Polacy najchętniej wyjeżdżają do Austrii - ten kierunek wybiera blisko 30% osób wyjeżdżających na narciarski urlop. Choć narzekamy na wysokie koszty paliwa w naszym kraju, warto wyjechać z Polski z pełnym bakiem. Za granicą ceny paliwa są wyższe. W których krajach tankować, aby nie przepłacić? Gdzie karnety są najtańsze? Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na stoku i ustrzec się przed utratą dużej ilości pieniędzy w razie nieszczęśliwego wypadku

- między innymi o tym przeczytamy w najnowszym raporcie poświęconym zimowym wyjazdom Polaków.

Trwa sezon zimowych urlopów. Rozpoczęły się ferie w kolejnych województwach a 12. lutego ferie rozpoczną uczniowie z ostatnich pięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Na rezerwację noclegów w lutym w zagranicznych ośrodkach narciarskich może być już za późno. Zakładając, że te zostały wykupione wcześniej, warto zaplanować swoją podróż i pobyt w taki sposób, aby zaoszczędzić. Zapewnienie sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwa podczas zimowego wyjazdu również nam się opłaci.

Austria najchętniej wybierana

Niezmiennie od wielu lat ulubionym miejscem zimowych wyjazdów Polaków są austriackie Alpy - w ubiegłym sezonie Austrię jako cel narciarskiego wypadu obrało aż 28,6% rodaków. Na podium najpopularniejszych destynacji znalazły się także Włochy (24,3%) oraz Czechy (19,7%) i Słowacja (15,9%), podaje porównywarka ubezpieczeń narciarskich rankomat.pl.

Ranking

Paliwo najtańsze w Polsce

Większość planujących zimowy wyjazd, decyduje się na podróż samochodem. Przed wyruszeniem w trasę, warto sprawdzić ceny paliwa w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Okazuje się, że najlepiej zatankować samochód do pełna przez wyjazdem z Polski. Średnia cena 95-oktanowego paliwa wynosi w naszym kraju 4,70 zł. W Czechach jest ono 30 groszy droższe. W Austrii koszt litra paliwa wynosi średnio 5,20 zł, na Słowacji 5,25 zł. Najdrożej zapłacimy we Włoszech (6,65 zł), Francji (6,22 zł) i Niemczech (5,70 zł).

Licząc koszty podróży, trzeba pamiętać o winietach. 10-dniowa winieta w Austrii kosztuje około 37,5 zł . Planując trasę przez Czechy, za 10-dniową winietę zapłacimy około 50,8 zł.

Na Słowacji koszt 10-dniowej winiety to wydatek około 41,6 zł. We Włoszech wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką bądź kartami magnetycznymi VIACARD o wartości 25, 50 i 75 euro, które obowiązują dla wszystkich rodzajów pojazdów i zachowują ważność do momentu wyczerpania kredytu.

Skipassy - dla dorosłych najtaniej w Czechach i na Słowacji, dla dzieci we Włoszech i Austrii

Cena 6-dniowego karnetu dla osoby dorosłej w najpopularniejszych ośrodkach waha się od 176 EUR w Szpindlerowym Młynie (Czechy) i 199 EUR w Tatrzańskiej Łomnicy (Słowacja) do 249 EUR w Zillertal, 252 EUR w Kaprun i 285 EUR w Soelden. Z kolei karnety dla dzieci najtańsze są w Val Di Sole 107 EUR, Zillertal 112 EUR i Stubai 112 EUR, podaje serwis skionline.pl.

Najdroższy nieszczęśliwy wypadek – nawet 400 000 zł

Szacując wydatki związane z zimowym urlopem, trzeba pamiętać, że za koszty ratownictwa w górach nie zapłacimy nic wyłącznie w naszym kraju. Planując zagraniczny urlop z szusowaniem na stokach, warto mieć świadomość, jak wysokie koszty będziemy musieli pokryć, w razie nieszczęśliwego wypadku na stoku. Często idą one w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, co obrazują poniższe przykłady:

- Mężczyzna doznał złamania obojczyka w efekcie wypadku na wysoko położonym stoku w Austrii. Konieczna była akcja ratunkowa z udziałem helikoptera oraz operacja na miejscu w Austrii.

Łączny koszt całej akcji wyniósł 41 995 zł, w tym akcja ratunkowa: 15 340 zł i leczenie szpitalne 26 655 zł.

- Wypadek podczas jazdy na stoku w Austrii. Ubezpieczony uprawiał narciarstwo poza trasami. Złamał nogę i rękę. Ponadto konieczna była operacja kręgosłupa.

Łączny koszt całej akcji wyniósł 424 492 zł, w tym koszty hospitalizacji: 350 492 zł, koszty transportu lotniczego 59 000 zł, dodatkowe koszty pozaszpitalne (NNW) 15 000 zł.

Jak być Polakiem mądrym przed szkodą?

Z roku na rok wśród polskich narciarzy wzrasta świadomość konieczności zapewnienia sobie i swoim bliskim ochrony ubezpieczeniowej podczas uprawiania białego szaleństwa. Odpowiednio dobrana polisa zapewnia nie tylko pokrycie kosztów leczenia po wypadku na stoku, ale też akcji ratowniczej w górach czy transportu medycznego do szpitala.
Średnio za polisę narciarską płacimy 123 zł ale cena zmienia się znacząco w zależności od długości ubezpieczenia/wyjazdu, wynika z danych kalkulatora ubezpieczeń na narty i snowboard rankomat.pl. 41% polskich narciarzy decyduje się na wyjazd o długości od 4 do 7 dni - za ubezpieczenie swojego wyjazdu płacą średnio 79 zł.

Nieco mniejszą popularnością cieszą się wyjazdy długości 8-14 dni (39%) a średnia cena polisy wynosi 139 zł.
19% polskich narciarzy szusuje do 3 dni i płaci za polisę średnio 24 zł.

Bardzo rzadko ubezpieczane są wyjazdy dłuższe niż 15 dni. Osoby te płacą za polisę średnio od 251 zł do nawet 499 zł w przypadku ponad miesięcznych wyjazdów.

Ranking

Opracowanie na podstawie danych porównywarki ubezpieczeń na narty i snowboard rankomat.pl.
Pełna treść raportu RanKING - bezpieczne wyjazdy narciarskie 2018, dostępna pod adresem: https://rankomat.pl/turystyka/jak-polacy-wyjezdzaja-na-narty-raport.