część ogólnego projektu związanego z rozwojem tego regionu pod względem turystycznym i edukacyjnym. Warto podkreślić w tym miejscu, że przy sprzyjających warunkach, z wieży widać będzie Tatry.

 

Bartek Michalak

Źródła:
https://www.portalgorski.pl/,
https://kielce.wybhttps:/,
swietokrzyskie.travel/,
Wikipedia.