budowa anatomiczna palca W następnej części cyklu medycyny w sporcie krótki artykuł o najczęstszym i najbardziej paskudnym urazie. Zerwanie troczków mięśniowych w paclu jest urazem charakteryzującym się częściowym lub całkowitym zerwaniem jednego lub więcej troczków przy ostrym bólu i oczywiście obrzęku. Troczki są jak pierścienie na kości palca. Podczas obciążenia troczki utrzymują mięsień bardzo blisko kości (nie więcej niż 1mm), po rozerwaniu ta odległość może dojść nawet do 5mm.

 

Najczęstszym powodem tego urazu u wspinaczy jest przetrenowanie, choć może do niego dojść również w skutek głębokich cięć na rękach lub w wyniku przewlekłego zapalenia ścięgien. Badanie kliniczne jest ograniczone przez ból i obrzek tkanek miękkich. Podczas wywiadu u lekarza niezbędne jest określenie jak doszło do kontuzji, jak dźwięk towarzyszył urazowi i kiedy to się stało. Konkretne wskazanie, które troczki są zerwane jest bardzo trudne (o ile w ogóle możliwe), jednak zalecenia w większości przypadków są takie same - unieruchomienie, dużo odpoczynku i leczenie farmakologiczne.

 

schemat budowy dłoniObjawy:

Ciężko jest jednoznacznie określić powstanie urazu opierając się tylko na objawach. Takie same symptomy mogą występować również przy mniej ciężkich obrażeniach jak zapalenie pochewki ścięgna czy naderwanie przyczepu mięśnia lub naderwanie troczków. Mimo wszystko lepiej jest przecenić uraz niż go niedocenić.
  • W chwili zerwania słyszalny jest charakterystyczny dźwięk
  • Ból zlokalizowany w górnej części stawu
  • Uczucie wypływającego prądu z miejsca urazu przy obciążaniu skontuzjowanego palca(w niektórych przypadkach uczucie może pozostać po wyleczeniu!)
  • Ból, który promieniuje na całą rękę (zwiększa się zwykle do 48h)
  • Obrzęk

W przypadku wystąpienia tych objawów lepiej jest przyjąć najgorsze a potem być mile rozczarowanym przez lekarza, niż na odwrót :)Dlaczego wspinacze zrywają troczki?

Podczas wspinaczki, palce (oraz ich elementy anatomiczne) są narażone na ogromne siły. W szczególności stawy i troczki muszą wytrzymać do 700 N. Tego rodzaju siły są przyczyną ich urazów. Zerwanie troczków to typowy i charakterystyczny uraz dla wspinaczy i rzadziej występuje wśród "normalnych" ludzi :)

Leczenie i kuracja:

Niestety jest to jedna z najpoważniejszych kontuzji jakie czekają na wspinaczy. Wszystko zależy jak źle jest i w którym miejscu wystąpiło. Jednak ogólne zalecenia lekarzy są następujące:
  • Unieruchomienie palca na co najmniej 30 dni
  • Środki przeciwzapalne co najmniej 15 dni
  • Bardzo powolna i stopniowa reintegracja palca i powrót do normalnej działaności


Rehabilitacja palca po urazie przyczepów zajmuje dużo czasu i wymaga cierpliwości. Można oczekiwać, że po ok 45 dniach powróci poczucie normalności w codziennym użytkowaniu, a po nawet 100 dniach w sporcie. Niestety po całkowitym zerwaniu przyczepów i troczków już zawsze pozostanie dyskomfort i ból a palce będą dużo podatniejsze na kontuzje.