Gorczańska Chata

Kategoria: Turystyka górska / Schronienie w górach

Chatka ta położona jest w centrum Gorców- wszystkie więc i najciekawsze gorczanskie atrakcje można osiągnąć stąd w jeden dzień.

Gorczańska Chata– "GoCha" (dawniej Hawiarska Koliba oraz przez krótki czas określana jako Gorczańsko-Ochotnicka Chatka Akademicka "GOCHA")


Jest to chatka studencka w Gorcach. Stanowi własność Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie.

Położenie jej to południowe zbocza Gorców, a dokładniej w zaszytej wśród gór i lasów miejscowości Ochotnica Górna. Położona jest z dala od centrum wsi, w bocznej dolinie potoku Jamne, ok. 25 min. pieszo od drogi prowadzącej wzdłuż tego potoku.

Gorczańska Chata, źródło: wikipedia, autor: Jerzy Opioła

Gorczańska Chata, źródło: wikipedia, autor: Jerzy Opioła

Historia:

Ze zmianą nazwy (z Hawiarskiej Koliby na Gorczańską Chatę), łączy się przede wszystkim powrót chaty z rąk dzierżawcy pod opiekę właściciela czyli Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie.

Powstała specjalna Rada Chatki (większość zgromadzonych w niej osób wywodzi się ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie). Jej członkowie podejmują decyzję co do przeprowadzenia remontów, kreślonych napraw i udoskonaleń w celu poprawy warunków bytowych w domu.

Turystyka:

Do schroniska nie jest możliwy dojazd samochodem. Dojść tu można jedynie na piechotę. Droga prowadzi przez świerkowy las (szlak żółty z Ochotnicy Górnej oraz doliną potoku Jamne).

Gdy chodzi o dotarcie do schroniska komunikacją publiczną, to po likwidacji bezpośrednich połączeń z Krakowem pozostaje dojazd do Nowego Targu i stamtąd busem do Ochotnicy Górnej lub z Nowego Sącza.

W soboty, niedziele i święta wyjazd z miejscowości możliwy jest na zasadzie autostopu do miejscowości Tylmanowa Rzeka, skąd w miarę często kursują autobusy do Krakowa i Nowego Sącza.

Samochód pozostawia się przy gminnej tablicy informacyjnej, gdzie żółty szlak odchodzi z asfalowej drogi w górę (po wcześniejszym ustaleniu z sąsiadami, aby nie blokować ich wjazdów na posesje lub naprzeciw domu za tablicą UE nieco w górę doliny Jamnego, również po ustaleniu tego z gospodarzem w/w domu).

Ciekawostki:

Dawna nazwa schroniska pochodzi od piosenki Wiesława Witka "Hawiarska Koliba" (przebój studenckich rajdów z lat 70.):

Już księżyc na niebo wychodzi,
Zapłoną dokoła ogniska.
I wkrótce popłynie z Hawiarskiej Koliby
Melodia nam wszystkim tak bliska.

Piosenka napisana została przez jednego z członków Studenckiego Klubu Organizatorów i Sympatyków Turystyki przy AGH w Krakowie. Stała się ona hymnem klubu, a schronisko stało się siedzibą klubu i automatycznie przyjęło nazwę od tej piosenki.

Koliba w gwarze góralskiej oznacza po prostu szałas, bacówkę. Hawiarz natomiast to dawny górniko-hutnik (zajmował się poszukiwaniem, wydobywaniem i wytapianiem rud).

Informacje praktyczne:

To studenckie "lokum" oferuje 48 miejsc noclegowych w trzech dużych pokojach i jednym małym. Pokoi dwuosobowych- brak.

Schronisko posiada prąd elektryczny, bieżącą zimną wodę, węzeł sanitarny. Okresowo mogą występować tu jednak problemy z dostawą wody. Obiekt ma także nowo oddaną do eksploatacji (2012 rok) biologiczną oczyszczalnię ścieków.

Obiekt funkcjonuje na podobnych zasadach jak inne tego typu. Jest rozwinięty tu i honorowany system zniżek wewnętrznych oraz PTTK.

Opłata za nocleg normalnie wynosi 15 zł. Członkowie OA PTTK Kraków z aktualną legitymacją płacą 12 zł, członkowie PTTK z aktualną legitymacją- 14 zł, członkowie PTTK z aktualną legitymacją i studenci- 13 zł, przewodnicy SKPx (w tym SKPG) jedynie muszą zapłacić 5 zł (podobnie zresztą Honorowi Krwiodawcy). Dzieci do lat 6 nocują tu natomiast bezpłatnie.

Spanie odbywa się na pryczach piętrowych z materacami i kocami. Koniecznie jednak trzeba mieć ze sobą swój śpiwór. Nie można bowiem zamówić noclegu z pościelą.
Chatka oferuje również odwiedzjącym herbatę lub kawę. Nie oferuje wyżywienia, jednak dostępna jest duża kuchnia (w pełni wyposażona), w której można samodzielnie przyrządzić sobie posiłki z własnego prowiantu.

Schronisko czynne jest przez cały rok w weekendy i zawsze podczas przerwy świąteczno-noworocznej i ferii zimowych. Istnieje też możliwość przyjazdu w dowolnym czasie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Ale generalnie w związku z małym ruchem turystycznym w tygodniu jest ona zamknięta.

Można tu natomiast przybyć ze zwierzętami (po uprzednim zgłoszeniu tego faktu).

Dane kontaktowe:

Ochotnica Górna Jamne 161
Telefon do chaty: +48 605 676 046
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Noclegi rezerwować można wysyłając e-mail zawierający imię, nazwisko, liczbę osób oraz numer telefonu kontaktowego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Nr konta bankowego:
78 1140 2017 0000 4702 0305 6538

Właścicielem obiektu aktualnie jest Oddział Akademicki PTTK w Krakowie (31-026 Kraków, ul. Radziwiłłowska 21/4, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).Choć nie jest to typowy film przedstawiający omawianą Gorczańską Chatkę, ale przedstawia on w telegraficznym chociaż skrócie piękno gorczańskich krajobrazów.

Bartosz Michalak

ŹRÓDŁA:

- wikipedia;
- Internet.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28437727
  
  ';