Babie lato w górach. Na Trzy Korony

Kategoria: Nowości / Turystyka górska

Poszukując pomysłu na górską wycieczkę podczas tzw. babiego lata, które w tym roku wyjątkowo szczodrze nas obdarza (:)) warto wybrać się w Pieniny na Trzy Korony gdzie można nasycić się wspaniałymi widokami okraszonymi kolorami jesiennych liści. Wapienne skały pięknie kontrastują z intensywną czerwienią, pomarańczą i żółcią...

2210trzykorony 8Wyjście ze Sromowców Niżnych z widokiem na Trzy Korony. W oddali po prawej schronisko. (fot. archiwum autora)

Podstawowe dane trasy: Dystans (całej pętli szlak żółty + niebieski + zielony): około 7km. Przewyższenie: około 600m.

2210trzykorony 2W Wąwozie Szopczańskim (fot. archiwum autora)

Trzy Korony górują nad Sromowcami dużą wysokością względną. Majestatycznie wznoszą się nad płaskowyżem, z którego wyruszamy. Mijamy punkt informacyjny Pienińskiego Parku Narodowego, by zacząć się już wznosić w kierunku pobliskiego schroniska. Rozpościerają się przed nami piękne widoki. Można dostrzec stąd turystów będących na eksponowanym punkcie widokowym znajdującym się na najwyższym z 3 wierzchołków Trzech Koron czyli Okrąglicy.

2210trzykorony 3Fragment stromszego odcinka szlaku wyprowadzającego na Przełęcz Szopka (fot. archiwum autora)

Jeszcze około 10minut wędrujemy polanami z widokiem na Tatry i wkraczamy do ciekawego głębokiego Wąwozu Szobczańskiego. Po przejściu wąwozu wchodzimy w gęsty jodłowy las, w którym mamy do przejścia jedne ze stromszych odcinków szlaku. Są tu specjalnie przygotowane odcinki z drewnianymi schodami i umocnieniami ziemnymi.

2210trzykorony 5Widok na grań Tatr Wysokich z Przełęczy Szopka (fot. archiwum autora)

Po mozolnej „wspinacze” dochodzimy do pierwszej polanki mijając po lewej ciekawy bukowy las ze skałkami i stajemy na charakterystycznym punkcie pośrednim naszej wycieczki czyli na Przełęczy Szopka 779m n.p.m. Tutaj z racji solidnego podejścia warto zrobić dłuższy odpoczynek i posilić się przed dalszą wędrówką. Przy dobrej widoczności świetnie widać stąd panoramę Tatr Wysokich…  Szlak zmienia tutaj kolor na niebieski i skręca o 90 stopni w kierunku wschodnim by kolejnym stromszym podejściem osiągnąć widokową polanę już pod wierzchołkiem Okrąglicy.

2210trzykorony 6Widoki z platformy widokowej na Okrąglicy zapierają dech w piersiach... (fot. archiwum autora)

Dochodzimy na tzw. Siodło 955m n.p.m. gdzie w sezonie letnim sprzedawane są bilety wstępu na punkt widokowy i podchodzimy po metalowych mostkach i schodach na „zawieszony” nad przepaścią punkt widokowy na Okrąglicy, (982m n.p.m.) z którego rozpościerają się zapierające dech w piersiach wspaniałe widoki.

2210trzykorony 7Na platformie widokowej na Okrąglicy podczas 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. archiwum autora)

Schodzimy z powrotem na Siodło (na mostkach i schodach dojściowych na platformę widokową mamy specjalnie przygotowany rozdzielony barierkami ruch dwukierunkowy) i stąd przez gęsty las schodzimy na Koszarzyska położoną na wysokości 821–880 m n.p.m. przełęcz i polanę na północnym zboczu Trzech Koron. Tutaj szlak kolejny raz zmienia mocno kierunek i kolor z niebieskiego na zielony schodząc w gęsty las i wchodząc w trawers w kierunku zachodnim na południowych zboczach Trzech Koron. W starodrzewiu odnajdziemy kilka stanowisk rzadkiej i chronionej paproci języcznika zwyczajnego. Dalszy szlak wiedzie gęstym lasem aż do niewielkiej polanki, z której oglądamy piękną panoramę Tatr. Wkrótce dochodzimy do szlaku nad schroniskiem i już znaną drogą docieramy na parking.

Rodzina w Ruchu

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10042
  • Odsłon artykułów: 27764049
  
  ';