Słynna szosa w Karakorum

Rozległe lodowce, gigantyczne wąwozy, góry (w tym Nanga Parbat!) - to wszystko i jeszcze więcej zobaczyć można podczas przejażdżki słynną Karakorum Highway.
Chodzi tu o drogę długości 1300 km., która prowadzi przez Pakistan i Chiny Zachodnie.
Jest też określana jako „autostrada przyjaźni”.
Stanowi najwyżej położoną drogę na świecie – utwardzoną oczywiście!
Panują tu (ze względu na wysokość) trudne bardzo warunki, a jej budowa była niezwykle skomplikowana. Trwała 20 lat, a sana trasa została oddana do ruchu turystycznego w 1986 r.


zdjęcie z bazy PG

Pokonywanie jej jest niezwykle emocjonujące – momentami trochę niebezpieczne. Wjedzie bowiem serpentynami, wśród wykutych w skale półek, tuneli, nad przepaściami.

I o ile po stronie chińskiej jedzie się dość miło i komfortowo, po stronie pakistańskiej krajobraz robi się diametralnie różny - szosa prowadzi po zboczach głębokich kanionów rzeki, co chwila wznosząc się i opadając do poziomu wody.
Na drogę spadają czasem błotno-kamienne lawiny.
Ogólnie rzecz biorąc, Karakorum nie jest łaskawe dla podróżników i bardzo często przez parędziesiąt kilometrów droga ciągnie się wykutą w skale półką, nie dając najmniejszych szans nawet na np. nocleg pod własnym dachem.
Choć trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do Chin, turystyka w Pakistanie jest lepiej rozwinięta i można znaleźć w tutejszych wioskach tanie hoteliki.
Najwyższy punkt Karakorum Highway to 4693 m n.p.m. - Przełęcz Khunjerab.
Drogę wytyczono zgodnie z przebiegiem dawnego, starożytnego traktu handlowego – Jedwabnego Szlaku.
Obok różnych, licznych ciekawych miejsc, warto zwrócić szczególną uwagę na Fairy Meadow – chodzi o jeden z najbardziej malowniczych regionów trekkingowych w Pakistanie. To tu rozpoczyna się trekking pod Nanga Parbat (8125 m n.p.m.).
Trasę karakorumską pokonać można samochodem czy motocyklem.
Najlepiej jednak będzie (dla wrażeń estetycznych i dla przeżycia prawdziwej przygody) jeśli zdecydujemy się przejechać tą drogę rowerem.
Khunjerab Pass jest górską przełęczą w Karakorum i zarazem granicą Pakistanu i Chin, a to z kolei czyni to miejsce najwyżej na świecie położonym przejściem granicznym. W okresie od grudnia do kwietnia przejście graniczne może by zamknięte ze względu na trudne zimowe warunki nawet w czasie lata intensywne opady mogą spowodować osuwisko co za tym idzie niebezpieczeństwo ze strony spadających kamieni lub głazów. Wybierając się w te strony trzeba mieć na uwadze fakt, że jest to znaczna wysokość i może wystąpić choroba wysokościowa bez odpowiedniej aklimatyzacji oraz jest się wystawionym na bardzo niską temperaturę!


 


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://www.travelbit.pl/,
https://gorydlaciebie.pl/,
http://bez-granic-przez-swiat.pl/,
Wikipedia.