Co jakiś czas (tym razem na skutek ostatnich wydarzeń na Giewoncie), jak bumerang wraca temat obowiązkowych ubezpieczeń w polskich górach na wypadek nagłego zdarzenia i interwencji ratowników TOPR. Na Słowacji czy w innych górach, owe ubezpieczenia funkcjonują i aby ewentualna akcja ratunkowa się odbyła posiadanie odpowiedniej polisy/pokrycie jej kosztów z własnej kieszeni, jest absolutnie obowiązkowe.

Niektórzy argumentują jednak, że góry w Polsce są dla wszystkich i dostęp do nich powinien być w miarę swobodny. Poza tym część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży biletów wstępu do TPN (15% od każdego sprzedanego biletu), zasila budżet TOPR i ponoć finalnie jest to całkiem pokaźna kwota. A w innych krajach akurat tego rozwiązania się raczej nie stosuje.

1409akcja
fotbaza zdjęć PG - Wyprawa na Mont Blanc

Z drugiej strony, górskie akcje, wymagające, niebezpieczne warunki, szkolenia, niebagatelny wysiłek ratowników, niejako już samo przez się mówią o potrzebach wynagradzania tych ludzi za ich ciężką pracę w sposób szczególny. Co jakiś czas pojawiają się zatem różnego rodzaju zbiórki i apele wspierające TOPR.

Wracając jednak do obowiązkowych ubezpieczeń, warto zawsze przed podpisaniem polisy, szczegółowo przyjrzeć się określonym warunkom. Głównie chodzi o sumę ubezpieczenia oraz czy obejmuje ono użycie śmigłowca i ewentualny transport do kraju. Też oczywiste jest, że np. koszty tego typu są dużo większe w USA czy w Alpach niż np. na Ukrainie. Należy aspekty te zawsze uwzględniać.

I niech nikogo nie zmyli nasze członkostwo w UE i karta EKUZ - nie zapewnia ona bowiem pokrycia kosztów poszukiwania i ratownictwa.

Aktywność górska i wspinaczka wymagają specjalnej ochrony.

I jeszcze:

W naszych  Bieszczadach, Beskidach, Tatrach nie brakuje szlaków granicznych. Bogu ducha winny turysta z Polski i który absolutnie nie ma zamiaru schodzić na słowacką stronę, w wyniku pobłądzenia, zabrnięcia w nieprzyjazny teren może nagle znaleźć się za granicą. A już wtedy w razie wypadku i akcji ratowniczej, żadne usprawiedliwienia i wymówki nie pomogą.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).