Schronisko pod Szarotką

Kategoria: Turystyka górska / Schronienie w górach

Schronisko pod Szarotką to jedyne schronisko znajdujące się w Tatrach Bielskich. Przeważnie nie jest oblegane przez turystów i w otoczeniu tatrzańskiej przyrody oraz w zaciszu schroniska można odetchnąć prawdziwie górską atmosferą.

Schronisko pod Szarotką, Szarotka (1290 m n.p.m.)
(słow. Plesnivec, dawniej Hviezdoň, niem. Edelweißhütte)

Opis:
Schronisko znajduje się w Dolinie do Siedmiu Źródeł (dolina Siedmich prameňov) na wysokości 1290 m n.p.m., u stóp Bujaczego Wierchu.

Historia:
W połowie XVIII w. stała przy wylocie Doliny Rakuskiej chata poszukiwacza złota Drechlera z Rakus.
Faktyczne schronisko funkcjonowało tu od 1932 r. Pierwotnie było prywatnym domem niejakego Timora Grescha (turysta i taternik). Gresch zdołał tu zbudować częśc obecnego budynku (dziś jest to lewa część bieżącego domku). Podczas uroczystego otwarcia, na zewnątrz wywieszona została biało-niebieska „flaga Grescha” z ujmującym motywem szarotki. Zamiarem Grescha było prawdopodobnie zakończyć budowę budynku z drugiej strony (chciał stworzyć jego lustrzane odbicie), ale tego nigdy nie udało mu się dokonać.
Po II wojnie światowej, do roku 1955, budynek był udostępniony dla ruchu turystycznego jako schronisko. W 1953 przeszedł na własność TANAP-u jako stacja badawcza. Funkcję schroniska zaczął ponownie pełnić w roku 1997, kiedy to TANAP przekazał schronisko miastu Biała Spiska. Przy okazji remontu wybudowano oczyszczalnię ścieków.

podszarota s
Schronisko pod Szarotką (źródło: wikipedia.pl, autor: Kristo)

Turystyka:
Do schroniska dotrzeć można na wiele sposobów. Będzie to bądź szlak prowadzący z Tatrzańskiej Kotliny zboczami Fajksowej Czuby, szlak zahaczający o tzw. Zbójnicki Chodnik czy szlak prowadzący dnem Doliny Rakuskiej.

Ciekawostki:
Obecnie schronisko jest zaopatrywane dzięki regularnym kursom samochodów terenowowych.
Właścicielem schroniska jest dziś Jan Matava.

Polska nazwa schroniska już w 1937 r. była używana przez Tadeusza Zwolińskiego (kartograf, autor przewodników tatrzańskich). Oryginalna brzmi- „Edelweisshütte”, co znaczy- szarotka.
W 2005 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą przyrodnika Görana Wahlenberga (jego imieniem są nazwane m. in. dwa stawy w Dolinie Furkotnej oraz rozległa polana powyżej Wielickiej Siklawy).
W sierpniu 2007 roku odsłonięto natomiast kolejną tablicę przypominająca zasługi Evy Krasickiej, byłej pracownicy TANAP (mieszkała tu do 1978 r., najpierw samotnie, później z mężem. Prowadziła ona obserwacje meteorologiczne, których wyniki zebrane z lat 1957-70 stanowią cenny materiał do badań nad klimatem Tatr.).

Do ważniejszych atrakcji turystyczno–krajoznawczych należy m.in. Jaskinia Bielska (największa z udostępnionych tatrzańskich jaskiń z przepięknymi naciekami skalnymi). Udostępnione partie Jaskini Bielskiej liczą 1135 m długości. Jaskinia ta była już penetrowana w XVIII w. o czym świadczą napisy na ścianach. Udostępniona dla zwiedzających w 1882 r. W 1896 r. jaskinia otrzymała oświetlenie elektryczne– jako jedna z pierwszych na świecie. Przejście Doliną Rakuską natomiast jest pokryta bujną, przepiękną roślinnością (samych tylko roślin naczyniowych naliczono tu przeszło 550 gatunków) i dlatego też wart jest zobaczenia.

Informacje praktyczne:
Szarotka funkcjonuje przez cały rok, w zależności od natężenia ruchu turystycznego. O jej dostępność najlepiej jest zatem dowiedzieć się przed planowanym pobytem. Zwłaszcza poza sezonem schronisko działa jedynie w weekendy. Dysponuje 20 miejscami noclegowymi. Cena za łóżko na jedną noc wynosi 12 €, na dwie noce 11 €, za 3 i kolejne noce- 10 €. W bufecie prowadzonym przez schronisko z całą pewnością warto spróbować jednej z zup: czosnkowej lub kapuśniaka, będących specjalnością słowackiej kuchni.
adres: J. Matava, Slnečná č. 52, 059 01 Spišská Belá.
telefon: +421/(0)905-256 722 (kom.).

Bartosz Michalak

ŹRÓDŁA:
- "Wielka Encyklopedia Tatrzańska", Z. i W Paryscy, Poznań 2004;
- "Tatry Słowackie- przewodnik", J.Nyka, Latchoczew 2002;
- Internet.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28437862
  
  ';