Góry Izerskie są idealne do wspólnych, długich wędrówek z czworonogiem.

Generalnie wspólne spacery z psem dają radość i ukojenie. I dotyczy to zarówno człowieka – właściciela czworonoga jak i samego psa.
Co istotne, wyposażenie dla psa w góry nie jest jakoś nadmiernie duże i skomplikowane. Zwykła jednak smycz i obroża mogą nie wystarczyć. Potrzebne będą szelki. Jeśli obierane przez nas szlaki okażą się dość łagodne, szelki takie nie muszą być nawet jakieś wyszukane i skomplikowane. Ale w miarę jak nasze górskie cele staną się bardziej strome i szpiczaste, nasz pupil będzie potrzebował mocniejszych, specjalistycznych bardziej szelek.
Z psem można się nawet wspinać! Specjalistyczne, psie uprzęże są obecnie dostępne. I oczywiście dobra smycz! Choć rozwiązania są tutaj różne, ale ponoć dobrze sprawdzają się reposznurki i zwykłe, zakręcane karabinki. Na rynku są również dostępne odpowiednie kubraczki i buciki – więc jeśli ktoś uważa to za niezbędne, może coś takiego zakupić.
Wybierając się z psem na szlak pamiętajmy o:
- sprawdzeniu przepisów czy i na jakich warunkach w danych górach można prowadzić psa,
- jak jest na szlaku z wodą – czy występują gdzieś w okolicy rzeczki, górskie potoki, jeziora - pies bowiem podczas wędrówki wypije jej sporo,
- ważne jest, aby dokładnie znać trasę i wiedzieć wcześniej gdzie i po czym będzie się szło – nie każdy odcinek, po którym przejdzie człowiek, przejdzie również jego pies.
I taka rada:
Wybierajmy się z naszymi pupilami raczej poza sezonem. Unikajmy tłumu, tłoku i nadmiernych problemów. Fakt samej wycieczki jest już na pewno sam w sobie stresujący, a co dopiero gdy dochodzą do tego jeszcze inni, przypadkowi i obcy turyści...
A więc do konkretów:
Niewątpliwie np. Góry Izerskie są wręcz idealne do wspólnych, długich wędrówek z czworonogiem.
Śnieżka to w Karkonoszach najwyższy szczyt, na który „wdrapać się” można z psem.
Spacer z psem po terenach należących do TPN jest zdecydowanie zabroniony – nie dotyczy to terenów przynależnych do Doliny Chochołowskiej i samej tej Doliny.
Podobnie zakazany jest spacer z psem po terenach należących do Pienińskiego Parku Narodowego (ale już w Pieninach leżących po stronie słowackiej pospacerujemy z psem bez żadnego problemu) – podobnie jest w Tatrach na Słowacji, gdzie dozwolone jest poruszanie się z psem – w Tatrach w Polsce (z wyjątkiem wspomnianej tu Doliny Chochołowskiej) – nie!
Masyw Ślęży to idealne miejsce na szybki i aktywny górski spacer dla każdego psa.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://outdoorzy.pl/,
Wikipedia.