Pasmo górskie Beskidu Żywieckiego jest drugim co do wysokości w Polsce, zaraz po Tatrach. Należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich. W Beskidzie Żywieckim mamy do przejścia wiele szlaków górskich. Dodatkowo na każdego bez względu na wiek czekają atrakcje turystyczne. Ruszamy w żywieckie!

Beskid Żywiecki – pomysły na górskie szlaki oraz jednodniowe wycieczki

Górskie szczyty warte odwiedzenia w Beskidzie Żywieckim:

Wielka Racza (1236 m n.p.m)

– po zdobyciu szczytu będziecie mogli podziwiać jedną z piękniejszych panoram na Tatry, a nawet masyw Babiej Góry – wszystko zależy od widoczności jaką w dniu wycieczki będziecie mieli. Tuż obok szczytu znajduje się schronisko PTTK. Warto zatrzymać się tu na nocleg, gdyż wschody i zachody słońca są tu przepiękne. Tuż za schroniskiem znajduje się już słowacka strona. Zimą turyści przyjeżdżają tu na narty. Dostaniecie się tu szlakami ze Zwardonia, Kolonii i Przełęczy Przegibek.

Zachód słońca na Welkiej Raczy, zimaZachód słońca na Welkiej Raczy, zima

Pilsko (1557 m n.p.m)

– szczyt w całości leży po stronie słowackiej. Według regionalizacji sąsiadów są to Beskidy Orawskie. Pilsko to kolejny szczyt z jakiego przy dobrej widoczności będziecie mieć okazję podziwiania panoramy Tatr. Wiosną i latem nie powinno być większych trudności z wejściem na szczyt. Zimą mogą panować o wiele trudniejsze warunki. Jak najbardziej polecam wybrać się na Pilsko, gdyż miejsce to jest fenomenalne! Dostaniecie się tu szlakami z Korbielowa, z Hali Miziowej czy z przełęczy Glinne. Przy samym szczycie nie ma schroniska, ale znajduje się ono za to poniżej – około godziny marszu w dół.

Zejście z Pilska, schronisko PTTKZejście z Pilska, schronisko PTTK

Babia Góra (1725 m n.p.m)

– będąc tutaj znajdujecie się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Babia Góra czyli szczyt o nazwie Diablak jest najwyższą górą Beskidów. Rozpościera się tu ze szczytu malowniczy widok. Trasa zimą jest bardziej wymagająca i wymaga przygotowania sprzętowego (np. raki). W drodze na Babią Górę przecinamy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Dostaniemy się tu z Krowiarek, z przełęczy Jałowieckiej, Kiczor a także od strony słowackiej jest szlak na szczyt. Na Babią Górę od strony schroniska PTTK na Markowych Szczawinach odbija szlak żółty z łańcuchami na szczyt. Jest on jednokierunkowy. Wiele osób traktuje ten szlak jako przygotowanie do wejścia np. na Giewont w Tatrach.

W drodze na Babią GóręW drodze na Babią Górę

Rysianka (1322 m n.p.m)

– to kolejny szczyt z przepiękną panoramą na Beskidy. Góra posiada trzy grzbiety, dlatego wznosi się nad trzema dolinami. Tuż obok szczytu znajduje się schronisko PTTK. W jego obrębie znajduje się dużo ławeczek, dzięki czemu można tu wiosną czy latem usiąść na świeżym powietrzu i rozkoszować się pięknymi widokami. Szlakami można przejść tu z Węgierskiej Górki, Milówki, Rajczy czy Złatnej.

Schronisko PTTK na RysianceSchronisko PTTK na Rysiance

Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m)

– szczyt należy do grupy Wielkiej Raczy. Ze szczytu w oddali widać Bacówkę, w której warto zatrzymać się na racuchy z polewą jagodową. Bacówka umiejscowiona jest na wielkiej polanie. Miejsce to jest bardzo ładne o każdej porze roku. Warto zostać tu także na nocleg. Dojdziecie tu szlakami z Rycerki, Soblówki, Ujsoł, Kolonii, Glinki oraz Zwardonia.

Bacówka na RycerzowejBacówka na Rycerzowej

Boraczy Wierch (1244 m n.p.m)

– szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki. Warto się tu wybrać na słynne jagodzianki z z Hali Boraczej.

Schronisko na Hali przypomina bardziej domek wczasowy niż turystyczne miejsce, ale nie powinno to nikogo zrazić, gdyż dookoła rozpościera się ogromna polana, na której można rozłożyć koc i odpocząć. Prowadzą tu szlaki z Milówki i Rajczy.

Jagodzianka na Hali BoraczejJagodzianka na Hali Boraczej

Wycieczki jednodniowe w Beskidzie Żywieckim:

Dobrym pomysłem na jednodniową wycieczkę będzie odwiedzenie miasta Żywiec. Warto się tu wybrać na spacer po mieście, a dodatkowo możecie zwiedzić piękny park, browar oraz przejść się na spacer nad jezioro żywieckie. Siedząc nad jeziorem można podziwiać przy dobrej widoczności szczyt Skrzycznego.

W Beskidzie Żywieckim są także miasta jak Węgierska Górka czy Milówka, gdzie ludzie wybierają się na kilkudniowe małe wczasy. Można tu wynająć domek i cieszyć się ciszą oraz spokojem. Oba miasteczka są bardzo ciekawe.

Szczególnie w Węgierskiej Górce będziecie mieli okazję do spacerowania przy tamie.

W Milówce zaś znajduje się Park Miejski z Parkiem Linowym oraz Leśny Gród. Miasto oferuje także kilka tras rowerowych.

Zwolennicy nart zimą wybiorą się w okolice Korbielowa na Pilsko lub w okolice Zwardonia na Wielką Raczę by zaznać zimowego szaleństwa na nartach.

Beskidzie Żywieckim nie ma czasu na nudę. Warto wybrać się tutaj zarówno na szlaki górskie jak i na jednodniowe wycieczki.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obseratoriumpodrozy.com