Schronisko PTTK na Turbaczu

Kategoria: Turystyka górska / Schronienie w górach

Po "wirtualnej wędrówce" po schroniskach tatrzańskich, przenosimy się obok Tatr, w Gorce. Leży tu urokliwe oraz przepięknie położone i z fantastycznym widokiem na Tatry, schronisko  na Turbaczu.

Schronisko PTTK na Turbaczu

Schronisko znajduje się na wysokości 1283 m n.p.m. na skraju polany Wolnica, wchodzącej w skład Hali Długiej, poniżej szczytu Turbacza w Gorcach.

Jest to okazały kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach z arkadowym wejściem i strzelistym dachem z mansardami, kryty gontem.

Schronisko PTTK na Turbaczu, źródło: wikipedia, autor: Paweł Opioła

Schronisko PTTK na Turbaczu, źródło: wikipedia, autor: Paweł Opioła

Znajduje się tuż przy granicy z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Historia:

Pierwsze schronisko na Turbaczu wybudowało już w 1925 r. i służyło ono turystom tylko do 17 grudnia 1933 r. Wtedy to właśnie nieznani sprawcy, najprawdopodobniej kłusownicy, uważający, że turystyka szkodzi ich interesom, podpalili je.

Rozpoczęła się budowa drugiego schroniska w górnym skraju Hali Długiej. Pracę jednak przerwano ze względu na wybuch II wojny światowej. Część konstrukcji, która wówczas powstała odwiedzana była głównie partyzantów Konfederacji Tatrzańskiej, a później AK. Mięli tu oni bowiem swój punkt kontaktowy. W lipcu 1943 roku podczas dużej obławy Niemcy zajęli schronisko, zmuszając partyzantów do ewakuacji na polanę Stawieniec pod Kudłoniem. W listopadzie 1943 schronisko spłonęło (znaczy zniszczyli je sami partyzanci w obronie przed rozmieszczeniem tu niemieckich patroli).

Budowę trzeciego, obecnie istniejącego schroniska ukończono w 1958 r., a w 1990 r. zmodernizowano je.

Schronisko PTTK na Turbaczu, źródło: portalgorski.pl

Schronisko PTTK na Turbaczu, źródło: portalgorski.pl

Turystyka:

Do schroniska można dotrzeć na kilka sposobów i stanowi ono doskonały punkt dla dalszych wędrówek po Gorcach.

Szlak turystyczny czerwony stanowi część czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego przez Przełęcz Knurowską i Pasmo Lubania do Krościenka.

Szlak prowadzi także przez wierzchołek Turbacza, Obidowiec, Stare Wierchy, Jaworzynę Ponicką i Maciejową do Rabki-Zdroju.

Kolejny szlak natomiast wiedzie do Łopusznej lub do Poręby Wielkiej (Koninki)

Szlakiem turystycznym dotrzeć można również Niedźwiedzia, Kowańca w Nowym Targu czy Lubomierza.

Ciekawostki:

Obok schroniska i w lesie stoi niewielki, otwarty 1980 roku budynek  Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK (zgromadzono tu ekspozycje pokazujące dzieje turystyki w Gorcach, historię schroniska na Turbaczu, opis działalności ruchu oporu podczas II wojny światowej oraz postać Władysława Orkana).

W schronisku znajduje się całoroczna stacja ratunkowa Grupy Podhalańskiej GOPR. Na Hali Długiej, gdzie prowadzony jest co roku wypas owiec, funkcjonuje sezonowa bacówka.

Obok schroniska położone jest również pole namiotowe.

W zimie na Hali Długiej funkcjonuje wyciąg narciarski o długości 300 m. Wytyczone są też trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.

Z tarasu przed wejściem do schroniska roztacza się piękna panorama Pienin i Tatr nad pagórami Podhala– od Tatr Bielskich z Hawraniem przez Tatry Wysokie z Łomnicą, Gerlachem, Wysoką i Świnicą po Tatry Zachodnie z Kasprowym Wierchem, Bystrą i Banówką.

Reasumując, niewątpliwym atutem tego schroniska jest jego lokalizacja (wśród urokliwych lasów bukowo-świerkowych, tuż obok centralnego skrzyżowania szlaków górskich w Gorcach).

Idealne wręcz warunki panują tu do wypoczynku dla miłośników gór, spędzenia wczasów rodzinnych, obozów pobytowych dla dzieci i młodzieży, organizowania zjazdów, sympozjów i szkoleń.

Wielką atrakcją są także liczne trasy do uprawiania narciarstwa biegowego (w pełni usatysfakcjonowani będą narciarze uprawiający jazdę w głębokim śniegu) oraz wędrówki na nartach w przepięknej scenerii zimowego parku gorczańskiego. A w miesiącach pozazimowych (od maja do października) wspaniałe trasy rowerowe wręcz kuszą amatorów dwóch kółek.

Informacje praktyczne:

Schronisko na Turbaczu oferuje 110 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i wieloosobowych oraz 3-pokojowy apartament z łazienką, kuchnią i kompletnym wyposażeniem. W schronisku jest również świetlica z telewizorem i kominkiem (co podkreśla jego niepowtarzalny nastrój), restauracja oferująca pełne wyżywienie (serwoane potrawy mają często charakter regionalny), jadalnia, kawiarnia, stół pingpongowy, przechowalnia nart.

Schronisko to nastawione jest nie tylko na obsługę indywidualnych turystów, ale również wycieczek szkolnych i obozów pobytowych dla młodzieży, wczasów rodzinnych, sympozjów, zjazdów i szkoleń oraz imprez sylwestrowych.

Honorowane są tutaj również liczne rabaty i zniżki, m.in. PTTK czy Honorowych Dawców Krwi. Udzielane są również rabaty dla grup i przy dłuższych pobytach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej schroniska.

W schronisku na Turbaczu co roku odbywa się WinterCamp, czyli obóz szkoleniowy dla turystów, podczas którego zdobywają oni tutaj doświadczenie w biwakowaniu zimą oraz w bezpiecznym uprawianiu sportów outdoorowych. Prelegentami są takie gwiazdy jak Kinga Baranowska, Adam Pustelnik, Dariusz Załuski czy Tamara Styś.

Dane kontaktowe:

Adres pocztowy: Schronisko Górskie PTTK na Turbaczu, ul. Kowaniec 1, skr. pocztowa 102, 34-400 Nowy Targ.
Adres internetowy: www.turbacz.net
Adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Telefon: 18 266 77 80.
Telefon kom.: 666 726 893.

Bartosz Michalak

ŹRÓDŁA:

- wikipedia;
- Internet.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10145
  • Odsłon artykułów: 28504701
  
  ';