Schronisko na Zwierówce

Kategoria: Turystyka górska / Schronienie w górach

Schronisko to, a właściwie hotel górski, znane jest dobrze miłośnikom "białego szaleństwa". W zimie zapewnia ono miejsca noclegowe dla narciarzy korzystających z wyciągu narciarskiego z Doliny Salatyńskiej na Skrajny Salatyn.

Schronisko na Zwierówce (słow. Chata Zverovka, chata na Zverovke, Maťašákova chata)

Schronisko w Zwierówce położone jest na wysokości 1020 m n.p.m. na polanie Zwierówka w Dolinie Zuberskiej (Studená dolina) u wlotu do Doliny Rohackiej (Roháčska dolina) i Doliny Łatanej (Látaná dolina) w słowackich Tatrach Zachodnich.

Chata Zverovka, źródło: wikipedia, autor: Jerzy Opioła

Chata Zverovka, źródło: wikipedia, autor: Jerzy Opioła

Ze schroniska rozpościera się wspaniały widok- od grzbietu Przedniego Salatyna aż po Rohacz Płaczliwy.

Historia:

Pierwsze schronisko stanowił domek robotników leśnych u wylotu Doliny Łatanej, który w 1912 r. adaptowany został na schronisko, które to niestety spłonęło w 1926 r. Bezpośrednią przyczyną był wówczas przegrzany komin.

W latach 1926–28 z inicjatywy znanego pioniera tatrzańskiej turystyki– Jána Ťatliaka, wybudowano nowe i nazwano je Maťašákovą útulňą, na cześć Jana Maťašáka, inicjatora budowy pierwszego, spalonego schroniska. Początkowo wykorzystywane było tylko w lecie, ale od 1935 r. już przez cały rok.
W czasie II wojny światowej (od 7 listopada 1944 r.) zajmował je sztab dużego oddziału I Słowackiej Brygady Partyzanckiej. Ranni partyzanci przebywali ukryci w domku na stokach Skrajnego Salatyna. 9 grudnia partyzanci zostali zaskoczeni atakiem Niemców, którzy nadeszli z niespodziewanego kierunku, wskutek czego zginęło 21 partyzantów, 16 zaginęło, a ponad 30 zostało rannych. Mróz i głód (spłonął magazyn żywności) dodatkowo komplikowały sytuację partyzantów.
U wylotu Doliny Łatanej znajduje się cmentarzyk partyzancki, na którym pochowano zabitych. Spalone przez Niemców schronisko zostało prowizorycznie odbudowane w 1945 r.
Obecne zabudowania wzniesiono w latach 1948–49 i potem jeszcze kilkukrotnie rozbudowywano.

Turystyka:

Do schronisko można pieszo dotrzeć na wiele sposobów:
-szlakiem czerwonym– czerwony szlak z Zuberca obok skansenu, a dalej przez Zwierówkę i Dolinę Rohacką do bufetu Rohackiego;
-szlakiem zielonym– ze Zwierówki przez Przełęcz pod Osobitą na Grzesia, a stamtąd z powrotem w dół do szlaku żółtego w Dolinie Łatanej;
-szlakiem żółtym– żółty szlak łączący dawny szpital partyzancki na zboczach Salatynów ze Zwierówką oraz Doliną Łataną, Zabratową Przełęczą i Rakoniem;
-szlakiem niebieskim– niebieski ze Zwierówki przez Skrajny Salatyn na Brestową.
Istnieje też tzw. ścieżka edukacyjna (okrężna ścieżka dydaktyczna o długości 2,2 km rozpoczynająca się i kończąca na Zwierówce. Czas przejścia całości: 45 min).

Ciekawostki:

Schronisko znajduje się na dużej polanie, na której często stacjonuje śmigłowiec THS (słowacki odpowiednik polskiego TOPR-u). Obok schroniska stoi także budynek THS „Zapadné Tatry-Rohače”, w którym znajduje się dyżurka ratowników i gdzie można wynająć przewodnika na górskie wycieczki. Na skraju polany położone są budynek leśniczówki i centrum informacyjne TANAP-u. Centrum to czynne jest przez cały rok od poniedziałku do piątku, a w sezonie letnim (lipiec-sierpień) również w soboty i niedziele.

Poniżej schroniska stoi krzyż, przy którym w drugą niedzielę września odbywają się obchody słowackiego Święta Gór (ich tradycja sięga 1938 r.).

Informacje praktyczne:

Schronisko, oferuje 71 miejsc noclegowych w pokojach 2–8-osobowych i restauracją z jadalnią. Dodatkowe kilkadziesiąt miejsc noclegowych znajduje się w 6 małych domkach.

Koszt noclegu w zależności od ilości miejsc w pokoju i poziomu standardu wynosi od 6,80 € do 51 €.

W schronisku funkcjonuje również jadalnia (od 7 do 22) z godnymi polecenia posiłkami. Do specjalności kuchni należą m.in. bryndza, pierogi z kapustą, pikantne żeberka i pieczony ser wędzony.

Do schroniska można dotrzeć komunikacją miejską z miejscowości Zuberec, a także czerwonym szlakiem z tego samego miejsca. Chata Zverovka stanowi doskonałą bazę wypadową w Dolinę Rohacką, na Brestową, Banówkę czy Grzesia.

Obok schroniska znajduje się duży, płatny (tani) parking i końcowy przystanek autobusów.

Adres pocztowy: Chata Zverovka, 027 32 Zuberec.
Telefon:+421 43 5395 106.
Telefon komórkowy: +421 43 5395 327.
Adres internetowy: http://www.chatazverovka.sk/.
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Bartosz Michalak

ŹRÓDŁA:

- "Tatry Słowackie- przewodnik", J.Nyka, Latchoczew 2002;
- wikipedia;
- Internet.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28437862
  
  ';