Obryw skalny na szlaku Zawrat-Świnica bardzo niebezpieczny!

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Kiedy jakiś czas temu w okolicach Niebieskiej Turni (na szlaku Zawrat-Świnica) pojawił się znaczny i bardzo niebezpieczny obryw skalny, szlak zamknięto do odwołania, po cichu i w nadziei myśląc, że po zimie sytuacja wyprostuje się na tyle, że można będzie ruch turystyczny przywrócić na nowo.

Niektórzy turyści jednak, mimo oficjalnego zakazu, ignorując wszelkie zalecenia i zasady bezpieczeństwa, przemierzali ten odcinek mimo wszystko.

O ogromnym szczęściu mogą mówić turyści, którzy w ostatnią sobotę przechodzili właśnie ten wyłączony z ruchu odcinek, który dosłownie 20 minut później, zasypany został na skutek oderwania się kolejnej skały, przez ogromną lawinę kamieni. Gdyby spadła ona na nich, z całą pewnością skończyłoby to się ich śmiercią.

Tak więc jak widać. Odcinek ten zamknięty jest nie przypadkiem, a tragedia może wydarzyć się w każdej chwili i zupełnie niespodziewanie.

Ogólnie to szlak Zawrat-Świnica, choć dość trudny (liczne przepaście, ekspozycje, łańcuchy, wymaga pewnej odporności psychicznej, sprawności i kondycji) jest (szczególnie latem) mocno popularny i uczęszczany. Aktualnie, jak wiadomo – zamknięty ale miejmy nadzieję, że sytuacja szybko wróci do normy.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świnica i Zawrat – fot. Jacek Rybczyński
Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świnica i Zawrat – fot. Jacek Rybczyński

Bartek Michalak

Źródła:
http://tpn.pl/,
https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/kolejny-obryw-skalny-na-szlaku-swinica-zawrat,1424,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9868
  • Odsłon artykułów: 26932395
  
  ';