Schronisko Stare Wierchy im. Czesława Trybowskiego

Kategoria: Turystyka górska / Schronienie w górach

Jako ostatnie ze schronisk zlokalizowanych na terenie Gorców, omówione zostanie schronisko Stare Wierchy.

Schronisko Stare Wierchy im. Czesława Trybowskiego

Jest położone na wysokości ok. 980 m w zachodniej części Gorców przy głównym szlaku beskidzkim odchodzącym od Turbacza do Rabki.

Historia:

Okolice obecnego schroniska to również miejsce, które było świadkiem zbójeckich napadów i hulanek (w XVI wieku, kiedy przez Stare Wierchy biegła tzw. Droga Królewska koncentrując na tej polanie cały ówczesny ruch kołowy, istniała tutaj przydrożna karczma odwiedzana przez „dobrych chłopców”), hrabiowskich polowań (tereny te należały do hrabiego Wodzickiego), oraz wojennej zawieruchy (podczas II wojny światowej w schronisku stacjonowali partyzanci, dla których był to świetny punkt wypadowy i sanitarny).Młodsze pokolenie natomiast, zna to miejsce z licznych imprez turystycznych (rajdów, wycieczek, ognisk, itp.), jazdy na nartach (funkcjonował tam krótki wyciąg orczykowy) czy po prostu sympatycznego przystanku dla turystów wędrujących czerwonym „głównym szlakiem beskidzkim”.

Żadne inne miejsce w zachodniej części Gorców, nie nadawało się tak dobrze pod budowę schroniska jak właśnie Stare Wierchy.

Ostatecznie zatem, rabczański oddział PTT, mający za sobą świeże doświadczenia z zakończonej sukcesem budowy schroniska na Luboniu Wielkim, wybrał właśnie to miejsce. Drewniany, parterowy, góralski dom został wybudowany na Starych Wierchach w 1932 roku, na 1,5 ha działce kupionej od hr. Wodzickiego.

Niemcy zjawili się na Starych Wierchach już na początku wojny (we wrześniu 1939 r.) i zdewastowali budynek.

Schronisko jakiś czas stało opustoszałe ale już na przełomie 1939/40 Rabciak zorganizował tu noclegi dla uchodźców, a następnie pośredni punkt przerzutu żołnierzy polskich na Węgry. Później była tu baza, stała lub przejściowa, ruchu partyzanckiego. Schronisko stanowiło doskonały punkt wypadowy do różnych akcji dywersyjnych w rejonie szosy zakopiańskiej, linii kolejowej Chabówka–Zakopane jak i w samej Rabce.

Przez dłuższy czas był tu także punkt sanitarny zorganizowany przez dr Jana Hosera, ps. „Znachor” (dla partyzantów, ale również dla okolicznych mieszkaców).
Nowy, aktualnie funkcjonujący budynek schroniska na Starych Wierchach powstał dopiero w 1974 r. Schronisko otrzymało imię jednego z inicjatorów jego budowy– Czesława Trybowskiego, który niestety nie dożył tego momentu.

W kolejnych latach schronisko przeżywało kolejne przebudowy i remonty, m.in. otrzymało stałe połączenie telefoniczne, podłączone zostało do sieci elektrycznej, wykopano dodatkowe studnie, wygospodarowano pomieszczenie na łazienki oraz wymieniono pokrycie dachowe i zainstalowano solary.
W 2005 r. w najbliższym otoczeniu schroniska pojawiła się drewniana kapliczka Chrystusa Dobrego Pasterza, autorstwa Janusza Liszki z Nowego Targu. Turyści mogli ją zobaczyć po raz pierwszy podczas uroczystej Mszy świętej odprawionej przez ks. dr Andrzeja Jedynaka– przewodnika oraz duchowego opiekuna przewodników PTTK z województwa małopolskiego.

Turystyka:

W pobliżu schroniska przebiegają liczne szlaki stwarzające dogodne warunki dla pasjonatów turystyki pieszej, konnej i rowerowej.

Do schroniska można dotrzeć na kilka sposobów (bądź z Rabki, ze Starych Wierchów oraz z Obidowej).

Ciekawostki:

W otoczeniu schroniska zlokalizowanych jest wiele malowniczych zakątków. Strome zbocza Hyrby, spadające stromo do doliny górnej Obidowej, porastają jałowce i górskie trawy, a uprawne pólka przeplatają się z płatami zarośli. Północne zbocza porastają żywiczne lasy o gęstym podszyciu, bogatym w jagody i grzyby.

Z polany Załogi rozciąga się rozległy widok na całą prawie panoramę Tatr.

W stronę zachodnią wynurza się natomiast Babia Góra.

W zimie nachylenie północnych stoków polany stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa. W sąsiedztwie schroniska czynny jest w zimie wyciąg narciarski.

W okolicy są także liczne szlaki dla miłośników narciarstwa biegowego.

Do ważniejszych atrakcji turystyczno-krajoznawczych należą:
-słoneczne polany w okolicy schroniska, zwłaszcza polana Załogi na Starych Wierchach,
-panorama Tatr oraz Babiej Góry widziana z okien schroniska,
-zabudowania góralskie przysiółków w górnej części wsi Obidowa oraz Ponic,
-ciekawa kapliczka w Ponicach, Obidowej i Klikuszowej,
-pomnik partyzantów AL. I GL przy szosie w Rdzawce.

Zdecydowana większość schroniskowych gości, chwali sobie okolicę i ogólnie panującą tu atmosferę.

Informacje praktyczne:

Schronisko oferuje smaczną kuchnie oraz 26 miejsc noclegowych (w przytulnych i ciepłych pokojach 2,3,4,5 i 8 osobowych). W przypadku braku wolnych miejsc zapewniamy możliwość noclegu zastępczego (tzw. gleba).

Obok schroniska istnieje możliwość rozbicia namiotu i palenia ogniska.

Do dyspozycji turystów jest też świetlica oraz przechowalnia bagażu. Zwierzęta domowe  są tutaj mile widziane.

Cena za nocleg wynosi 30 złotych, a dla grup- 25 złotych (od 18 osób w zwyż). Dostępna jest także do spania podłoga (za 18 złotych).
Dane kontaktowe:
Schronisko PTTK na Starych Wierchach
Klikuszowa
tel. 886-847-908
www.stare-wierchy.pl

Bartosz Michalak

ŹRÓDŁA:

- wikipedia;
- Internet.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10103
  • Odsłon artykułów: 28100708
  
  ';