Każda górska wyprawa stanowi duże wyzwanie dla organizmu i powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Wychodząc na szlak trzeba brać pod uwagę wpływ na nasze zdrowie specyficznego, górskiego klimatu oraz nagłe zmiany pogody. O odpowiedniej profilaktyce przed wyjściem w Tatry i o tym jak zadbać o własne zdrowie na górskich szczytach opowiada w akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! jej ambasador, dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński – naczelny lekarz TOPR.

Nagłe zmiany warunków atmosferycznych w wyższych partiach Tatr oraz specyficzny górski klimat mogą przyczynić się do pogorszenia samopoczucia turystów wędrujących po szlakach, a w skrajnych przypadkach nawet wywołać czy zaostrzyć poważne problemy zdrowotne. Szczególnie narażone na to są osoby nieprzyzwyczajone do intensywnego wysiłku fizycznego oraz ci, którzy chorują przewlekle. Wszystkich amatorów tatrzańskich wypraw Sylweriusz Kosiński, naczelny lekarz TOPR i ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry! ostrzega przed meteopatią, czyli zaburzeniem samopoczucia związanym ze zmianą ciśnienia i temperatury.

3008pkl

– W dobrym planowaniu przed wyjściem w góry kluczowe jest przygotowanie kondycyjne i aklimatyzacja. Osoby, które decydują się na wyprawę, często wyruszają w wysokie partie gór bezpośrednio z pociągu czy z autobusu. To ogromny błąd. Nasz organizm musi przyzwyczaić się do nowych warunków. Kilka dni spędzonych na mniejszej wysokości, czyli na przykład w granicach 900-1100 m n.p.m., pozwala na odpowiednią adaptację organizmu do nowych warunków – tłumaczy Sylweriusz Kosiński.

Przypomina także, by pacjenci chorujący przewlekle przed wyjazdem w góry skonsultowali się ze swoim lekarzem prowadzącym. Profilaktycznie, chociażby na wypadek unieruchomienia w schronisku,  podczas wycieczki powinni mieć ze sobą zapas leków, które na co dzień przyjmują. Warto także w widocznym miejscu umieścić informację o swojej chorobie, na przykład opaskę na ręku z odpowiednim napisem, która w sytuacji kryzysowej bardzo pomoże ratownikom TOPR. Nigdy nie zapominajmy też o przygotowaniu planu awaryjnego naszej wycieczki.

– Szczególnie dotyczy to osób, które już wcześniej zmagały się z problemami zdrowotnymi. Powinniśmy brać pod uwagę zmianę celu wyprawy, jeżeli okaże się, że nasza kondycja fizyczna nie jest wystarczająco dobra – mówi naczelny lekarz TOPR.

Przed wyjściem w góry latem trzeba pamiętać także o odpowiednim stroju
i wyposażeniu. Sylweriusz Kosiński radzi, aby na górskie spacery wybierać profesjonalne ubrania sportowe, które pozwalają odprowadzać z organizmu wilgoć lub przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Przypomina również o zapasie płynów – na górskich szlakach łatwo o odwodnienie.

Dołącz do akcji Odpowiedzialnie w góry! i przygotuj się z nami do górskich wypraw.
Więcej informacji oraz wszelkie dostępne materiały można znaleźć na stronie www.odpowiedzialnieWgory.pl oraz profilu akcji na Facebooku.


Źródło:
mat.pras. PKL