Turyści, psy i Tatry słowackie

Kategoria: Bezpieczeństwo / Górskie ABC

W przeciwieństwie do obszarów Tatr w Polsce, które to znajdują się pod zarządzaniem TPN, poruszanie się z psem po obszarze Tatr na Słowacji jest dozwolone. Warunek stanowi tu fakt, aby nasz czworonóg był na smyczy i w kagańcu. Zdarza się zatem, że spotkamy tam psa i jego właścicieli gdzieś po drodze w góry czy odpoczywających w schronisku. Zagłębiając się jednak w przepisy możemy wyczytać, iż ruch z psami dozwolony jest do III obszaru ochrony przyrody włącznie. Wszystkich tych obszarów jest aż V. Szkopuł w tym, że dostępne mapki są dość mgliste i niejasne i trudno jest określić ich wyraźne rozgraniczenie.

Ostatnio, słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o swoich planach dotyczących zmian w ochronie południowej części Tatr. Mówią one właśnie m.in. o negatywnym wpływie spacerowania z psami po Tatrach i ewentualnym wprowadzeniu zakazów w tej kwestii.  Z drugiej strony, proponowane zmiany mają objąć także czas zamknięcia wysokogórskich szlaków. Ma on być skrócony o pół miesiąca. Do tej pory tatrzańskie szlaki na Słowacji powyżej schronisk zamykane były od 1 listopada do 15 czerwca. Teraz, otwieranie ich miałoby następować już 1 czerwca.

Póki co są to jednak tylko plany i nie wiadomo czy i w jakim zakresie wejdą w życie.

psy0802
fot. Baza Topo Portalu Górskiego, Dolina Lejowa

Jeszcze jedno zdanie o polskich Tatrach:

Gdy chodzi o Dolinę Chochołowską, to chociaż leży ona na terenie TPN, to jej własnością dysponuje Wspólnota Leśna Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. Doliną i do schroniska można spacerować z naszym czworonogiem. Pies musi być oczywiście na smyczy.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9869
  • Odsłon artykułów: 26933610
  
  ';