Łopata i sonda lawinowa HIMAL SPORT

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

Łopata i sonda lawinowa HIMAL SPORT

OPIS

Typowa, osobista (mieszcząca się w plecaku) sonda, wykonana z sześciu aluminiowych elementów o długości 40 cm każdy. Łączą się one ze sobą za pomocą tulei, a cała sonda po rozłożeniu napinana jest wewnętrzną nylonową linką, którą blokujemy za pomocą węzła zaczepianego o nacięcie na ostatnim elemencie sondy. Wykonanie i umiejscowienie węzła na lince pozostawiono użytkownikom, gdyż jego położenie zależy od indywidualnego wyboru. Poszczególne elementy sondy pomalowane są naprzemiennie dwoma kolorami. To pomaga w określeniu głębokości jej wbicia. Waga sondy z pokrowcem wynosi 230 g.

Łopata zrobiona jest z bardzo odpornego stopu aluminium o symbolu PA11R. Składa się z szufli i dwu teleskopowo rozkładanych elementów styliska. Wykończenie powierzchni zostało wykonane tzw. metodą anodowania. Łopatka posiada na swojej powierzchni otwory umożliwiające wykonanie z niej kotwicy lub pozwalające zwieńczyć nią dzioby nart, przygotowując z nich w ten sposób np. prowizoryczny środek transportu. Wymiary szufli to 25x25 cm a długość styliska to 50 lub 30 cm. Kąt pomiędzy styliskiem a powierzchnią łopaty zapewnia optymalny komfort w czasie kopania. Łopaty te produkowane są również na rynki zachodnie, a odbiorcą ich są m.in. francuskie służby ratownicze. Waga łopatki wynosi 600 g.

OCENA

Sonda: po rozłożeniu usztywnia się ją, naciągając linkę nylonową, znajdującą się wewnątrz poszczególnych elementów. Ta metoda napinania sondy jest najprostsza z możliwych i właściwie bezawaryjna, gdyż nie ma tam żadnych części (gwintów, nakrętek), które mogą zamarznąć. Sonda wykonana jest z utwardzonego aluminium. Łopatka: lekka i mocna, zatrzaski blokujące działają bezawaryjnie. Kąt pomiędzy styliskiem a powierzchnią łopaty zapewnia optimum wygody w czasie kopania. Jest poręczna i dobrze wyważona. Wycięte otwory na powierzchni szufli zwiększają jej funkcjonalność. Nie zdziera się z niej farba, gdyż jest anodowana. Swobodnie mieści się w kieszeniach plecaków przeznaczonych do noszenia łopat.

Sonda i łopata to naprawdę niezbędne elementy zimowego ekwipunku, oczywiście w połączeniu z detektorem lawinowym. Pozwalają nam na działanie, gdy pipsem znajdziemy miejsce, w którym powinniśmy kopać. To najtańsze z dostępnych na rynku tego typu akcesoriów, które produkowane są również na rynki zachodnie. Znam przypadki, że te produkty sprowadzane były do Polski jako wyroby renomowanych firm zachodnich. Teraz można nabyć je u nas.

Dystrybucja:
Himal Sport Jolanta Wielicka Tychy
Tel 0-32 227 83 42
http://www.himalsport.com.pl/

Materiał ukazał się w magazynie GÓRY, Nr 2 (141) luty 2006

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10041
  • Odsłon artykułów: 27751078
  
  ';