PIOTREK MÓWI - PRO TREK czyli PRG-60

OPIS

Górski zegarek firmy CASIO. Posiada szkło o podwyższonej odporności na zarysowania. Piszę zegarek, gdyż jest to jedyne znane (jest jeszcze jeden, ale cena odstrasza) mi na rynku urządzenie tego typu ze wskazówkami. Zegarek posiada ażurowe wskazówki, które dzięki temu nie zasłaniają wyświetlanych na cyferblacie wartości i danych. Oprócz tego mamy do dyspozycji cyfrowy kompas pokazujący kierunki i wartość kąta mierzonego między północą a godziną dwunastą zegarka, termometr (w różnych skalach), a dodatkowo jeszcze barometr i wysokościomierz (altimetr). Wyposażony jest ponadto w stoper (mierzący zwykły pomiar, międzyczas, dwa finisze) i alarm, czyli budzik. Na cyferblacie znajduje się również cyfrowy wyświetlacz czasu, na górnym ekranie -kalendarz pokazujący dzień tygodnia, miesiąc i dzień. Sekundnik jest w formie cyfrowej. Zegarek posiada baterię słoneczną i drugą ładowalną, która czerpie energię z baterii słonecznej, wobec czego zasilanie nie wymaga obsługi. Funkcja oszczędzania energii jest standardowo włączona. Na najniższym wyświetlaczu znajduje się wskaźnik naładowania baterii. Pasek na rękę, w zależności od wersji, może być plastikowy lub tytanowy (droższy). PRG-60 posiada podświetlanie cyferblatu, które może być uruchamiane przyciskiem lub automatycznie, jeśli wybierzemy taką opcje.

OCENA

Od razu rzuca się w oczy ładny wygląd, zharmonizowana kolorystyka i czytelne wyświetlacze. Wielkość cyfr na wyświetlaczach jest czytelna i nie wymaga przy wadzie wzroku do 2,5 dioptrii stosowania okularów. Dużym atutem jest prosta i łatwa obsługa (nastawianie, kalibrowanie). Zegarek przeznaczony jest do każdej działalności górskiej za wyjątkiem treningów sportowych w górach. Przyciśnięcie jednego przycisku powoduje pomiar temperatury z jednoczesnym podaniem wartości ciśnienia. Pomiary ciśnienia są automatycznie rejestrowane i dzięki temu na ekranie możemy zobaczyć wykres ciśnienia z ostatnich 18 godzin. To pozwala nam na samodzielne prognozowanie pogody. Wskazania termometru są podawane z dokładnością do 0,1 st. C, ale gdy nosimy zegarek na ręku uzyskujemy błąd pomiaru, o tym należy pamiętać. Zakres pomiaru temp. to od -10 st. do + 60 st. C, nie ukrywam, że przydałoby się jeszcze dziesięć stopni poniżej zera. Wysokościomierz działa w oparciu o półprzewodnikowy czujnik ciśnienia, gradacja pomiaru wysokości to 5 m w zakresie - 700 do + 10 000 m. Zegarek posiada możliwość zapisania w pamięci 41 rekordów wysokości wraz z datą i godziną osiągnięcia danej wysokości! Podświetlacz posiada ładny szafirowy kolor. Opcja automatycznego podświetlania jest bardzo praktyczna, bo nie musimy używać latarki. Kompas elektroniczny pokazuje cztery kierunki z dodatkową informacją na wyświetlaczu w postaci kąta między północą a godziną 12 na cyferblacie. Wskazania kompasu znajdują się na pierścieniu między tarczą zegarka a pierścieniem baterii słonecznej, dzięki temu przez cały czas mamy czytelny obraz na wszystkich wyświetlaczach i ażurowe wskazówki, które, jak wspomniałem, również nie zasłaniają obrazu. Należy zaznaczyć, że jeśli chcemy posiadać precyzyjne dane i odczyty to należy jak najczęściej kalibrować ustawienia, np wysokości, jeśli jesteśmy na Kasprowym czy Hali Gąsienicowej można porównać odczyty ciśnienia i wnieść ewentualne poprawki.

Z takim zegarkiem to trochę jak z komputerem, jeden potrafi tylko grać, a inny odniesie duże korzyści. Kompas w połączeniu z altimetrem w czasie mglistych dni może oddać nam nieocenione przysługi. Wysokościomierz zaś pokaże nam dokładne miejsce w oparciu o mapę, w którym jesteśmy miejscu na szlaku. Gdy weźmiemy pod uwagę, że gwarancję możemy uzyskać do 6 lat, to fakt ten mówi sam za siebie!

Dystrybucja: Zibi Warszawa, ul Grochowska 21a
http://www.protrek.pl/

Materiał ukazał się w magazynie GÓRY, Nr 5 (120) maj 2004

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.