fot. baza zdjęć PG - Góry Świętokrzyskie, fot.  Wojciech Domagała

O tym, że „ruch to zdrowie” wiadomo nie od dzisiaj. Pozytywne zmęczenie, wydzielające się wtedy hormony mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Niwelują one problemy związane z układem kostnym, stawowym, naczyniowym czy chociażby trawiennym. Poprawiają pracę serca, całego zresztą układu oddechowego, a przede wszystkim jak leczniczy balsam działają też na nasz mózg. I co istotne!

Regularny wysiłek fizyczny w sposób znaczący sprzyja poprawie koncentracji, pamięci czy ostrości różnych zmysłów!

Ludzie „nauczyli się” brać różnego rodzaju pigułki (lekarstwa, suplementy itp.) podczas gdy to jedno z najcenniejszych „uzdrawiaczy” - RUCH, tkwi w każdym z nas – jest dostępny o każdej porze i nic nie kosztuje (no może trochę potu i zakwasy).

A jeśli do tego wszystkiego dodamy ruch na świeżym powietrzu – najlepiej nie w zadymionym, pełnym spalin i przeróżnych zapachów zatłoczonym centrum miasta, ale gdzieś w ciszy, na uboczu, z dala od zgiełku (np. w górach czy w skałach) to mamy szanse na super pozytywne odczucia, dobre zdrowie i długie życie.

Outdoor to stosunkowo niedawno ukształtowane pojęcie, które odnosi się w zasadzie do wszystkiego, co jest związane ze sportem i rekreacją na świeżym powietrzu. To także filozofia i cały zresztą styl życia ludzi blisko związanych ze światem i naturą.

Niewątpliwie do uprawiania outdooru potrzebny jest odpowiedni ubiór – kurtki, spodnie, bluzy, coś wodoodpornego itd., ale i to wszystko, co wiąże się ze sprzętem biwakowym.

„Moda outdoorowa” charakteryzuje się licznymi patentami, wstawkami, które powodują, że produkt – dany element odzieży jest bardziej trwały, elastyczny i odporny na ścieranie niż to co nosimy na co dzień. Stosowane są też liczne materiały, membrany i tkaniny (głównie wiatro- i wodoodporne).

Chyba czasem każdy z nas potrzebuje oderwać się od codzienności i spędzić parę chwil poza miastem i na świeżym powietrzu. Wszelkie artykuły do tego potrzebne znajdziecie właśnie w naszym sklepie. Oferowany przez nas sprzęt i odzież (różnych producentów, w rozsądnych cenach) - w zależności od konkretnego modelu, przeznaczony jest zarówno dla zapaleńców, jak i dla tych, którzy, chcą jedynie na krótką chwilę zmienić otoczenie i pooddychać świeżym powietrzem.

 

 Bartek Michalak

Źródła:
Tygodnik Podhalański