Schronisko na Maciejowej

Kategoria: Turystyka górska / Schronienie w górach

Bacówka na Maciejowej należy do "Klubu Bacówkarza" wraz z trzema innymi beskidzkimi bacówkami:


-Bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu (Beskid Żywiecki),
-Bacówką PTTK na Rycerzowej (Beskid Żywiecki),
-Bacówką PTTK nad Wierchomlą (Beskid Sądecki).

Bacówka PTTK na Maciejowej

Schronisko turystyczne PTTK położone w Gorcach, na polanie Przysłop, na grzbiecie odchodzącym od Turbacza do Rabki.

Historia:

Schronisko PTTK na Maciejowej (a właściwie na polanie Przysłop pod Maciejową) to jedna z 10 bacówek turystyki kwalifikowanej (tzn. przeznaczonych do obsługi turystów indywidualnych) w Polsce. Stworzona została w wyniku pracy Edwarda Moskały (działacza PTTK) oraz rabczańskiego Oddziału PTTK, w ramach szerszej akcji budowy małych zagospodarowanych schronisk górskich.

Widok ze szlaku turystycznego, źródło: wikipedia, autor: Jerzy Opioła

Widok ze szlaku turystycznego, źródło: wikipedia, autor: Jerzy Opioła

Wszystko zaczęło się od zakupu odpowiedniej działki na Przysłopiu pod Maciejową (ponad 3 hektary) oraz podjęcia uchwały przez Zarząd Oddziału PTTK w Rabce, że działkę wykorzysta na cele rekreacyjno-turystyczne budując na niej bacówkę PTTK. W 1975 roku wytyczono miejsce dla przyszłego budynku wykonanie, którego powierzono Zakładowi Remontowo-Budowlanemu PTTK z Zakopanego.

Pierwszym kierownikiem obiektu został Tadeusz Klimiński z Rabki, który już w pierwszych miesiącach swojej pracy zasłynął nakazem chodzenia w kapciach wewnątrz bacówki. W tym celu kierownik postawił przy wejściu do budynku skrzynię z mnóstwem pantofli, z których każdy mógł skorzystać. Nakaz ten wywołał sprzeciw wśród turystów oraz głośny odzew w prasie. W efekcie okazało się, że nakaz ściągania butów w bacówce był odgórnie wydany przez Zarząd Główny PTTK, a nie kierownika bacówki.

Pod względem swojej budowy schronisko pod Maciejową jest typowym przykładem bacówki turystyki kwalifikowanej. Drewnianą konstrukcję bacówki wykonała brygada cieśli z Dzianisza według typowego projektu autorstwa Stanisława Karpiela.

Budowa trwała ponad dwa i pół roku, planowane oddanie do użytku miało być w lecie 1976 roku (czego nie udało się zrealizować). Kolejną wyznaczoną datą był dzień 30 maja 1977 roku (przygotowano już nawet znaczek okolicznościowy oraz liczne pamiątki dla turystów z tą datą) ale i ten termin nie został dotrzymany i w efekcie otwarcie schroniska nastąpiło dopiero jesienią 1977 roku.

Z przeciągającym się terminem udostępnienia bacówki turystom wiąże się anegdota na temat zakładu kierownika ZBR- Jerzego Klimińskiego z Pełnomocnikiem ds. Budowy Bacówek PTTK. Jeżeli J. Klimiński wykona w terminie bacówkę na Maciejowej i odda ją na sezon letni 1976 r. do eksploatacji to Pełnomocnik ds. bacówek PTTK idzie przez całą polanę na Przysłopie na kolanach do bacówki, gdzie oczekuje go wykonawca i turyści z gorącą herbatą. Jeżeli natomiast termin nie zostanie dotrzymany to dyrektor Klimiński przyjeżdża do Krakowa i z Rynku Podgórskiego idzie na kolanach na ulicę Nadwiślańską 2, gdzie Pełnomocnik wita go gorącą góralską herbatą. Zakład wygrał Pełnomocnik- Edward Moskała.

Turystyka:

Na miejsce, dotrzeć można na kilka sposobów (Głównym Szlakiem Beskidzkim, z Piątkowej Góry czy z Poręby Wielkiej).

Do bacówki prowadzą również liczne szlaki rowerowe.

Ciekawostki:

Nazwa schroniska jest myląca, Znajduje się ono bowiem około 1 km na południowy wschód od szczytu Maciejowej (815 m n.p.m.), na wysokości 852 m n.p.m.

Wnętrze schroniska ma bardzo oryginalny wystrój. Ściany pokryte są tu rzeźbami wykonanymi przez absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara z Zakopanego. Na szczególną uwagę zasługuje ścianka działowa odgradzająca klatkę schodową od holu, tablica ogłoszeń, osłony na grzejniki oraz krzesła.

Obok bacówki znajduje się granica Gorczańskiego Parku Narodowego.

Ze schroniska rozciąga się szeroka panorama widokowa od szczytu Wierchowej po Babią Górę. W dalszej perspektywie (przy dobrej pogodzie) widoczny jest łańcuch Tatr oraz słowackie góry Wielki Chocz i Mała Fatra.

Odpowiednie zarządzanie i przyjazna atmosfera jaką umięli stworzyć kierownicy schroniska dało efekt w postaci nagrody "Złotego Klucza" na VI Ogólnopolskim Konkursie Zrzeszenia Polskich Hoteli Turystycznych w 1984 roku.

Bacówka na Maciejowej kilkakrotnie była miejscem zakończenia Rajdu im. Czesława Trybowskiego PTTK (w 1980, 1997, 2007 roku) przeznaczonego dla młodzieży szkolnej.
Jest to również miejsce gdzie od 11 lat organizowany jest RABKON czyli ekstremalny konwent miłośników fantazy.

Informacje praktyczne:

Schronisko stanowi bazę dla uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Posiada miejsca noclegowe, bufet z ciepłymi posiłkami. Organizuje spotkania literackie, okolicznościowe imprezy, obozy i sylwestra.

Budynek posiada 25 miejsc noclegowych (dostępe w pokojach 2-, 3- i wieloosobowych) w cenie od 30 do 33 zł.

Kuchnia i jadalnia, a także łazienki (z ciepłą wodą) zlokalizowane są w przyziemiach.

Dostępna jest tutaj również suszarnia.

W schronisku uwzględniane są różne zniżki:
-PTTK,
-Solenizant gratis,
-dwa noclegi, trzeci -50% ceny.

Przewidziane są także rabaty dla wszystkich aktywych dawców krwi.

Możliwe jest także rozbicie namiotu przy schronisku.

Schronisko organizuje pobyty dla grup zorganizowanych (zimowiska, kolonie itp. z pełnym wyżywieniem, pobyty dla grup szkolnych) oraz bale sylwestrowe i przyjęcia okolicznościowe.

Niedaleko schroniska (około 10 min. pieszo) rozciąga się stok narciarski. Zbudowano na nim dwa wyciągi orczykowe: Maciejową I o długości 850 m oraz Maciejową II o długości 250 m.

Do dyspozycji gości udostępniono grill oraz miejsce na ognisko.

Dla zmotoryzowanych wytyczono miejsca parkingowe.
Kontakt:
-telefon- 18 44 757 29,
-adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
W celu rezerwacji miejsc noclegowych należy dzwonić pod numer:
-696 590 538.

Bartosz Michalak

ŹRÓDŁA:

- wikipedia;
- Internet.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28437727
  
  ';