Gęstość śniegu zależy od warunków atmosferycznych 

Okres zimowej aury w górach, późna jesień, wczesna wiosna...- kiedy cały otaczający nas świat skrywa się pod białym puchem, a nad tym wszystkim świeci piękne, jasne słońce, potrafi zachwycić i przynieść ukojenie duszy każdemu.

Na rodzaj zalegającej na danym obszarze pokrywy śnieżnej wpływ mają warunki pogodowe oraz czas jaki opad śniegu zalega na danym obszarze. Jednak wpływ wiatru, ekspozycja stoku, stopień nasłonecznienia itd., itd. mają ogromny wpływ na stan śniegu.

Gęstość śniegu zależy od warunków atmosferycznych czyli m.in. od temperatury powietrza, siły wiatru.

Śnieg bowiem może przybierać różne formy:

szadź- matowo biały, gęsty, łatwo pęka,

szron- jego kryształki mają delikatny, pierzasty wygląd i jasno połyskują w świetle słońca,

puch śnieżny- lekki, puszysty, świeżo spadły śnieg,

firn- powstaje najczęściej wczesną wiosną jako efekt topnienia śniegu,

śnieg przepadający- powstaje też wiosną i charakteryzuje się miękkimi, wilgotnymi warstwami,

szreń- wymaga raków, śliski,

deska śnieżna- nadaje się do marszu choć niesie ze sobą ryzyko zejścia lawiny,

szreń łamliwa- jak sama nazwa wskazuje, pokrywa ta jest niezwykle łamliwa, łatwo ją skruszyć,

verglas- nie dość, że podobnie jak szreń się często łamie, to jeszcze może uwięzić nogę i spowodować kontuzję.

dołki ablacyjne- są nierówne, choć nadają się wyśmienicie do jazdy na nartach i samego zresztą marszu,

penitenty- mimo że pokrywa ta nie niesie jakiś wielkich zagrożeń, może utrudniać poruszanie,

żłobki spływowe- powierzchnia jest tu nierówna, ale twarda,

zastrugi i zaspy- utrudniają/spowalniają marsz,

nawisy śnieżne- chodzi o nagromadzenie śniegu występującego lokalnie na wierzchołkach i graniach górskich oraz na krawędziach przepaścistych stoków utworzone po ich zawietrznej stronie przez wiatr z zamiecią śnieżną.

Obok nawisów śnieżnych, wyróżniamy również nawisy lodowe- te popularne sople lodu wiszące tuż nad naszymi głowami gdzieś pod dachem.

Z upływem czasu, leżący gdzieś tam śnieg zmienia swój charakter i konsystencje. Zjawisko to zwane jest metamorfizmem. I tak mamy tu do czynienia m.in z:

-metamorfizmem stałotemperaturowym,

-metamorfizmem kinetycznym,

-metamorfiamem budujący- wbrew swej nazwie wcale korzystny nie jest!


fot. baza zdjęć PG - Wyprawa na Mont Blanc

Wybierając się w góry (zwłaszcza te wysokie), warto posiadać chociażby minimum wiedzy z zakresu powstawania, funkcjonowania lodowców, szczelin oraz poruszania się w tym terenie.

Szczeliny lodowcowe- pęknięcie lub uskok tworzące się w wyniku pękania lodowca, spowodowanego przez jego ruch ponad wybrzuszeniami i uskokami podłoża,

Lawina lodowa- przemieszczanie się po stoku mas lodu.

Warto również posiadać minimum wiedzy o warstwach śnieżnych i czynnikach wpływających na wyzwolenie lawiny. Jednocześnie nieustannie zmieniający się śnieg, stwarza dla nas fantastyczne i urozmaicone otoczenie.

Stopni lawinowych obowiązujących w Polsce jest pięć.

Pamiętajmy, że już przy I stopniu można stać się ofiarą wypadku lawinowego. Dlatego doświadczenie, zdrowy rozsądek, odpowiedni sprzęt są niezbędne. O ile tych dwóch pierwszych nie da się kupić za pieniądze, to te ostatnie z powodzeniem znaleźć można w naszym sklepie. Zakupy tego typu i posiadanie ze sobą w górach lawinowego ABC z pewnością wpłyną na jakość naszej górskiej wycieczki, spokój, a przede wszystkim na bezpieczeństwo!

Lawinowe ABC – jest to niezbędne wyposażenie każdego narciarza skiturowego i miłośnika zimowej turystyki. W jego skład wchodzą elementy, które znacząco zwiększają szanse na szybkie wydobycie osób zasypanych przez lawinę. Lawinowe ABC to:

detektor lawinowy - urządzenie elektroniczne przeznaczone do szybkiej lokalizacji osób zasypanych pod śniegiem (lawiną). Może on pracować w trybie nadawania lub odbioru. Urządzenie powinno być zawsze włączane w trybie nadawania w terenie zagrożonym. Emituje ono stały impuls elektromagnetyczny o danej częstotliwości. Umożliwia zlokalizowanie i odkopanie ofiary.

sonda lawinowa – służy przeszukiwaniu miejsca już po zejściu lawiny.

łopata lawinowa – używa się jej do odkopywania śniegu w przypadku przysypania człowieka przez lawinę. Zaleca się by łopata była wykonana z metalu, ponieważ łopatki z tworzywa sztucznego często ulegają uszkodzeniu.

Warto napisać też parę słów o lawinowym plecaku wypornościowym, który zmniejsza ryzyko zasypania przez lawinę. W przypadku porwania przez lawinę poduszki powietrzne umieszczone w plecaku wypełniają się gazem, uniemożliwiając wciągnięcie pod śnieg.

Ale samo posiadanie takiego sprzętu nie wystarcza. Ba nawet stosując różne zasady i reguły bezpieczeństwa, zdarzyć się może, że lawina tak czy siak poleci. Góry, a szczególnie zimą, bywają nieprzewidywalne. Tym bardziej trzeba działać tak, by ewentualne zagrożenia i skutki zmniejszać do minimum. Z badań i statystyk wynika, że tylko 50% osób, znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu lawiny, wychodzi z tego cało. Lawiny stanowią więc główne zagrożenie w górach zimą.

Stopień zagrożenia lawinowego dla polskiej części Tatr ogłaszany jest przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe codziennie w godzinach popołudniowych. Może się to zdarzyć również w ciągu dnia, o ile warunki w górach gwałtownie ulegną zmianie.

Te pięć oficjalnie funkcjonujących stopni to:

I jeszcze jedno:
Nawet wczesna jesień, wiosna (teraz, później) wymagają bardzo często używania zimowego sprzętu, a więc:

-czekana,

-raków.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Sklep Górski,
TPN,
TOPR,
GÓRY – wolność i przygoda – OD TREKKINGU DO ALPINIZMU, Łódź 2014,
Wikipedia,
Internet (ogólnie).